پی‌تک (PayTech)

جزئیات عوارض آزادراهی خودروها در سری جدید پیامک‌های ارسال‌شده به رانندگان، قابل مشاهده است

یکی از مسائلی که برای مالکان خودرو پس از الکترونیکی شدن پرداخت عوارض چهار آزادراه «تهران-ساوه»، «تهران-قم»، «کرج-قزوین» و «قزوین-زنجان» پیش آمده است، نبود امکان مشاهده جزئیات عوارض آزادراهی است. با سهیل مظلوم، مدیرعامل شرکت سپندار و مجری پروژه سامانه پرداخت‌های نوین در آزادراه‌ها درباره این موضوع گفتگوی کوتاهی کردیم.

مظلوم با اشاره به اینکه چون ما نمی‌توانیم متوجه شویم فردی که استعلام عوارضی خودرویی را می‌گیرد، مالک آن خودرو است یا خیر، نمی‌توانیم جزئیات عوارض آزادراهی خودروها را در سامانه‌های پرداخت الکترونیکی عوارض قرار دهیم. او در این باره توضیح می‌دهد: «نبود امکان مشاهده جزئیات عوارض آزادراهی خودروها، به دلیل نبود امکان فنی نیست، بلکه به خاطر مسائل حریم خصوصی افراد است که نمی‌دانیم آن فرد مالک خودرو هست یا خیر.»

ببینید: چگونگی استعلام بدهی عوارض آزادراهی خودرو در سایت nspay.ir / چگونگی استعلام بدهی عوارض آزادراهی خودرو در سایت آنی رو

البته این در حالی است که با توجه به گفته‌های مدیرعامل شرکت سپندار، در سری سوم پیامک‌های کلی که برای افراد فرستاده شده است، امکان مشاهده جزئیات عوارض وجود دارد. مظلوم در این باره می‌گوید: «چون این پیامک‌ها از سامانه پلیس برای افراد فرستاده می‌شود، مطمئن هستیم که آن‌ها مالک خودرو هستند، به همین خاطر امکان مشاهده جزئیات در سری سوم پیامک‌ها وجود دارد. درواقع لینکی قرار دارد که مالکان خودرو می‌توانند با کلیک روی آن، جزئیات عوارض آزادراهی خود را مشاهده کنند.»

همچنین به گفته سهیل مظلوم، کیوسک‌های اطلاع‌رسانی در راهداری این آزادراه‌ها قرار دارند که مالکان خودرو می‌توانند به‌صورت حضوری در این کیوسک‌ها هم اقدام به پرداخت مبلغ عوارض و هم جزئیات عوارض خود را مشاهده کنند.

درباره نویسنده

مینا حاجی

مینا حاجی دانشجوی کارشناسی رشته زبان و ادبیات اسپانیایی است و همچنین به زبان انگلیسی مسلط است. او در حال حاضر به عنوان مترجم و نویسنده در راه پرداخت فعالیت می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

۶ دیدگاه

 • واقعا طراح این پروژه کی بوده؟چرا کار راحتی که قبلا داشتیم کنار بزاریم این همه سختی کشیم به محل عوارضی بریم تا مثلا عوارض جور دیگه پرداخت کنیم یا بفهمیم که ماشین ما از چه جاهایی تردد داشته.واقعا خنده داره و نشان دهنده ضعف این سیستمه.

 • چرا باید برای پرداخت یک عوارض ساده که قبلا در ۱ دقیقه انجام میشد اینقدر کار انجام بدیم؟مگه قرار نبود با الکترونیکی شدن همه این کارها بدون کوچکترین خطا با یک اپلیکیشن ساده موبایل قابل انجام باشه ؟ توجیه این کارتون چی میتونه باشه؟
  پیچیدگی پرداخت برای افراد معمولی، خطای بالا در ثبت پلاک و همچنین عدم شفافیت در پرداخت یکی از مشکلات این طرح پر ایراد از نظر کاربران میتونه باشه. از نظر شرکت های آزادراهی هم مشکلات خیلی بزرگ تری داره که در این مجال نمیگنجه.

  • اقا بدبختمون کردین
   پرداخت می کنیم بازم بدهی میزنه و هر بار که به سایت مراجعه کنی یه شناسه قبض و پرداخت جدید میده
   یعنی یه بدهی رو ۱۰۰بار هم پرداخت کنی باز هم بدهکاری

 • با سلام.
  بنده اصلا در جاده ساوه تهرا نبوده ام، ولی پیامکی دریافت کردم که میگه عدم پرداخت عوارض دارم.
  واقعا خنده دار هست، هر دم از این باغ بری می رسد.

 • شدتواین مملکت کاری بشه ودراون مردم ازاری نباشه .اولا عده ای رابیکار کردید ثانیا تمام مردم ایران را گیج.اخه نمیتونید مجبورید /همون پول نقد را می گرفتید وتمام ..دیوونه شدیم از دست شما ….تازه برای ۴۰۰۰ تومان تهدید هم می کنید.پیامک میدین بدون شناسه …شمارابه خدا{اگه مشناسید} برگردید به حالت قبل

/* ]]> */