ارزهای رمزنگاری شده بانک‌ها فین‌تک

فناوری زنجیره‌های بلوک روند اصلی بانکداری در ۲۰۲۰

فناوری زنجیره‌های بلوک
نوشته شده توسط اتاق خبر راه پرداخت

اکثر مؤسسات مالی بر این باورند که فناوری زنجیره بلوک‌ها تا سال ۲۰۲۰ به جریان اصلی بانکداری تبدیل می‌شود و هم‌اکنون بیش از نیمی از بانک‌ها در حال آزمایش این فناوری هستند.

به گزارش سایبربان، بر اساس گزارش‌های منتشرشده بیشتر مؤسسات مالی معتقدند فناوری زنجیره بلوک‌ها (Blockchain) تا سال ۲۰۲۰ به جریان اصلی بانکداری تبدیل خواهد شد. همچنین تقریباً نیمی از این موسسه‌ها هم‌اکنون نیز در حل تحقیق هستند تا از آن در طول سال ۲۰۱۷ استفاده کنند.

در یک نظرسنجی انجام‌شده توسط تحلیلگران، ۳۳ درصد شرکت‌کنندگان گفتند انتظار دارند در سال ۲۰۱۸، استفاده از فناوری زنجیره بلوک‌ها به‌عنوان بخشی از بانکداری تصویب شود و بیشتر افراد باقی‌مانده این شرایط را برای سال ۲۰۲۰ در نظر گرفته‌اند.

تحقیقات نشان می‌دهد که شفافیت در حال بهبود یافتن است، پردازش‌ها خودکار شده و در زمان انجام تراکنش‌ها صرفه جوی می‌شود، زنجیره‌های بلوک نقش مهمی را در کسب‌وکارها ایفا خواهد کرد. به همین علت بسیاری از بانک‌ها از هم‌اکنون در حال همکاری با توسعه‌دهندگان زنجیره بلوک‌ها هستند.

با توجه به نظرسنجی انجام‌گرفته، هم‌اکنون ۶۹ درصد از بانک‌ها در حال آزمایش فناوری زنجیره بلوک‌های مجاز هستند. به‌علاوه نیمی از بانک‌ها نیز در حال همکاری با شرکت نوپای فین‌تک (FinTech) و دیگر شرکت‌های فناوری هستند تا قابلیت‌های آن افزایش پیدا کند.

هم‌اکنون بیش از ۵ مورد استفاده برای زنجیره‌های بلوک در نظر گرفته شده است که شامل پرداخت، مدیریت هویت دیجیتال، پاک‌سازی و تسویه‌حساب، نامه‌های اعتباری و پیوندهای وام می‌شود.

سَنَت راو (Sanat Rao)، مدیر ارشد تجاری و مدیر جهانی شرکت مالی فیناکل (Finacle) گفت: «تحقیقات مذکور نشان داد فناوری زنجیره بلوک‌ها دارای پتانسیل بالایی برای کمک به فرایندهای بانکی است. این فناوری به‌صورت خودکار به انجام فرآیندهای درون‌سازمانی کمک کرده و شفافیت و معیارهای موجود را به‌صورت قابل‌توجهی بهبود می‌دهد. به اعتقاد ما این فناوری در طول ۳ ماه آینده شتاب بسیاری خواهد یافت.»

درباره نویسنده

اتاق خبر راه پرداخت

در اتاق خبر راه پرداخت ما همه خبر‌های قابل انتشار مربوط به صنعت بانکداری و پرداخت الکترونیک ایران را در راه پرداخت منتشر می‌کنیم. ما در راه پرداخت تلاش می‌کنیم بیش و پیش از خبررسانی، تحلیل ارائه کنیم. اما مخاطبان ما می‌توانند از طریق اتاق خبر در جریان مهم‌ترین رویدادها و روندها هم قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید