راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

سه بانک سامان، خاورمیانه و سینا در آلمان شعبه می‌زنند

سفیر ایران در آلمان اعلام کرد: «بانک‌های ایرانی سامان، خاورمیانه و سینا قصد دارند برای تسهیل مراودات تجاری ایران با شرکای خارجی به‌ویژه اروپا در آلمان شعبه تأسیس کنند.»

به گزارش ایرنا، علی ماجدی که برای شرکت در ششمین همایش تجاری ایران و اروپا به تهران سفر کرده است، افزود: «طبق برنامه، بانک خاورمیانه در شهر مونیخ و بانک سامان در شهر فرانکفورت شعبه می‌زند اما بانک سینا هنوز شهر مورد نظر خود را تعیین نکرده است.»

او یادآور شد، پیش از بانک‌های خصوصی و پس از اجرای برجام، بانک ملی ایران در هامبورگ و بانک سپه شعبه فرانکفورت در حوزه تجارت خارجی و عملیات ارزی ایران فعال شده‌اند و بانک «تجارتی ایران و اروپا» نیز در این عرصه فعالیت دارد به گونه‌ای که بخش قابل توجهی از مراودات ارزی ایران پس از برجام به همت شعبه بانک ملی در آلمان و بانک مشترک ایران و اروپا انجام شده است.

ماجدی، سطح روابط تجاری ایران و آلمان در سال گذشته میلادی را ۳.۴ میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: «در ۲ ماهه نخست سال جاری میلادی شاهد رشد ۱۲.۵ درصدی سطح مراودات تجاری دو کشور بوده‌ایم.»

آلمان تا پیش از اعمال تحریم‌ها، جزو بزرگ‌ترین شریکان تجاری ایران بود؛ با لغو تحریم‌ها و اجرای برجام در دی‌ماه ۱۳۹۴ این کشور تلاش کرد بار دیگر در بازار ایران حضور یابد. بر اساس آمار گمرک، آلمان در سال گذشته بیش از سه میلیارد و ۸۴ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرد و در رده پنجم بزرگ‌ترین صادرکنندگان کالا به ایران قرار گرفت؛ با این حال هنوز در حوزه واردات از ایران به‌ویژه خرید نفت چندان پیشتاز نبوده و در فهرست پنج کشور برتر واردکننده کالا از ایران قرار ندارد.

 

صادرات ایران به اروپا بعد از برجام ۱۰‌ برابر شد

«میشائیل کلور برشتولد» سفیر جمهوری فدرال آلمان در ایران نیز امروز (یکشنبه) اعلام کرد، صادرات ایران به اروپا بعد از برجام ۱۰‌ برابر شد و در مقابل صادرات اروپا به ایران نیز بعد از سال ۲۰۱۵ و اجرایی شدن برجام بیش از ۶۰ درصد رشد را تجربه کرد.

او که در دومین روز از همایش تجاری و بانکی ایران – اروپا در تهران سخن می‌گفت، تأکید کرد پیوستن کامل ایران به اقتصادی جهانی نیازمند بهبود جایگاه تهران در گروه ویژه اقدام مالی (FATF) به عنوان نهاد مرجع تصمیم گیر در حوزه مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم است و در این صورت، ایران مزایای بیشتری از برجام را تجربه خواهد کرد.

او خواستار رعایت استانداردهای مرتبط با شفافیت مالی در بانک‌های ایرانی شد تا سرمایه‌گذاران بتوانند با اعتماد بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاری و روابط مالی اقدام کنند.

سفیر آلمان در تهران تأکید کرد: «آلمان توافق برجام را جدی می‌داند و تلاش می‌کند با متعهد ماندن در اجرای برجام، نقش سازنده و فعالی را بین ایران و اتحادیه اروپا برعهده گیرد.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.