راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

فین‌تک، چاه نفت جدید در خاورمیانه

هرچند گوشی‌های همراه هوشمند محبوبیت بالایی بین شهروندان کشورهای خاورمیانه دارد ولی این منطقه، یکی از آخرین نقاط دنیا بوده که در مقوله فین‌تک فعالیت قابل‌توجهی از خود نشان داده است. بااین‌حال رویدادهای اخیر حکایت از آن دارد که اکنون کشورهای خاورمیانه به اهمیت فناوری‌های مالی پی برده‌اند.

وب‌سایت Banks.am به نقل از فوربس با اشاره به این که فین‌تک می‌تواند به «چاه نفت خاورمیانه» تبدیل شود، گفته این دسته از فناوری‌ها می‌رود که در زمره قدرتمندترین و اثرگذارترین فناوری‌های اقتصادی رایج در این نقطه از جهان جای گیرد.

عبدالعزیز فهد الجوف مدیرعامل شرکت PayTabs که در زمینه پرداخت‌های اینترنتی فعالیت می‌کند می‌گوید چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان سعودی، فرصت‌های فین‌تکی زیادی پدید آورده است. چشم‌انداز ۲۰۳۰ عربستان برنامه‌ای برای کاهش وابستگی عربستان به درآمدهای نفتی و نیز تنوع بخشیدن به اقتصاد از طریق توانمندسازی شرکت‌های کوچک و متوسط است.

در ده سال گذشته، بیش از ۱۰۰ میلیون دلار در شرکت‌های فین‌تک خاورمیانه سرمایه‌گذاری شده و طبق پیش‌بینی‌ها این رقم تا سال ۲۰۲۰ به دو برابر افزایش می‌یابد.

در سال ۲۰۱۳ تعداد ۴۴ شرکت فین‌تکی در این منطقه فعالیت داشته که این رقم در سال ۲۰۱۵ به ۱۰۵ مورد رسیده است و بر اساس برآوردها، احتمالاً در سال ۲۰۲۰ دو برابر خواهد شد.

منبع: شرکت ملی انفورماتیک

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.