راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

ضریب نفوذ اینترنت در ایران ۷۳.۳ میلیون نفری ۱۱.۴ درصد است

سامانه مدیریت ضریب نفوذ اینترنت کشور، وابسته به مرکز متما در سازمان فناوری اطلاعات ایران، در گزارش خود با احتساب ۸ میلیون کاربر و ۹ میلیون مشترک اینترنت در کشور، ضریب نفوذ اینترنت ایران را ۱۱.۴ درصد اعلام کرده است.

به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، آخرین وضعیت‌ و آمار رسمی ضریب نفوذ اینترنت در کشور، به صورت به‌روز و آن‌لاین، در “سامانه مدیریت ضریب نفوذ اینترنت” که توسط مرکز مدیریت توسعه ملی اینترنت وابسته به سازمان فناوری اطلاعات ایران راه اندازی شده، ارائه می‌شود.

بر اساس این گزارش، این سامانه همواره و به صورت آن لاین وضعیت جاری ضریب نفوذ اینترنت در کشور را به تفکیک استان‌ها و بر مبنای روش‌‌های دسترسی ” اینترنت پر سرعت”، ” اینترنت تلفنی”، ” اینترنت وایمکس”، ” اینترنت تلفن همراه” و ” اینترنت فیبر” ارائه می‌دهد و تعداد کاربران را معیار تعیین ضریب نفوذ قرار داده است.

بنا بر این گزارش، در حالی که این سامانه میان مشترکان و کاربران اینترنت تمایز قائل شده، آمار و ارقام فعلی ثبت شده در این سامانه برای سال ۹۰، حکایت از ۹ میلیون و ۲۴۳ هزار و ۵۴۰ مشترک اینترنت و ۸ میلیون و ۳۸۷ هزار و ۱۲ کاربر اینترنت، در ایران ۷۳ میلیون و ۳۱۸ هزار و ۶۶۱ نفری دارد و با این ارقام، هم‌اکنون ضریب نفوذ اینترنت کشور را بر اساس کل اتصالات ۰.۱۱۴ ( ۱۱.۴ درصد) اعلام می‌کند.

همچنین این سامانه ضریب نفوذ اینترنت پر سرعت را با احتساب ۲.۱۲۹.۹۳۲ مشترک و ۱.۹۴۲.۷۷۱ کاربر اینترنت پر سرعت در کشور، عدد ۰.۰۲۶ ( ۲.۶ درصد) عنوان کرده است.

طبق آمار این سامانه، در شاخص دسترسی اینترنت تلفنی (Dial up) با ۱.۴۹۷.۸۸۷ مشترک و ۴۳۳.۲۴۱ کاربر، ضریب نفوذ اینترنت تلفنی به عدد ۰.۰۰۶ ( ۰.۶ درصد) رسیده است.

بنا بر این گزارش، سامانه مدیریت ضریب نفوذ اینترنت، همچنین ضریب نفوذ اینترنت را با روش دسترسی وایمکس با ۲۲۸.۴۶۶ مشترک و ۶۲۳.۷۴۶ کاربر، حدود ۰.۰۰۹ ( ۰.۹ درصد) اعلام می‌کند.

همچنین بنا بر اعلام این سامانه، حدود ۱.۱۶۷.۵۳۲ نفر در کشور مشترک اینترنت تلفن همراه و حدود ۱.۱۶۷.۵۳۲ کاربر اینترنت تلفن همراه هستند که به این ترتیب ضریب نفوذ اینترنت تلفن همراه ۰.۰۱۶ ( ۱.۶ درصد) است.

بر اساس این گزارش، این سامانه ضریب نفوذ اینترنت در کشور را بر اساس روش دسترسی فیبر، با ۴.۲۱۹.۷۲۳ مشترک و همان تعداد کاربر، حدود ۰.۰۵۸ ( ۵.۸ درصد) عنوان کرده است.

علاوه بر این، این سامانه، با معرفی استان‌های تهران، اردبیل، اصفهان، آذربایجان غربی و گیلان، به عنوان پنج استان نخست در ضریب نفوذ اینترنت، به ترتیب استان‌های تهران با ضریب نفوذ ۰.۴۶۳ (۴۶.۳ درصد)، اردبیل ۰.۳۲ (۳۲ درصد)، اصفهان ۰.۲۸۵ (۲۸.۵ درصد)، آذربایجان غربی ۰.۱۶۲ ( ۱۶.۲درصد) و گیلان ۰.۱۱۶ ( ۱۱.۶ درصد) را به عنوان استان‌های با بیشترین میزان ضریب نفوذ اینترنت معرفی کرده است.

بنا بر این گزارش، همچنین در گزارش “سامانه مدیریت ضریب نفوذ اینترنت” قابل مشاهده است که به غیر از ۵ استان ذکر شده، ضریب نفوذ اینترنت در ۲۶ استان کشور، کمتر از ۱۰ درصد است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.