راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

خداحافظی باهمتا با فروشگاه اپل

در تاریخ یکشنبه 12 شهریورماه 96 «باهمتا» با انتشار متن زیر خداحافظی خود از فروشگاه اپل را اعلام کرده‌است:

این تصمیم باهمتا تنها به دلیل ارائه سرویس بهتر به کاربران iOS خود بوده است. اپلیکیشن باهمتا و دیگر اپلیکیشن‌های ایرانی نمی‌توانند به‌روزرسانی شوند و این محدودیت باعث شده که ما نتوانیم امکانات جدید را به کاربران iOS ارائه کنیم که به همین دلیل، پویایی را از ما گرفته است. ما قصد داریم از دو روش جایگزین برای کاربران iOS استفاده کنیم و با کمک و بازخورد کاربران خود به‌ویژه کاربران iOS این دو روش را بهبود دهیم.

به‌تازگی شرکت اپل (Apple) اجازهٔ به‌روزرسانی به برنامه‌های ایرانی که روی فروشگاه App Store بودند را نمی‌دهد و بیشتر برنامه‌های ایرانی اکنون نمی‌توانند به‌روزرسانی شوند. به گفتهٔ این شرکت، این کار به دلیل قانون تحریم آمریکا است و نمی‌تواند اجازه دهد برنامه‌های ایرانی روی فروشگاه اپل قرار بگیرند. این در حالی است که در چند سال گذشته، فشار بسیار کمتری از سوی اپل آورده می‌شد و بیشتر برنامه‌ها بدون مشکل روی این فروشگاه قرار می‌گرفتند.

از سوی دیگر فروشگاه Google Play هم که برای برنامه‌های اندروید است، در آغاز رویکرد مشابهی داشت و اجازهٔ فعالیت به برنامه‌های ایرانی را نمی‌داد. ولی به دلیل اینکه محدودیتی برای نصب برنامه‌های خارج از فروشگاه نبود، چند فروشگاه ایرانی مانند کافه بازار توانستند به‌سرعت رشد کنند و نیاز کاربران به وجود یک فروشگاه را پاسخ دهند. این موضوع به گسترش اندروید در ایران کمک کرده است و کاربران با خاطری آسوده با آن کار می‌کنند.

همهٔ برنامه‌های مخصوص iOS یا باید از فروشگاه اپل دریافت شوند یا اینکه با گواهینامهٔ یک شرکت ثبت‌شده که آن هم از اپل اجازه گرفته، ساخته و نصب شوند. راه نخست را که اپل به‌تازگی بسته است. راه دوم نیز که هم‌اکنون تنها راه باقی‌مانده است بازهم به تصمیم اپل وابسته است و بعید نیست در آیندهٔ نزدیک آن‌هم بسته شود.

از این رو باهمتا تصمیم گرفته تا به نسخهٔ iOS برنامهٔ خود پایان دهد و نسخهٔ فعلی را نیز از فروشگاه اپل حذف کند. نسخهٔ فعلی از این رو حذف می‌شود که باهمتا نیاز به تغییر دارد و باید بتواند به جلو پیش برود ولی نسخهٔ فعلی پویایی را از باهمتا می‌گیرد و نمی‌توانیم بیش از این نسخهٔ فعلی را پشتیبانی کنیم.

راهکار جایگزین برای کاربران ما که هم‌اکنون نسخهٔ iOS را به کار می‌برند، نسخه‌ی وب باهمتا و همچنین بات تلگرام باهمتااست. نسخهٔ وب برای گوشی‌های همراه بهینه‌سازی شده و بیشتر ویژگی‌های نسخهٔ iOS را دارد. همچنین می‌توانید با افزودن نسخهٔ وب به فهرست برنامه‌های خود (با استفاده از گزینهٔ Add to Home Screen در Safari) نسخهٔ وب باهمتا را در فهرست برنامه‌های خود قرار دهید و به‌سادگی و بدون نیاز به نصب برنامه به آن دسترسی داشته باشید.

ما باور داریم که اپل اشتباه بزرگی کرده و در آیندهٔ نزدیک بازار ایران را به‌طور کامل از دست خواهد داد و اندروید به دلیل وجود برنامه‌های ایرانی، تقریباً همهٔ بازار را خواهد گرفت. از محدودیت پیش‌آمده برای دارندگان گوشی‌های اپل متأسفیم و سعی می‌کنیم در نسخهٔ وب و بات تلگرام نیازهای آن‌ها را به نحو مطلوبی برطرف کنیم و با بازخوردهای شما آن‌ها را بهتر کنیم.

نسخهٔ iOS باهمتا روز پنج‌شنبه ۱۶ شهریور از این فروشگاه حذف می‌شود. سرویس‌دهی خوب کاربران مهم‌ترین علت برای این تصمیم بوده و هرگونه سؤال و مشکل را می‌توانید با پشتیبانی باهمتا مطرح کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.