راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

جزئیات استفاده از کالابرگ الکترونیکی اعلام شد / ایجاد شبکه ملی اعتبار برای واریزی زودتر از موعد یارانه‌ها

اوایل آذر سخنگوی دولت اعلام کرد زیرساخت‌ کالابرگ الکترونیکی در حال تکمیل است؛ هرچند همان زمان رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت که اجرای کالابرگ الکترونیکی به امسال نمی‌رسد. حالا در جدیدترین اتفاق وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی جزئیات نحوه استفاده از کالابرگ الکترونیک را اعلام کرده است.

به گزارش ایرنا، صولت مرتضوی در جمع خبرنگاران در حاشیه آیین بزرگداشت پژوهشگران اعلام کرد که در این زمینه  سامانه شبکه ملی اعتبار برای کالابرگ الکترونیک ایجاد شده و به صورت آزمایشی در بعضی از استان‌ها مبلغ یارانه در حساب پشتیبان یا همان کالابرگ را زودتر واریز می‌کنند.

او در این مورد توضیح داد:‌ «کسانی که نیاز به خرید اقلام دارند، می‌توانند برای تهیه ۱۱ قلم از این اجناس از طریق شبکه اعتباری پشتیبان اقدام کنند، اما اگر از کالابرگ استفاده نکردند در همان زمانی که مردم یارانه نقدی دریافت می‌کنند، امکان برداشت دارند.»

صولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

به گفته او، پس از اجرای آزمایشی مرحله استانی کالابرگ، موارد ارزیابی می‌شود و سپس به مرحله اجرا می‌رسد.

طرح کالابرگ الکترونیکی به صورت اختیاری و در مرحله نخست در استان هرمزگان اجرایی می‌شود. هرمزگانی‌ها می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های مجاز (اعلام‌شده) نسبت به استفاده از این اعتبار در خرید اقلام اساسی استفاده کنند و خرید اقلام اساسی به‌صورت نقد و اعتباری انجام می‌شود؛ یعنی مقدار مشخصی از قیمت کالا از محل اعتبار اختصاص‌‌داده‌شده پرداخت می‌شود و خریداران باید بقیه مبلغ را با استفاده از کارت بانکی یا به‌صورت نقدی پرداخت کنند.

استفاده از اعتبار کالابرگ الکترونیکی از طریق همه کارت‌های بانکی به نام سرپرست خانوار امکان‌پذیر خواهد بود و ۱۱ گروه کالایی، مشخص شده و افراد می‌توانند از گروه کالایی اعلام‌شده، خرید خود را انجام دهند. براساس این طرح، خانوارها می‌توانند به اعتبار یارانه، یک ماه زودتر کالاهای اساسی را خریداری کرده و در غیر این صورت یارانه را دریافت کنند. یارانه نقدی حذف نمی‌شود و استفاده از کالابرگ الکترونیکی کاملاً اختیاری است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت