راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

کرمانشاه تودیع شد / ۵۴ پروژه بانک مرکزی در انتظار سرانجام

سه‌شنبه عصر مراسم تودیع کرمانشاه در بانک مرکزی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، ولی اله سیف در مراسم تودیع معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، این معاونت را از مهم‌ترین بخش‌ها در بنگاه‌های اقتصادی خواند و گفت: «در بسیاری از مدل‌های اقتصادی و تجاری دنیا فناوری اطلاعات از اهمیت بسیاری برخوردار است. بخش فناوری‌های نوین در بانک‌های مرکزی نیز از این قاعده مستثنا نیست. به‌ویژه از فعالیت‌های این بخش می‌توان در فعالیت‌های نظارتی بانک‌ها بهره گرفت.»

 

چرا بانک مرکزی از فلسفه شرکت خدمات دفاع می‌کند

رئیس‌کل بانک مرکزی در خصوص دلایل ورود بانک مرکزی به حوزه ارائه خدمات فناوری اطلاعات تصریح کرد: «در شرایط فعلی، خدمات به‌ویژه در حوزه فناوری اطلاعات نمی‌تواند به‌صورت رقابتی و با فرهنگ و استانداردهای موردنیاز بین‌المللی ارائه شود ازاین‌رو نیاز است نمونه‌هایی برای الگو قرار گرفتن سایر بخش‌ها و شرکت‌ها، توسط بانک مرکزی به بازار عرضه شود. البته ذکر این نکته ضروری است که بانک مرکزی به دنبال هدایت این فعالیت‌ها به بازار و بخش خصوصی است. هنگامی‌که بازار از تکامل و آمادگی کافی در این زمینه برخوردار شود، بانک‌ها برای دریافت خدمات از فضای رقابتی بهره‌مند خواهند شد و می‌توانند با شرایطی مناسب، خدمات خود را از بازار تهیه کنند.»

رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به فضای کسب‌وکارهای بین‌المللی گفت: «در بسیاری از کشورهای دنیا، نیازی به ورود بانک‌ها به‌عنوان بنگاه اقتصادی برای سرمایه‌گذاری به‌منظور تأمین خدمات جانبی نیست و هر بانکی می‌تواند خدماتی را که نیاز دارد به هر میزان در سطوح مختلف از بازار دریافت کند.»

وی در ادامه افزود: «در حال حاضر بازار ما از این فضای رقابتی محروم است و مشکلاتی دراین‌باره وجود دارد. برای مثال در شرایط فعلی برخی در بازار با رفتارهای سودجویانه مواردی همچون محرمانگی اطلاعات را رعایت نمی‌کنند. درهرحال هم‌اکنون، جای خالی این خدمات در فضای رایج کسب‌وکار کشورمان احساس می‌شود و از سوی دیگر در بخش فرهنگ ارائه خدمات نیز با دیگر کشورها فاصله‌داریم.»

 

۵۴ پروژه بانک مرکزی در انتظار سرانجام

رئیس شورای پول و اعتبار بابیان اینکه مجموعه فناوری‌های نوین بانک مرکزی در کنار سایر بخش‌های این بانک نقش مهمی را ایفا می‌کنند، اظهار کرد: «بخش فناوری‌های نوین بانک مرکزی، از اهمیت ویژه‌ای برای بانک مرکزی و شبکه بانکی برخوردار است.»

عالی‌ترین مقام بانک مرکزی با تأکید بر اینکه باید به شکل‌گیری فضای رقابتی در بازار کمک کرد، گفت: «باید تلاش کرد در فضای بازار و کسب‌وکار، به بالا بردن بهره‌وری، کاهش هزینه‌ها و کیفیت بهتر در ارائه خدمات کمک شود تا فضای رقابتی و مزیت‌های خاص مرتبط با آن در بازار ایجاد شود. البته این امر به رونق فعالیت در بخش خصوصی کمک می‌کند. تاکنون این سیاست در دستور کار بانک مرکزی بوده است که امیدوارم در دوره جدید فناوری‌های نوین بانک مرکزی نیز تداوم یابد.»

رئیس شورای پول و اعتبار برنامه‌ها و طرح‌های پیش روی معاونت فناوری‌های نوین بانک مرکزی را از اصلی‌ترین تعهدات این بانک خواند و عنوان کرد: «باید با پیگیری و ممارست هرچه بیشتر، ۵۴ پروژه مرتبط با بانک مرکزی را به‌عنوان تعهدات این بانک در بخش فناوری‌های نوین به سرانجام رساند. دراین‌باره به‌دوراز تعصب و با نظارت کافی بانک مرکزی می‌توان بخشی از پروژه‌ها را به بخش خصوصی واگذار کرد که البته در برخی موارد به دلیل شرایط خاص بانک مرکزی و سیاست‌ها و استراتژی‌ها، نیاز است پروژه توسط خود بانک راهبری شود.»

 

بانک مرکزی؛ الگوی شبکه بانکی

سیف بانک مرکزی را الگوی شبکه بانکی دانست و گفت: «بانک مرکزی باید درزمینهٔ نظم و انسجام الگوی نظام بانکی کشور باشد. دراین‌بین بخش فناوری‌های نوین بانک مرکزی باید نظم را سرلوحه کار خود قرار دهد چراکه این بخش خود، الگویی برای سایر ادارات و بخش‌های بانک مرکزی است. همچنین این نظم و هماهنگی در ارتباط با سایر بخش‌های بانک مرکزی نیز معنا می‌یابد و قطعاً امور بدون همکاری با سایر سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها به سرانجام نخواهد رسید. برای نمونه انتشار تقویم زمانی توسط معاونت اقتصادی بانک مرکزی نشانه‌ای از تعهد و نظم در کارهای این بانک است.»

وی در ادامه خاطرنشان کرد: «نظم در حوزه فناوری‌های نوین به‌واسطه طراحی و پیاده‌سازی سامانه‌ها قابل‌مشاهده است. برای نمونه سامانه‌هایی همچون نسیم موجب افزایش نظم در فعالیت‌های خزانه است. سامانه چکاوک نیز در تسویه چک‌ها و نیز کنترل اضافه برداشت بانک‌ها از بانک مرکزی مؤثر است.»

رئیس‌کل بانک مرکزی ضمن تشکر از فعالیت‌های علی کرمانشاه در مقام معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: «بنده از گذشته با دکتر کرمانشاه آشنایی داشتم و از حضور مؤثر و فعالانه ایشان در بانک مرکزی تشکر می‌کنم و امیدوارم همکاری ایشان با بانک مرکزی قطع نشود تا بتوانیم از توانمندی‌ها و تفکرشان بهره‌مند شویم.»

وی درباره سرپرست جدیدی فناوری‌های نوین بانک مرکزی نیز افزود: «آقای مهندس حکیمی یکی از ظرفیت‌ها و سرمایه‌های بانک مرکزی هستند و می‌توانند منشأ اثر در مجموعه نظام بانکی باشند.»

 

دغدغه بانک مرکزی، پیاده‌سازی استانداردها و خدمات روز دنیاست

ناصر حکیمی، سرپرست معاونت فناوری‌های نوین بانک مرکزی، با قدردانی از فعالیت‌های علی کرمانشاه در این مدت، به وظایف و مأموریت‌های معاونت فناوری‌های نوین بانک مرکزی، اشاره کرد و گفت: «معاونت فناوری‌های نوین بانک مرکزی مجموعه‌ای نسبتاً جدید در بانک مرکزی محسوب می‌شود. این معاونت در سال ۸۷ و باهدف تحول در سازوکار بانک مرکزی و نظام بانکی با استفاده از امکانات بانک مرکزی شکل گرفت. البته در حال حاضر دغدغه نظام بانکی و بانک مرکزی از جنس استانداردها و خدمات ارائه‌شده روز دنیاست.»

وی بابیان اینکه خدمات بانک مرکزی در دورافتاده‌ترین مناطق کشور نیز ارائه می‌شود، گفت: «ما به این موضوع افتخار می‌کنیم که اکنون این خدمات برای محروم‌ترین افراد و در مناطق مختلف شهری در دسترس همگان است و این معاونت این نکته را امری افتخارآمیز برای خود تلقی می‌کند.»

سرپرست معاونت فناوری‌های نوین بانک مرکزی با اشاره به شکل‌گیری زیرساخت‌های طراحی‌شده در طول این سال‌ها توسط بانک مرکزی گفت: «بانک مرکزی به‌درستی در اوایل دهه ۸۰ زیرساخت‌هایی را ایجاد کرده و آن‌ها را در اختیار نظام بانکی کشور قرار داده که بسیاری از این ابزارهای پرداخت برای اعمال سیاست‌های بانک مرکزی استفاده‌شده است. در کنار این موضوع بانک‌ها توانستند بدون صرف هزینه برای توسعه زیرساخت، از زیرساخت‌های موجود بانک مرکزی برای ارائه خدمات خود استفاده کنند.»

مقام مسئول بانک مرکزی با اشاره به چالش‌های پیش روی بخش فناوری‌های نوین اظهار کرد: «در حال حاضر بسیاری از سیستم‌های پرداخت ما به بلوغ کافی رسیده‌اند اما از سوی دیگر این سیستم‌ها مشمول مرور زمان شده است و نیاز به نوسازی دارد. برای نمونه دراین‌باره پرداخت‌های همراه و بانکداری باز با توجه به تقاضای بازار و نیز حضور بازیگران جدید در آن ازجمله تحولات موردنیاز در این زمینه است.»

 

کارایی سامانه‌های بانک مرکزی همراه با ساختارشکنی و تحول است

علی کرمانشاه، معاون پیشین بانک مرکزی نیز در جلسه تودیع خود در خصوص فعالیتش طی عهده‌داری این مسئولیت در بانک مرکزی گفت: «در طی دوران مسئولیت، تلاش کردم که فعالیت‌های این مجموعه هم‌راستا با اهداف و سیاست‌های بانک مرکزی باشد. مجموعه بانک مرکزی به‌ویژه در بخش فناوری‌های نوین از سوی دانشگاه‌ها، استارت‌آپ‌ها و مجموعه‌های کوچک و بزرگ، دچار ساختارشکنی‌ها و اثرات ناشی از آن شده است که این امر در بسیاری از سازمان‌ها نیز به چشم می‌خورد.»

وی با اشاره به رویکرد بانک مرکزی طی مدت فعالیت خود گفت: «در این مدت بخش فناوری‌های نوین دو هدف اصلی را دنبال کرد. این مجموعه تلاش کرد در عین توجه به کارایی سامانه‌هایی که توسط بانک مرکزی در طول سالیان گذشته شکل‌گرفته است، به ساختارشکنی و تحول در این حوزه نیز توجه کند. در حال حاضر سامانه‌های ما از عملکرد خوبی برخوردار است اما باید تلاش کرد با فناوری‌های جدیدتر، خود را به جریان و فنّاوری‌های روز پیوند دهیم چراکه سازمان‌های مدرن دنیا مدل پیچیده‌ای را برای فعالیت خود انتخاب می‌کنند و با مدیریت هم‌زمان، فعالیت‌های متفاوتی را پیش می‌برند. خوشبختانه این رویه در مدت دو سال اخیر در معاونت فناوری‌های نوین بانک مرکزی حاکم بوده است که امیدوارم این فرایند در آینده نیز ادامه یابد.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.