راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

گزارش عملکرد 11ماهه اول سال 1401 ستاد نشان می‌دهد / نرخ رشد تعداد خریدهای الکترونیک دولتی‌ها مثبت شد

گزارش عملکرد 11ماهه اول سال 1401 مرکز توسعه تجارت الکترونیک منتشر شد. طبق این گزارش تعداد معاملات در سامانه تدارک الکترونیکی دولت (ستاد) در این بازه زمانی 20 درصد رشد داشته و رشد حجم معاملات 87 درصد بوده است. در ثبت نرخ رشد 87درصدی حجم معاملات تورم فزاینده تأثیرگذار بوده اما رشد 20درصدی معاملات خرید در 11ماهه سال گذشته نسبت به مدت مشابه آن در سال 1400 نشان می‌دهد نرخ رشد نقطه به نقطه تعداد خرید دولتی‌ها در سامانه تاد با سرعتی خیلی کند و آهسته، مثبت شده است؛ چراکه در ۱۱ماهه سال 1400 نرخ رشد تعداد معاملات در این سامانه منفی 8.6 درصد بوده است.

سامانه تاد، پورتالی به منظور انجام معاملات (خرید، مناقصه و مزایده) دستگاه‌های اجرایی در بستر وب است که در سال 90 راه‌اندازی شد و هدف از راه‌اندازی آن این بود که «برای دستگاه‌های اجرایی این توانایی را فراهم کند که تمام مراحل معامله از زمان ثبت درخواست تا تبادل وجه را برای دستگاه‌ها و در یک سیستم یکپارچه و استاندارد، منطبق با کلیه قوانین و مصوبات انجام دهند.»

از سال 99 تاکنون مرکز توسعه تجارت الکترونیک به‌عنوان متولی این سامانه گزارش عملکرد آن را منتشر می‌کند. طبق آخرین گزارش عملکرد سامانه تاد که مربوط به 11ماهه ابتدایی سال 1401 است، گرایش به انجام خرید در سامانه تاد برای دولتی‌ها تا حدودی افزایش پیدا کرده و در این بازه زمانی رشد 20درصدی ثبت کرده است. این درحالی است که نرخ رشد تعداد معاملات در مدت مشابه سال گذشته آن یعنی 11ماهه اول 1400 منفی 8.6 درصد بود. در مجموع در سال‌های 99 و 1400 که تنها گزارش‌های عملکرد سالیانه سامانه تاد است همواره نرخ رشد تعداد معاملات خرید منفی بوده و برای اولین‌بار اکنون در 11ماهه ابتدایی سال 1401 این نرخ مثبت شده است.

در مقابل حجم معاملات در 11ماهه ابتدایی سال 1401 نرخ رشد قابل توجه 87درصدی تجربه کرده که نشان‌دهنده تورم فزاینده و اصابت آن روی حجم معاملات است.

البته این اتفاق جدیدی نیست و گزارش‌های قبلی از عملکرد سامانه تاد را هم که نگاه کنیم همواره نرخ رشد حجم معاملات به‌ طور قابل توجهی از نرخ رشد تعداد معاملات جلوتر بوده است؛ همچنان که واقعیت اقتصاد کشور هم رکود و روند کند در تعداد معاملات را منعکس می‌کند و در مقابل معاملات به لحاظ حجمی و ارزشی به صورت گران‌تر انجام می‌شود.

به‌عنوان مثال در کل سال 1400 نرخ رشد تعداد حجم معاملات خرید دولتی‌ها که از طریق این سامانه انجام شده بود، منفی 12.2 درصد بوده، در حالی که حجم معاملات خرید 58 درصد رشد ثبت کرده بود.

همین سطح اختلاف در وضعیت معاملات در قالب مزایده و مناقصه در سامانه تدارک الکترونیکی دولت عمیق‌تر هم می‌شود. به طوری که در معاملات دولتی‌ها در بخش مزایده در 11ماهه ابتدایی سال گذشته تعداد معاملات حدود 34 درصد رشد داشته، در حالی که حجم معاملات 235 درصد افزایش پیدا کرده است. این اعداد به خوبی نشان می‌دهد به لحاظ تورم و گرانی معاملات با قیمت‌های چندبرابری نسبت به مدت مشابه سال گذشته در حال انجام شدن است. در حالی که تعداد معاملات رشد متوسط و اندکی داشته است. یعنی انجام معامله در سامانه تاد به لحاظ تعدادی چندان بزرگ نشده اما به لحاظ ارزشی و حجم معاملات چندبرابر شده است.

همچنین بررسی نماد تجارت الکترونیکی (اینماد) نشان می‌دهد نماد تجارت الکترونیکی اعطاشده در ۱۱ماهه ۱۴۰۱ به نسبت دوره مشابه در سال گذشته ۱۸ درصد رشد کرده و به ۳۹ هزار و ۹۲۲ اینماد رسیده است. شکایت‌های ثبت‌شده از کسب‌وکارهای اینترنتی از ۲۸ هزار و ۷۷۳ شکایت در سال ۱۴۰۰ به ۹ هزار شکایت در سال ۱۴۰۱ رسیده و کاهش ۶۸درصدی را تجربه کرده است.

در زمینه صدور گواهی امضای الکترونیکی، گزارش مرکز تتا از رشدی ۶۶درصدی خبر می‌دهد. به عبارتی گواهی امضای الکترونیکی صادره توسط مراکز میانی از یک میلیون و دو هزار و ۸۴۸ گواهی امضا در سال ۱۴۰۰ به یک میلیون و ۶۷۱ هزار و ۳۱۲ گواهی امضا در سال ۱۴۰۱ رسیده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.