راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

طراحی و راه‌اندازی سامانه‌های بانکداری و نظارت الکترونیکی از راهبردهای نظام بانکی

سند راهبردی با اهداف سه گانه «توسعه پایدار و تعادل عمومی»، «کنترل تورم» و «ایجاد اشتغال»در حوزه نظام بانکی توسط بانک مرکزی تدوین و تنظیم شد.

بانک مرکزی اعلام کرد: پیرو نام گذاری سال ۱۳۹۱ به عنوان «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی»، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اقدامات متعددی را برای فراهم سازی شرایط تحقق منویات مقام معظم رهبری به عمل آورده است. در این خصوص «کمیته اجرایی تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» با حضور مسئولین حوزه‌های مختلف بانک مرکزی شامل حوزه‌های ارزی، فن‌آوری اطلاعات، اعتباری، اقتصادی، نظارتی، حقوقی، منابع انسانی و سازمان تولید اسکناس و مسکوک با هدف تسهیل شرایط تولید و ارائه حمایت‌های لازم در این زمینه، ایجاد گردید. کمیته مزبور ضمن تدوین برنامه راهبردی و برگزاری ۳۹ جلسه کاری، به بررسی موانع تولید و تعیین دستور کار مشخص برای کارگروه‌های تخصصی مربوطه در حوزه وظایف بانک مرکزی پرداخت و بر اساس جمع بندی نظرات اندیشمندان حوزه بانک مرکزی و تصمیم گیران اقتصادی و در راستای اعلام سیاست‌های تدوین شده به شبکه بانکی کشور و اتخاذ روش‌های هماهنگ اجرایی، یک سند راهبردی با اهداف سه گانه «توسعه پایدار و تعادل عمومی»، «کنترل تورم» و «ایجاد اشتغال» و با راهبردهای ۳۰ گانه در حوزه نظام بانکی تدوین و تنظیم نمود. برخی از این راهبردها در ادامه آمده‌اند:

.

ایجاد بانک جامع اطلاعات مشتریان: بانک مرکزی به منظور فراهم ساختن ابزاری قدرتمند در ارائه خدمات مطلوب بانکی و نظارت بر حسن توزیع عادلانه تسهیلات هم جهت با الزامات تبیین شده از سوی مراجع عالی اجرایی کشور، بانک جامع اطلاعات مشتریان را راه‌اندازی نموده است که در حال حاضر شامل سامانه‌های تسهیلات و تعهدات بانکی، سامانه دریافت شماره درخواست بانک مرکزی و سامانه چک‌های برگشتی می‌باشد.

طراحی و راه اندازی سامانه های بانکداری و نظارت الکترونیکی

  • شبکه الکترونیکی پرداخت کارتی (شاپرک)
  • کنترل امنیت شبکه و فوریت‌های بانکی (کاشف)
  • سامانه پیام‌رسانی الکترونیکی مالی (سپام)
  • سامانه نظارت الکترونیکی بانک‌ها (سناب)
  • نظام مدیریت امنیت داده‌ها (نماد)
  • سامانه مدیریت اسناد بانکی (سماب)
  • سامانه پرداخت الکترونیکی سیار (سپاس)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.