بانک‌ها شرکت‌ها پرداخت

اطلاعات تکمیلی درباره دستورالعمل دریافت کارمزد از بانک‌ها / تغییر در روش تسهیم کارمزد برداشت وجه از خودپردازها

نوشته شده توسط رسول قربانی

بمب خبری هفته گذشته در صنعت پرداخت و بانکی کشور دستورالعمل جدید بانک مرکزی در خصوص دریافت کارمزد روی تراکنش‌های خرید از دستگاه‌های کارت‌خوان بود. بنا بر این دستورالعمل از اول دی ماه ۱۳۹۴ کارمزد تراکنش‌های خرید از بانک‌های پذیرنده دریافت خواهد شد. بنابراین دستورالعمل از این پس بانکی که حساب دستگاه کارت‌خوان به آن متصل است باید در ازای هر تراکنش خرید بین ۵۰۰ تا ۲۵۰۰ ریال کارمزد پرداخت کند. (+)

در راستای این طرح که باعث شوکه شدن فعالان صنعت بانکی و پرداخت شده است، بانک مرکزی اطلاعات تکمیلی در خصوص این دستورالعمل را به بانک‌های کشور ابلاغ کرده است. بنا بر این ابلاغیه تکمیلی جدید خطاب به کلیه بانک‌های دولتی و غیر دولتی و موسسات اعتباری غیر بانکی، علاوه بر مدل جدید دریافت کارمزد برای تراکنش‌های خرید از دستگاه‌های کارت‌خوان، تغییراتی نیز در مدل قبلی که اصطلاحا به مدل صندوق مشاع شناخته شده بود ایجاد شده است که به شکل زیر است:

  1. از تاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۰۱ کارمزد شتابی سهم شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداخت به مبلغ ۲۰۶ ریال که از صادرکننده کارت دریافت میگردید حذف خواهد شد.
  2. از تاریخ فوق روش تسهیم کارمزد برداشت وجه از خودپردازها به حالت قبل از راه اندازی شاپرک (اسفند ۱۳۹۰) تغییر می‌یابد. بیدن ترتیب سهم پذیرندگی بانک ها در خضوض تراکنش مزبور مجددا به میزان ۱.۱ درصد رقم برداشت وجه محاسبه و پرداخت خواهد شد.

برای بزرگتر شدن تصویر، روی تصویر یا روی این علامت (+) کلیک کنید

ابلاغیه تکمیلی جدید درباره دستورالعمل بانک مرکزی در خصوص دریافت کارمزد از بانک پذیرنده در تراکنش‌های خرید از دستگاه‌های کارت‌خوان

ابلاغیه تکمیلی جدید درباره دستورالعمل بانک مرکزی در خصوص دریافت کارمزد از بانک پذیرنده در تراکنش‌های خرید از دستگاه‌های کارت‌خوان

درباره نویسنده

رسول قربانی

سردبیر سایت راه پرداخت؛
رسول قربانی دانش آموخته زبان و ادبیات انگلیسی است. اوفعالیت رسانه‌ای خود را به طور متمرکز در حوزه فناوری اطلاعات بانکی و پرداخت در سال 89 آغاز کرد و تاکنون در این حوزه متمرکز فعالیت کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید