راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

ثبت شکایت از کسب‌وکارهای اینترنتی فقط با اطلاعات پرداخت / امکان درخواست داوری در سامانه حل اختلاف جمعی

از ابتدای اردیبهشت ماه 1401، ثبت شکایت از کسب‌وکارهای اینترنتی صرفاً بر مبنای اطلاعات تراکنش پرداخت امکان‌پذیر خواهد بود. همچنین مصرف‌‌کنندگان می‌توانند جهت تسریع در حصول نتیجه نهایی، از درخواست داوری در سامانه استفاده کنند.

به گزارش روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (مرکز تتا)، پیرو اطلاعیه مورخ هشتم اسفندماه 1400 مبنی بر لزوم ذخیره اطلاعات تراکنش پرداخت هنگام خرید از کسب‌وکارهای اینترنتی و رونمایی از سامانه هوشمند رسیدگی به شکایات از کسب‌ وکارهای اینترنتی و داوری برخط مورخ 21 اسفند 1400، از اول اردیبهشت ماه 1401 به منظور جلوگیری از ثبت شکایات صوری و بی ‌اساس نسبت به کسب ‌وکارهای اینترنتی، که موجب تحمیل هزینه و زحمت برای کسب‌ وکارهای اینترنتی می‌شود، ثبت شکایت صرفاً بر مبنای اطلاعات تراکنش پرداخت و استعلام آن از بانک مرکزی امکان ‌پذیر خواهد بود. بدین منظور، هنگام ثبت شکایت در سامانه، ورود اقلام اطلاعاتی تراکنش پرداخت مانند تاریخ، مبلغ، شماره ترمینال، شماره مرجع تراکنش و … توسط مصرف‌ کننده الزامی است.

لذا تمامی مصرف ‌کنندگان محترم تجارت الکترونیکی باید هنگام خرید از کسب ‌وکارهای اینترنتی حتماً اطلاعات تراکنش پرداخت را به صورت دقیق ذخیره و نزد خود نگهداری کنند تا در صورت بروز مشکل، امکان ثبت شکایت و پیگیری از طریق سامانه اینماد را داشته باشند. به‌این منظور در صورت پرداخت اینترنتی، کافی است از صفحه تأیید خرید که پس از ثبت اطلاعات در درگاه پرداخت اینترنتی و زدن دکمه پرداخت نمایش داده می‌شود، در نمایشگر یا تلفن همراه خود عکس گرفته یا با زدن دکمه PrintScreen از صفحه کلید، تصویر صفحه را کپی و از طریق جایگذاری در نرم ‌افزاری نظیر Paint،MS Word یا پیام‌ رسان‌ها ذخیره شود. همچنین امکان ثبت شماره تلفن همراه یا نشانی ایمیل نیز در تمامی درگاه‌های پرداخت اینترنتی به صورت اختیاری وجود دارد که در صورت تکمیل آن، اطلاعات رسید تراکنش از طریق پیامک یا ایمیل ارسال خواهد شد.

در مورد پرداخت هنگام تحویل (CoD) نیز کافی است مصرف ‌کنندگان، رسید کارتخوان یا تصویر آن را نزد خود نگهداری کنند. در سامانه هوشمند رسیدگی به شکایات از کسب ‌وکارهای اینترنتی، امکان ثبت شکایت صرفاً در صورت واریز وجه از طریق شبکه پرداخت کشور وجود دارد و در صورت واریز وجه از طریق کارت به کارت یا روش‌‌های دیگر، امکان ثبت شکایت و پیگیری خرید از طریق سامانه اینماد وجود نخواهد داشت.

در این سامانه پس از ثبت شکایت توسط مصرف ‌کننده، چنان‌چه شکایت از طریق مذاکره با کسب‌وکار مرتفع نشود، مصرف‌کننده می‌‌تواند با اختیار خود شکایت را از دو مسیر ارجاع به «مراجع اداری» و یا «هیئت داوری» پیش ببرد. لازم به ذکر است، مصرف‌ کنندگان می‌توانند جهت تسریع در حصول نتیجه نهایی، از درخواست داوری در سامانه استفاده کنند. فرآیند داوری در سامانه برخط حل اختلاف جمعی به عنوان اولین سامانه داوری برخط در کشور که بخشی از سامانه هوشمند رسیدگی به شکایات است، انجام می‌شود. حل‌ و فصل اختلافات در این سامانه بدون نیاز به رسیدگی قضایی و شبه قضایی انجام و از طریق فرآیند داوری طی حداکثر سه هفته به رأی لازم‌ الاجرا منتهی خواهد شد و علاوه بر ضمانت اجرایی اداری برای کسب ‌و کارهای اینترنتی، رأی صادره قابلیت اجرا از طریق قوه قضائیه را نیز خواهد داشت.

1 دیدگاه
  1. صابر می‌گوید

    باید مراقب استارت آپ ها باشید،سود منطقی مد نظر باشه،من طمع کردم،در استارت آپ 2806سرمایه گذاشتم،بیشتر از یکسال سود به من ندادند،آخرش یک موتور اسقاطی تحویل من دادند,خیلی ضرر کردم،شکایت هم فقط هدر دادن وقته،حتما شرایط قرارداد سخت بگیرید،بهترین گزینه فقط بانکه،بیشتر این استارت آپ ها فقط دزدی هستند،ایران رنتر،قسطی کلاب در پرداخت سود بسیار دقیق و منظم بودند،سود باید منطقی باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.