راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران
مطالب راه پرداخت درباره

دارایی دیجیتال

۳۱ اکتبر ۲۰۰۸، مقاله‌ای با عنوان «Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System» منتشر شد که می‌توان آن را مانیفست بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها به‌شمار آورد. نویسنده این مقاله از نام مستعار «ساتوشی ناکاماتو» استفاده کرده بود که نامی ژاپنی است. رمزارز معادل فارسی «Cryptocurrency» است و به واحد‌های ارزهای دیجیتالی گفته می‌شود که از سال ۲۰۰۹ (بعد از مقاله ساتوشی ناکاموتو) مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین یا همان زنجیره بلوک شکل گرفته‌اند؛ رمزارزها در سال 2017 شتاب رشد قیمت خیره‌کننده‌ای پیدا کردند و معروف‌ترین آنها یعنی بیت‌کوین، به نزدیکی قیمت 20 هزار دلار برای هر واحد رسید و بعد از آن بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها با سقوط شدیدی در قیمت مواجه شدند. از آن زمان بازار کریپتوکارنسی‌ها بالا و پایین‌های زیادی را تجربه کرده است. بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، لایت‌کوین، بایت‌کوین، داج‌کوین، استلار، کاردانو، اِن‌ای‌اِم، نئو، اتریوم کلاسیک، زی‌کش و ورج انواع مختلفی از رمز ارزها هستند و در حال حاضر بیش از چند هزار رمزارز در دنیا ارائه شده است که بیشتر آنها بی‌ارزش هستند.
گسترش رمزارزها زمینه‌ساز رشد مفهوم «دارایی دیجیتال» شد. ما در راه پرداخت همه مفاهیمی مانند رمزارز، توکن، کریپتو، بلاکچین، دفترکل توزیع‌شده و مانند آن را ذیل مفهوم دارایی دیجیتال دسته‌بندی می‌کنیم.

راه پرداخت جزو اولین رسانه‌های فارسی‌زبان بود که به صورت تخصصی به حوزه بلاکچین و رمزارز پرداخت. با توجه به توسعه کسب‌وکارهای حوزه دارایی دیجیتال کارخانه نوآوری رسانه راه‌کار تصمیم‌ گرفت با راه‌اندازی رسانه رمزارز به صورت تخصصی‌تر کسب‌وکارها و فعالین این حوزه را به صورت پیوسته پایش و بررسی کند.

در میزگرد دارایی دیجیتال اتفاق‌های مهم بازار رمزارز و دارایی دیجیتال کشور در یک سال گذشته بررسی شد / رفتارهای غلط حاکمیت و به بن‌بست رسیدن رگولاتوری

مهسا نجاتی، دبیر تحریریه رسانه رمزارز / با توجه به رشد قابل توجه حوزه رمزارز در کشور در ابعاد گوناگون، سال گذشته

ایثار قمری در گفت‌و‌گو با رضا جمیلی از دشواری‌های پیش روی کاربران ایرانی در فضای ارز دیجیتال گفت / جایگاه مدیریت دارایی در یک صنعت رو به رشد

ایثار قمری، مدیرعامل بینوست در گفت‌و‌گو با رضا جمیلی از ویژگی‌های بازار رمزارزها، نقش مهم مدیریت دارایی و تحولات

رسول قربانی در رویداد ۹ ژانویه از چگونگی شکل‌گیری این رویداد گفت / سعی برای رسمیت‌دادن به اکوسیستم دارایی دیجیتال کشور

رسول قربانی، هم‌بنیان‌گذار کارخانه نوآوری رسانه راه‌کار، در دومین پنل از نخستین روز برگزاری رویداد ۹ ژانویه، ضمن

بررسی امنیت شبکه‌های رمزدارایی توسط مدیرعامل نیک‌پرداخت / چرا کاربران ایرانی دارایی‌ خود را در صرافی‌های خارجی نگه می‌دارند؟

فاطمه شایگان / محمدجواد اسدپور، مدیرعامل نیک‌پرداخت در رویداد ۹ ژانویه، درباره موضوع امنیت شبکه‌های رمزدارایی و