راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

ممنوعیت صدور کارت هدیه بی نام با بیش از ۲ میلیون ریال اعتبار

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طی بخشنامه ای به شبکه بانکی ضوابط صدور کارت هدیه و بن کارت را جهت اجرا ابلاغ کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، بر اساس این بخشنامه صدور و عرضه کارت هدیه و بن کارت بی نام و بیش از مبلغ ۲ میلیون ریال ممنوع است. ضمناً کارت های هدیه و بن کارت ها بنا به درخواست مشتری صادر و حداکثر به مدت ۶ ماه دارای اعتبار است و مانده مصرف نشده کارت ها و بن کارت ها پس از انقضای مدت مزبور ، صرفاً در شعبه صادرکننده قابل دریافت می‌باشد.

همچنین بانک مرکزی در راستای اجرای مؤثر این مصوبه، مؤسسات اعتباری را موظف نموده است تمهیدات لازم در این خصوص از جمله صدور کارت صرفاً برای متقاضیانی که نزد مؤسسه اعتباری دارای حساب سپرده شامل قرض‌الحسنه و سرمایه‌گذاری مدت‌دار هستند، مجاز گردد. بر همین اساس درج نام دارنده کارت که همانا دارنده حساب سپرده نزد مؤسسه اعتباری می‌باشد، بر روی کارت الزامی است.

بانک مرکزی در خصوص دلیل تعیین سقف مبلغ ۲میلیو ن ریال کارت اعتباری یادآور شده است هدف اصلی از صدور و ترویج کارت‌های یاد شده؛ گسترش استفاده از بانکداری الکترونیکی در انجام پرداخت‌های خرد می‌باشد، بنابراین ضروری است مبالغ کارت‌های صادره نیز با این امر همخوانی و مطابقت داشته باشد. از این‌‌رو، کارت‌های موصوف باید حداکثر به مبلغ ۲میلیون ریال صادر شوند.

بانک مرکزی همچنین جهت حفظ حقوق دارندگان کارت‌های مذکور از حیث سهولت در دریافت مبلغ مصرف نشده کارت توسط آنان، بانک ها و موسسات اعتباری را به درج مدت اعتبار، نام و کد شعبه بر روی کارت موظف نموده است.

منبع: بانک مرکزی ایران

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.