پی‌تک (PayTech)

چگونه پروانه کسب فروشگاه اینترنتی دریافت کنیم؟

با الزامی شدن صدور مجوز برای فعالیت سایت‌های تجاری و فروشگاه‌های اینترنتی، نظارت بر نحوه فعالیت اینگونه سایت‌ها ممکن خواهد شد و اشتباهات رخ داده از این طریق قابل پیگیری است. همچنین به علت ثبت نشدن سایت‌های تجاری و فروشگاه‌های مجازی و نداشتن مجوز از سوی ارگان‌های متولی، آمار دقیقی از میزان تخلفات و اشتباهات صورت گرفته در خرید و فروش اینترنتی وجود ندارد. به همین علت مسولان این حوزه برای ایجاد امنیت در فضای مجازی، نظارت بر روند فعالیت سایت‌های تجاری و امنیت خرید از این سایت‌ها به فروشگاه‌های اینترنتی معتبر نماد اعتماد و پروانه کسب ارائه می‌کنند.

.

نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

 نماد اعتماد الکترونیکی نشانه‌ای است که از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران، به عنوان تاییدیه به فروشگاه‌های اینترنتی داده می‌شود. در حال حاضر نمادهای اعطا شده سه گونه هستند:

  1. نماد موقت: اعطای نماد موقت جهت تسریع در فرآیند اعطای نماد صورت گرفته است. در این مرحله فروشگاه با حداقل معیارهای ضروری جهت راه اندازی فروشگاه اینترنتی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
  2. نماد دائم یک ستاره: پس از اعطای نماد موقت فرآیند بررسی فروشگاه جهت دریافت نماد دائم آغاز می‌شود. اعطای نماد دائم، مستلزم احراز مجموعه‌ای از معیارهاست.
  3. نماد دائم دو ستاره: فرآیند اعطای نماد دائم دو ستاره از لحاظ معیارهای ارزیابی کاملا مطابق با نماد اعتماد تک ستاره است. تنها تفاوت الزام فروشگاه برای نصب گواهی امنیت SSL در وب سایت فروشگاه است.

متقاضیان دریافت نماد اعتماد می‌توانند از سایت نماد اعتماد الکترونیکی اقدام به ثبت‌نام نمایند. همچنین به منظور مبادله امن اطلاعات مابین کاربران و سامانه، از درگاه امن SSL جهت مبادله اطلاعات استفاده می‌شود که دارندگان فروشگاه‌های اینترنتی برای دریافت نماد دائم دوستاره باید به دریافت گواهی امنیت SSL مبادرت کنند.

.

چگونه درخواست پروانه کسب فروشگاه اینترنتی بدهیم؟

متقاضیانی که واجد شرایط اخذ نماد اعتماد دو ستاره باشند می‌توانند همزمان با درخواست نماد اعتماد نسبت به درخواست پروانه کسب فروشگاه اینترنتی از اتحادیه فناوران رایانه استان تهران نیز اقدام نمایند. وب سایت‌هایی که دارای فرآیند فروش کالا و یا خدمات نیستند (فروشگاه اینترنتی نمی‌باشند)، نیز از ارسال درخواست خودداری کنند.

درباره نویسنده

مهشید مظلوم

دیدگاهتان را بنویسید

۱۱ دیدگاه