رویدادها عصر تراکنش

مستشاران بلژیکی در پست و گمرک ایران

نوشته شده توسط اتاق خبر راه پرداخت

ماهنامه عصر تراکنش / نمایشگاه اسناد و تصاویر «لامبرت مولیتور» از ایران در سال‌های ۱۲۸۱ تا ۱۳۰۷ با عنوان ایران در آغاز قرن بیستم، در ساختمان آرشیو ملی ایران برگزار شد. برهه‌ای که به اعتقاد بسیاری از تاریخ‌نگاران، آغاز ورود کشور به دوران مدرن است و البته نگاه به وقایع ایران در مشروطه در سال‌های قبل و بعد از آن می‌تواند مهم باشد. در اواخر قرن نهم، ایران از بلژیک درخواست کرد تا در اصلاح نظام گمرکی و سیستم پست به این کشور مساعدت کند.

ببینید: مستشاران بلژیکی در پست و گمرک ایران / نگاهی به نمایشگاه ایران در آغاز قرن بیستم

بریتانیای کبیر و روسیه که دو طلبکار اصلی ایران بودند، پادشاهان ایران، ناصرالدین شاه قاجار و بعدا مظفرالدین شاه قاجار را که عمیقا بدهکار به آنها بودند، تحت فشار گذاشتند. ایده این بود که عواید گمرکی به بازپرداخت این بدهی‌های خارجی کمک کند. در این دوره بلژیک بسیار خوشنام بود و ایران ترسی از یک قدرت سیاسی کوچک (نظیر بلژیک) نداشت.

از این رو؛ مطابق سفارش و وصیت ناصرالدین‌ شاه و کارنامه خوبی که در گذشته داشتند، بر همین اصل برای دریافت کمک به بلژیک مراجعه کردند. بنابراین از اواخر قرن نوزدهم تا سال ۱۹۳۵ گروهی از بلژیکی‌ها در کارگروه همکاری فنی به طور مستقیم برای دولت ایران کار می‌کردند. کارمندان گمرک، پست و اداره مالی دولت بلژیک، به طور داوطلبانه، برای کار در ایران، جایی که آنها به عنوان کارکنان دولت ایران کار می‌کردند، مستقر شدند. لامبرت مولیتور، همراه دو نفر از برادرانش در میان این گروه از بلژیکی‌ها بود و در ژانویه ۱۹۰۲ وارد ایران شد.

درباره نویسنده

اتاق خبر راه پرداخت

در اتاق خبر راه پرداخت ما همه خبر‌های قابل انتشار مربوط به صنعت بانکداری و پرداخت الکترونیک ایران را در راه پرداخت منتشر می‌کنیم. ما در راه پرداخت تلاش می‌کنیم بیش و پیش از خبررسانی، تحلیل ارائه کنیم. اما مخاطبان ما می‌توانند از طریق اتاق خبر در جریان مهم‌ترین رویدادها و روندها هم قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

/* ]]> */