راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

مرور رسانه‌ها و مهم‌ترین مطالب آنها در روز شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

بیشتر روزنامه‌های اقتصادی و غیراقتصادی امروز خبر از افتتاح سه پروژه پیشران «اقتصاد دیجیتال» با حضور رئیس‌جمهور داده‌‌اند؛ این رونمایی در یک پلتفرم بومی با حضور بیش از هزار نفر صورت گرفته است. شاید مهم‌ترین اتفاقی که سر صدای زیادی نیز به پا کرد‌، افتتاح طرح هر ایرانی یک تلویزیون اینترنتی بود. آرش سروری در این باره در یادداشت خود در روزنامه اعتماد نوشته است:

این رویداد از این جهت حایز اهمیت است که می‌تواند انحصار صدا و سیما را بشکند و تلویزیون‌های اینترنتی را بیش از گذشته رواج دهد. این طرح به معنای ارتقای سهم محتوای داخلی در سبد مصرفی کاربران و افزایش ضریب نفوذ خدمات دسترسی اینترنت ثابت به شبکه ملی اطلاعات با سرمایه‌گذاری ۸۰ میلیارد تومان افتتاح شده است. در این طرح هر ایرانی از طریق اینترنت ثابت خانگی می‌تواند اشتراک رایگان یک ماهه برنامه‌های تلویزیون اینترنتی بهره‌مند شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در افتتاحیه گفته است که اقتصاد دیجیتال بهترین جایگزین برای اقتصاد نفتی و برون‌رفت از مشکلات کنونی کشور است:

دلیل بالاتر بودن سهم اقتصاد دیجیتال در برخی کشورها نظیر چین با ۶/۶ و امریکا با ۹ درصد، تولیدات سخت‌افزاری است و دیگر کشور‌ها توان رقابت در این عرصه را با آنها ندارند.
اقتصاد دیجیتال بهترین جایگزین برای اقتصاد نفتی و برون‌رفت از مشکلات کنونی کشور است. همه این پیشرفت‌ها در بستر شبکه ملی اطلاعات پیگیری و اجرا شده و می‌شود. در کشوری که از ظرفیت نیروی جوان خلاق برخوردار است که ۱۷ درصد آنها وابسته یا غیر وابسته فارغ‌التحصیل در حوزه فناوری اطلاعات هستند، هسته اقتصاد دیجیتال رشد کرده است، تحت‌فشارهای بین‌المللی هستیم، چاره‌ای جز بهره‌وری نداریم و یکی از ابزارهای مهم بهره‌وری فناوری اطلاعات است.
بنابراین می‌توانیم اقتصاد دیجیتال را راه‌حلی برای جایگزینی اقتصاد نفتی بدانیم.

مجمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

دنیای اقتصاد به دور افتتاحیه‌هایی که دو رو از تاریخ آن گذشته با تیتر «کلید اتصال مسکن به بورس»  جزئیات اوراق جدید در بازار ساخت‌وساز را بررسی کرده است:

دولت قرار است از طریق طرح جدیدی، دومین مسیر اتصال بازار ساخت مسکن به بازار سرمایه را ایجاد کند. به طوری‌که در قالب این طرح، مسیر تامین مالی ساخت پروژه‌های مسکونی با استفاده از منابع و ظرفیت بازار سرمایه فراهم خواهد شد. این طرح، انتشار و به‌کارگیری اوراق سلف موازی استاندارد برای بازار ساخت مسکن است که پس از پنج سال، بعد از ایجاد مسیر اول اتصال مسکن به بورس در قالب طرح ایجاد «صندوق زمین و ساختمان» مطرح شده است.

این روزنامه در تیتر دیگری با «دوراهی «شاخص» اصلاح یا صعود؟» به این پرسش پاسخ داده که آیا بورس دوباره وارد روندی پایدار به سوی صعود شده است؟

مسعود خوانساری اما در یادداشتی گفته است که اعتماد مردم به بازار سرمایه نباید مخدوش شود و در این باره از سیل نقدینگی روی سر بورس ابراز نگرانی کرده است:

حجم نقدینگی چنان در اقتصاد ایران افزایش یافته که موج سیل‌آسای آن به سمت هر بازاری می‌رود، دل‌نگرانی برای ویرانی به همراه می‌آورد. اقتصاددانان و فعالان اقتصادی از حداقل یک‌سال قبل بارها به دولت هشدار دادند که برای این وضعیت فکری اساسی بیندیشد و مانع از تاثیرات مخرب رشد نقدینگی بر پیکره اقتصاد ایران شود؛ ولی متاسفانه همان‌طور که در دولت‌های نهم و دهم به این موضوع بی‌توجهی شد، در دولت یازدهم هم موضوع افزایش نقدینگی به شدت مورد بی‌اعتنایی قرار گرفت. این‌روزها وضعیت بورس کشور به شکلی درآمده که باید آن را معلول شرایط حاکم بر اقتصاد تلقی کرد.

مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران

روزنامه آفتاب یزد در واکنش به پیش‌بینی نرخ تورم ۲۲ درصدی از سوی بانک مرکزی از منظر یک تحلیگر اقتصادی نوشته است: «در روزی که ماکارونی ۴۳ درصد افزایش قیمت داشته است؛ رئیس بانک مرکزی از تورم ۲۲ درصدی می گوید!» محمود جامساز در این باره توضیح داده است:

چون تعیین نرخ تورم تابع فرمول‌های متنوعی است، شاید دولت در نظر داشته باشد با داده‌های ناصحیح در نهایت به نرخ اعلامی ۲۲ درصد برسد اما مهم پذیرش اجتماعی و اعتماد عمومی است که چون کوچک شدن سفره معیشت و کاهش شدید ارزش پول و نیز کاهش درآمدها را با گوشت و پوست و استخوان خود درک می کند هرگز به داده های اینچنینی اعتماد نخواهد کرد! صرف نظر از این که جامعه سال‌ها است دیگر به این آمار و ارقام کاری ندارد و تورم را در مایحتاجی که نمی‌تواند خریداری کند و درآمدهایی که از او سلب شده جست‌وجو می کند.

محمود جامساز تحلیلگر اقتصادی

آفت سیاست‌زدگی در اقتصاد ایران موضوعی است که رونامه ابتکار درباره آن نوشته است. در این گزارش ذکر شده که اقتصاد ایران مدت‌هاست که مبتلا به دردسری به نام سیاست‌زدگی است. دردسری که به گفته بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران می‌تواند تبعاتی را برای جامعه و معیشت افراد به همراه داشته باشد. اقتصاد کشور سال‌های سال است که از تصمیمات سیاسی صدمه دیده و سیاست‌زدگی همچون آفتی در اقتصاد ایران خسارات زیادی به جا گذاشته است.

سهام عدالت از زمانی که آزادسازی شد، ضدونقیض‌های زیادی را به همراه داشته است. روزنامه هفت صبح در گزارشی به جزئیات سبد سهام عدالت و ارزش آن اشاره کرده و این موضوع را توضیح داده که چرا در فروختن آن نباید عجله کرد؟

روزنامه کسب‌وکار نیز در مطلب دیگری از سردرگمی سهامداران عدالت نوشته است:

سخنگوی شورایعالی بورس در حالی دارندگان سهام عدالت را به نگهداری و استفاده از منافع این سهام فرامی خواند که همچنان مردم در مورد این سهام و آینده آن سردرگم اند. سال ها پیش سهمی داده شد و مردم با تکه کاغذی در دست در فکر این بودند که این کاغذ به چه دردی می خورد تا اینکه این روزها بلبشوی آزادسازی سهام عدالت در بورس و بانک ها برپا شده است.

مدتی است که قیمت خودرو از پلتفرم‌های فروش برداشته شده است. آفتاب یزد پیامدهای دستور منع درج قیمت املاک و خودرو را بررسی کرده و در این باره نوشته است:

در کنار تداوم روش‌های ناکارآمد نرخ گذاری دستوری یا اعلام انواع مجازات برای گرانفروش‌ها یکی از تصمیم‌ها که در ۲ هفته اخیر اتخاذ شده تا شاید ترمز افسار قیمت ملک و خودرو را بکشد صدور دستور قضایی عدم نمایش قیمت‌های تعیین شده از سوی کاربران اپلیکیشن‌هایی مانند دیوار، شیپور و… بوده است. اتفاقی که بدون هیچ توضیح مستند و مکتوب لازم الاجرا شده است تا چه بسا از رشد قیمت ملک و خودرو و بازتابهای تلخ آن در «انظار عمومی» جلوگیری کند، چرا که بطور قطع این اتفاق را از افکار عمومی که دور نمی‌توان نگه داشت!
در واقع به نظر می‌رسد این تصمیم به دنبال التهابات ۲ بخش خودرو و مسکن اتخاذ شده که به غیرواقعی‌شدن قیمت‌ها انجامیده است.
بنابراین این سایت‌ها ناچار به حذف قیمت‌ها در ۲ بخش خودرو و مسکن و نمایش آن به صورت «توافقی» شدند تا با این راه حل شاید التهاب بازار دست‌کم در اذهان بینندگان این سایت‌ها کمتر شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.