راه پرداخت؛ پرمخاطب‌ترین رسانه فین‌تک ایران

بلاکچین در شهر هوشمند چه کاربردهایی دارد؟

0

شفافیت داده‌ها و استفاده از داده‌های پاک؛ نخستین تاثیراتی است که بلاکچین می‌تواند در شهر هوشمند داشته باشد. تاثیرات بلاکچین در شهر هوشمند و اینکه در ایران تا چه حد این موضوع قابل پیاده‌سازی است محورهایی بود که پنل «کاربردهای بلاکچین در شهر هوشمند» مورد بررسی قرار گرفت.

این پنل سه‌شنبه ۱۹ آذر در سالن رودکی برج میلاد و در رویداد تهران هوشمند برگزار شد و در آن مهکامه شریف‌زاد، مدیرعامل شرکت پارس‌بیت، هومن کاجی، معاون نوآوری لوتوس‌کام، حسین اسلامی، قائم مقام مدیرعامل و معاون توسعه کسب‌وکار ققنوس، سیاوش تفضلی، مدیرعامل نیلین و پویا کندری، رئیس هیات مدیره شرکت جهش حضور داشتند. رضا قربانی، رئیس هیات مدیره موسسه تراکنش نیز مدیر این پنل بود.

قربانی پنل را با این سوال آغاز کرد که بلاکچین در شهر هوشمند چه کاربردهایی دارد؟

رضا قربانی، رئیس هیات مدیره موسسه تراکنش

اسلامی در ابتدا شهر هوشمند را شهری تعریف کرد که مردم در آن خوشحال باشند و تصمیمات هوشمند بگیرند. او گفت: «بلاکچین بدون آدم‌های هوشمند نمی‌تواند کاری انجام دهد. اولین کاربرد آن هم زیرساخت شفافیت برای داده‌هاست.»

حسین اسلامی، قائم مقام مدیرعامل و معاون توسعه کسب‌وکار ققنوس

قربانی در ادامه این موضوع را مطرح کرد که آیا توجه به بلاکچین به‌خاطر بیت‌کوین است؟

اسلامی هم آشنایی مردم با بلاکچین را به‌خاطر محصول خوب بیت‌کوین دانست که ما در شهر نمی‌توانیم از آن استفاده کنیم.

در ادامه کاجی به تجربه دوبی در استفاده از فناوری بلاکچین اشاره کرد و گفت: «شهر دیجیتال شهری است که حاکمیت سعی می‌کند با ابزار دیجیتال به مردم سرویس دهد. شهر هوشمند هم شهری است که مردم و حاکمیت در یک ابزار با هم به تعامل برسند. وقتی شهر هوشمند است که شهروند، زندگی و کسب‌وکار خود را روی پلتفرم بگذارد. در حال حاضر سرویس قرارداد هوشمند در شهر دبی فعال است و سایر فعالیت‌ها از هایپ رسانه‌ای فاصله گرفته است.»

در ادامه پنلیست‌ها به این سوال پاسخ دادند که آیا بلاکچین در شهر هوشمند تاثیر دارد و اگر دارد کجاست؟

تفضلی بخش بزرگی از بلاکچین را هایپ خواند و حضور بلاکچین را در جایی دانست که تعدادی ذی‌نفع وجود داشته باشد و ما بخواهیم دیتا را بین آنها به‌صورت امن توزیع کنیم. بلاکچین‌های خصوصی و درون سازمان به اعتقاد تفضلی جریانی است که در فناوری بلاکچین به سمت آن می‌رویم و می‌تواند زندگی شهروندان را متحول کند.

سیاوش تفضلی، مدیرعامل نیلین

شریف‌زاد شهر هوشمند را شهری دانست که سه شاخصه سرعت، اطمینان و سهولت را برای شهروندان داشته باشد. به گفته او بلاکچین دیتای مریض را به دیتای سالم تبدیل می‌کند. او گفت که یکی از وجه‌های شهر هوشمند بلاکچین است که می‌خواهیم به صورت نوآورانه از آن استفاده کنیم. ما باید در شهر هوشمند تفکر هوشمند داشته باشیم اما بلاکچین را کنار پایگاه داده قرار می‌دهیم و این یعنی چیزی از آن نمی‌دانیم.

مهکامه شریف‌زاد، مدیرعامل شرکت پارس‌بیت

کندری شهر هوشمند را شهری دانست که در آن فناوری اطلاعات و ارتباطات کمک کند از نظر مدیریت منابع، اقتصادی‌تر و تاثیرگذارتر عمل کنیم. کندری به سایت ما مردم اشاره کرد که در آن وعده‌های داده‌شده و محقق‌شده مسئولان مورد بررسی قرار می‌گیرد. او فناوری بلاکچین را در این بخش کاربردی خواند و گفت: «بلاکچین می‌تواند با شفافیت این موضوع را بررسی کند و یک رسانه بر همین اساس می‌تواند این کار را انجام دهد.»

بحث بعدی که در پنل مطرح شد رگولاتوری بلاکچین بود. شریف‌زاد حضور رگولاتوری برای بلاکچین را در شرایطی ضروری خواند که بخواهیم در پرداخت از آن استفاده کنیم.

در پایان کاجی به استفاده از بلاکچین در دبی اشاره کرد و گفت که این فناوری در حوزه‌های حمل‌ونقل، پدافند غیرعامل برای توزیع سیستم‌های اطفای حریق و مدیریت ناوگان حمل‌ونقل به‌خصوص مترو و اتوبوس کاربرد دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.