راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

تفاوت عوارض سالیانه خودرو با عوارض آزادراهی خودرو چیست؟ / نگاهی به شیوه‌های پرداخت آن‌ها

عوارض سالیانه خودرو و عوارض آزدراهی خودرو دو نوع عوارضی هستند که مالکان خودرو باید آن را پرداخت کنند و در صورت پرداخت نکردن آن با جریمه مواجه می‌شوند. در بسیاری از موارد، افراد این دو نوع عوارض را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند. در این مطلب نگاهی به عوارض سالیانه و عوارض آزدراهی خودرو داشتیم و نحوه پرداخت الکترونیکی هر یک از آن‌ها را آورده‌ایم.

 

عوارض سالیانه خودرو

مالکان خودرو به‌صورت سالیانه ملزم به پرداخت عوارض خودروی خود هستند. کلیه خودروها به دلیل تردد و عبور و مرور در سطح شهرها به‌صورت سالیانه باید عوارض پرداخت کنند و شهرداری‌ها به‌عنوان متولی امور شهری جهت انجام طرح‌های عمرانی ، خدماتی و رفاهی مانند آسفالت و خیابان‌سازی، جدول‌گذاری و سهولت در رفت‌وآمد خودروها این عوارض را با توجه به مدل ساخت خودروها دریافت می‌کنند.

نرخ عوارض سالیانه خودرو در سال 1398، 5/1 در ۱۰۰۰ قیمت خودرو است و چنانچه عوارض خودرو در مهلت مقرر پرداخت نشود به‌موجب قانون، جریمه دیرکردی معادل 2 درصد به ازای هر ماه محاسبه و به مبلغ عوارض در سال آتی اضافه می‌شود.

 

نحوه پرداخت عوارض سالیانه خودرو

یکی از راه‌های مشاهده و پرداخت عوارض سالیانه خودرو، مراجعه به سامانه جامع ملی عوارض خودرو به آدرس cartax.tehran.ir است. در این سامانه با واردکردن اطلاعات خواسته شده مانند «شناسه خودرو»، «شماره ملی مالک»، «شماره پلاک»، «شماره تلفن همراه» و «پست الکترونیکی» می‌توانید اقدام به پرداخت عوارض کنید.

ببینید: نگاهی به سامانه تهران من / نحوه ثبت‌نام در تهران من

همچنین می‌توانید با ثبت‌نام در سامانه تهران من به نشانی my.tehran.ir و واردکردن اطلاعات خودروی خود، از میزان عوارض سالیانه آن مطلع شوید و آن را پرداخت کنید.

یکی دیگر از روش‌های مشاهده و پرداخت عوارض سالیانه خودرو، مراجعه به پایگاه اینترنتی شهرداری تهران به نشانی www.tehran.ir و یا پرتال اداره کل تشخیص و وصول درآمد به نشانی daramad.tehran.ir در بخش عوارض خودرو مراجعه کنید و نسبت به مشاهده و پرداخت عوارض سالیانه خودروی خود اقدام کنید.

چنانچه به هر دلیلی امکان پرداخت عوارض خودروی خود را به‌صورت غیرحضوری و اینترنتی نداشتید و یا اطلاعات خودروی موردنظر در سامانه موجود نبود، می‌توانید به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک شهر و یا دفاتر پیشخوان خدمات دولت مراجعه کنید.

 

لیست سایت‌های پرداخت الکترونیکی عوارض سالیانه خودرو شهرهای مختلف:

سایت پرداخت الکترونیکی عوارض خودرو تمام شهرهای کشور: etax.ir

سایت پرداخت الکترونیکی عوارض خودرو تهران: autotax.tehran.ir

سایت پرداخت الکترونیکی عوارض موتور سیکلت تهران: autotax.tehran.ir

سایت پرداخت الکترونیکی عوارض خودرو مشهد: avarezkhodro.mashhad.ir

سایت پرداخت الکترونیکی عوارض خودرو اصفهان: isfahan.ir/Services/CarTax

سایت پرداخت الکترونیکی عوارض خودرو یزد: khodro.avarezyazd.ir

سایت پرداخت الکترونیکی عوارض خودرو  شیراز: car.shirazcity.org

سایت پرداخت الکترونیکی عوارض خودرو تبریز: carbill.tabriz.ir

سایت پرداخت الکترونیکی عوارض خودرو اهواز: cartax.ahvaz.ir

سایت پرداخت الکترونیکی عوارض خودرو میبد: maybod.ir

سایت پرداخت الکترونیکی عوارض خودرو همدان: e-hamedan.ir/Services

سایت پرداخت الکترونیکی عوارض خودرو قزوین: qazvin.ir/web

سایت پرداخت الکترونیکی عوارض خودرو یاسوج: cartax.yasuj.ir

سایت پرداخت الکترونیکی عوارض خودرو رشت: daramad.rasht.ir

سایت پرداخت الکترونیکی عوارض خودرو ساری: saricity.ir

سایت پرداخت الکترونیکی عوارض خودرو ارومیه: cartax.urmia.ir

 

عوارض آزادراهی خودرو

عوارض آزادراهی خودرو، عوارضی است که مالک خودرو بعد از عبور از آزادراه باید آن را پرداخت کند. تاکنون پرداخت عوارض چهار آزادراه «تهران-ساوه»، «تهران-قم»، «کرج-قزوین» و «قزوین-زنجان»  از ۲۸ اسفندماه ۱۳۹۷ صرفا به‌صورت الکترونیکی امکان‌پذیر شده است اما پرداخت عوارض مابقی آزادراه‌ها به‌صورت نقدی و یا الکترونیکی است.

ببینید: پیگیری مشکلات پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه‌ها / شماره پشتیبانی

 

روش‌های پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه‌ها

پرداخت موبایلی

در حال حاضر اپلیکیشن‌های تاپ، کیپاد، دیجی‌پی، پرنا، ایزی پی و ست امکان پرداخت موبایلی عوارض آزادراهی این چهار آزادراه را دارا هستند؛ درنتیجه با دانلود و نصب هر یک از این اپلیکیشن‌ها می‌توانید این عوارض را با تلفن همراه خود پرداخت کنید. در ادامه لینک دانلود هر یک از این اپلیکیشن‌ها آمده است:

 

پرداخت اینترنتی

NSPAY

برای پرداخت اینترنتی عوارض چهار آزادراه تهران-ساوه، تهران-قم، کرج-قزوین و قزوین-زنجان می‌توانید به سامانه پرداخت بدون توقف NSPAY به آدرس www.nspay.ir مراجعه کنید و با ثبت‌نام در این سامانه، از طریق روش‌های «پرداخت آنلاین از طریق کارت‌های بانکی»، «خودکار (پیمان)»، «خودپرداز» و «سازمانی» عوارضتان را پرداخت کنید.

آنلاین (کارت بانکی): ابتدا پلاک و آزادراه موردنظر را انتخاب کنید، سپس وارد درگاه پرداخت الکترونیکی می‌شوید که با واردکردن اطلاعات کارت بانکی خود، می‌توانید عوارض را پرداخت کنید.

خودکار (پیمان): با دادن اجازه برداشت از حساب، مبلغ عوارض در ازای هر بار تردد در آزادراه، به‌صورت خودکار از حساب بانکی اعلام‌شده کسر و به مالک خودرو اطلاع‌رسانی می‌شود. درحال حاضر دارنده‌های حساب در بانک‌های ملت، سپه، اقتصاد نوین، انصار، شهر، ایران‌زمین، دی، پست بانک و سرمایه می‌توانند از این روش پرداخت استفاده کنند.

خودپرداز: بدهی‌های معوق عوارض آزادراهی از طریق دستگاه‌های خودپرداز بانکی در سرتاسر کشور قابل پرداخت است. مالکین خودرو که پیامک حاوی «شناسه قبض» و «شناسه پرداخت» را دریافت کرده‌اند و یا از وب‌سایت nspay.ir دریافت می‌کنند، می‌توانند با مراجعه به دستگاه‌های خودپرداز بانک‌های ملت، سامان، انصار و شهر در سراسر کشور (بیش از پانزده هزار دستگاه) نسبت به پرداخت اقدام کنند.

سازمانی: شرکت‌ها و کسب‌وکارهایی که متولی تعدادی خودرو هستند، می‌توانند از خدمات پرداخت گروهی بابت گروه خودروهای تحت مدیریت خود استفاده کنند.

ببینید: چگونگی استعلام بدهی عوارض آزادراهی خودرو در سایت nspay.ir

 

آنی‌رو

همچنین با مراجعه به سایت آنی‌رو به نشانی www.aaniro.com می‌توانید بعد از استعلام عوارض آزادراهی خودرو خود، نسبت به پرداخت آن نیز اقدام کنید.

ببینید: چگونگی استعلام بدهی عوارض آزادراهی خودرو در سایت آنی رو

 

پرداخت از طریق تگ (برچسب)

یکی دیگر از روش‌های پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراهی، استفاده از  برچسب الکترونیک است. در این روش، قبل از سفر، نسبت به تهیه تگ و نصب آن روی خودرو خود اقدام کنید. مبلغ عوارض به‌طور خودکار پس از عبور خودرو شما از آزادراه از مبلغی که در کیف پول تگ، شارژ شده است، کسر می‌شود.

می‌توانید با مراجعه به صفحه «سامانه پرداخت الکترونیکی عوارض» بانک مسکن و یا وب‌سایت سی‌پی به نشانی c-pay.ir به‌صورت اینترنتی اقدام به خرید، شارژ و فعال‌سازی تگ (برچسب) کنید.

 

کد دستوری #8*720*

با شماره‌گیری کد دستوری #8*720* می‌توانید عوارض آزادراهی خودرو خود را استعلام و آن را پرداخت کنید.

 

کارت‌خوان

در این روش، اگر برای سوخت‌گیری یا استراحت قصد توقف در یکی از مجتمع‌های رفاهی بین‌راهی یا پمپ‌بنزین را داشته باشید، می‌توانید از طریق دستگاه‌های کارت‌خوان نصب‌شده نسبت به پرداخت عوارض آزادراهی اقدام کند.

در حال حاضر دستگاه‌های کارت‌خوان بانک پاسارگاد که ویژه این کار برنامه‌ریزی شده‌اند، آماده ارائه خدمت هستند. برای این کار می‌توانید از افرادی که در آن محل‌ها با لباس مشخص به‌ همین منظور استقرار یافته‌اند، کمک بگیرید.

3 دیدگاه
 1. علی می‌گوید

  ممنون که کامل توضیح دادید خانم حاجی

 2. ناشناس می‌گوید

  قبلا کلا ۳ دقیقه توی صف بودیم حالا ۳ روز باید درگیر این باشیم که پولشو پرداخت کنیم.خوب این چه کاری آخه خودتون مسخره کردین یا مردم؟ تازه یک عده هم که شغلی داشتن حالا از دست دادن سفرشون خالی شده. این برای یک کشور مثل ما درست نیست.ما به تولید اشتغال نیاز داریم نه اتوماسیون در همه جا .

  1. وحید می‌گوید

   من میخواستم بدونم چرا باید سالیان سال عوارض پرداخت کنیم.
   ولی شما همش در مورد پرداخت نوشتید.و من ب این نتیجه رسیدم که فقط باید پرداخت کنم و تمام.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.