انتخاب سردبیر شرکت‌ها

نصب ۳ هزار کارت‌خوان مجهز به NFC در نمایشگاه کتاب توسط آسان پرداخت

نوشته شده توسط اتاق خبر راه پرداخت

در پی رونمایی رسمی بانک مرکزی از روش پرداخت موبایلی با استفاده از فناوری NFC، سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اولین رویدادی است که به‌صورت گسترده شاهد ارائه این سرویس جدید پرداخت در آن خواهیم بود.

حامد منصوری، مدیرعامل شرکت آسان پرداخت که امسال نیز برای چهارمین بار پیمانکار ارائه خدمات پرداخت الکترونیک در نمایشگاه کتاب است، دراین‌باره گفت: «پس از آنکه استانداردهای پرداخت مبتنی بر NFC در اختیار شرکت‌های پی‌اس‌پی قرار داده ‌شد، سرمایه‌گذاری و تلاش فراوانی برای یکسان‌سازی رویه‌ها انجام گرفت و نهایتاً موفق شدیم محصول عملیاتی را به نهادهای ناظر حاکمیتی ارائه و تأییدیه‌های لازم را دریافت کنیم.»

ببینید: قادری: هدف شاپرک افزایش امنیت و ایجاد یک زیرساخت بدون ورود به فضای کسب‌وکار است

وی ادامه داد: «امسال هم مانند سه سال گذشته ارائه خدمات پرداخت در نمایشگاه بین‌المللی کتاب بر عهده شرکت آسان‌ پرداخت است و از آنجایی که خواست رگولاتوری رونمایی رسمی از شیوه پرداخت NFC پیش از نمایشگاه کتاب بود، ما آمادگی‌های لازم را از قبل انجام داده بودیم و هم‌اکنون بیش از ۳ هزار دستگاه کارت‌خوان مجهز به NFC در نمایشگاه کتاب تهران نصب شده و آماده استفاده است.»

منصوری گفت: «تمام کارت‌خوان‌های نصب شده به دو شیوه کابلی و بی‌سیم قادر به ارائه سرویس هستند و اگر گوشی تلفن همراه خریداران مجهز به NFC باشد به‌راحتی می‌توانند از کارت‌خوان‌های نصب شده در نمایشگاه استفاده کنند. ضمن اینکه زمینه همکاری با تمام بانک‌ها را در قالب سامانه «مانا» فراهم شده است.»

ببینید: آیا توکنیزاسیون به نقطه عطف پرداخت همراه در ایران تبدیل می‌شود؟

مدیرعامل آسان پرداخت در پایان افزود: «این فناوری از امنیت بسیار بالایی نسبت به کارت‌های بانکی برخوردار است. به‌طوری‌که اگر کارت‌های بانکی دارای یک رمز هستند استفاده از این فناوری سه لایه امنیتی را به همراه خواهند داشت به‌طوری‌که در جریان نشانه‌گذاری که بر اساس این نرم‌افزار انجام می‌شود اول باید طرف استفاده‌کننده رمز گوشی موبایل را باز کند، دوم رمز برنامه نشانه‌گذاری و سوم رمز کارت خواهد بود که خود امنیت آن را به‌شدت افزایش می‌دهد و حتی در هنگامی‌که گوشی موبایل مفقود شود نگرانی چندانی از بابت دسترسی به این نرم‌افزار و خالی شدن حساب بانکی وجود ندارد.»

.

چگونگی فرآیند پرداخت با NFC

در این شیوه پرداخت، برای پرداخت وجه توسط دستگاه‌های کارت‌خوان دیگر نیازی نیست از کارت‌بانکی برای انجام تراکنش استفاده شود. کافی است خریدار اپلیکیشن مربوطه را در گوشی تلفن همراه خود نصب کرده و اطلاعات کارت‌بانکی را در گوشی ذخیره کرده باشد.

زمانی که کارت‌بانکی در این نرم‌افزار تعریف شود، از سوی بانک کارت را صادر و پشتیبانی کرده، رمزگذاری و شماره کارت شبیه‌سازی می‌شود. هنگامی‌که برای پرداخت دستگاه‌های کارت‌خوان مراجعه می‌شود با فعال شدن این نرم‌افزار، گوشی تلفن همراه را به دستگاه نزدیک کرده و از طریق نشانه‌گذاری که قبلاً انجام شده، پرداخت در پایانه فروش انجام خواهد شد و دیگر نیازی به استفاده از کارت نیست.

درباره نویسنده

اتاق خبر راه پرداخت

در اتاق خبر راه پرداخت ما همه خبر‌های قابل انتشار مربوط به صنعت بانکداری و پرداخت الکترونیک ایران را در راه پرداخت منتشر می‌کنیم. ما در راه پرداخت تلاش می‌کنیم بیش و پیش از خبررسانی، تحلیل ارائه کنیم. اما مخاطبان ما می‌توانند از طریق اتاق خبر در جریان مهم‌ترین رویدادها و روندها هم قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید