راه پرداخت؛ پرمخاطب‌ترین رسانه فین‌تک ایران

تصمیم FATF برای ادامه تعلیق تحریم‌های ایران؛ تعامل‌های مالی بین‌المللی در مسیر بهبود

0

گروه ویژه اقدام مالی که برای پیشگیری از پول‌شویی و ممانعت از حمایت مالی گروه‌های تروریستی تشکیل‌شده اعلام کرده ایران در یک سال گذشته به توصیه‌های این گروه عمل کرده است و بر این اساس اف‌ای‌تی‌اف (FATF)به تعلیق تحریم‌های ایران ادامه خواهد داد.

به گزارش بی‌بی‌سی، این گروه ویژه روز جمعه ۲۳ ژوئن (دوم تیر) اعلام کرد: «با توجه به این‌که ایران به تعهدات سیاسی خود پایبند بوده و گام‌های لازم را در راستای برنامه عملیاتی (Action Plan) برداشته، اف‌ای‌تی‌اف تصمیم گرفته که به تعلیق تحریم‌های این کشور ادامه دهد؛ هرچند، این گروه به نظارت خود (از این کشور) تا نهایی شدن همه گام‌ها و مفاد برنامه عملیاتی تعیین‌شده، ادامه خواهد داد.»

بدین ترتیب این گروه ویژه که یکی از نهادهای ناظر بر اقدام‌های مالی ایران بعد از امضای برجام است التزام ایران به تعهداتش را تأیید کرده است؛ تأییدی که می‌تواند تضمینی برای گسترش مناسبات مالی و بانکی ایران با محافل بین‌المللی بعد از تعلیق تحریم‌های هسته‌ای این کشور تلقی شود.

اف‌ای‌تی‌اف، گروه ویژه اقدام مالی، در سال ۱۹۸۹ با ابتکار گروه جی ۷ که در آن زمان روسیه را هم در خود داشت و به جی ‌۸ شهرت داشت، تأسیس شد. ایران یکی از دو کشوری است که در فهرست کشورهای مسئله‌دار این گروه قرار گرفته است؛ کشور دیگر، کره شمالی است.

گروه ویژه اقدام مالی به ایران توصیه کرده برای این‌که بانک‌های بین‌المللی با بانک‌های ایرانی کار کنند اقداماتی را انجام دهد. این توصیه‌ها به‌خودی‌خود الزام‌آور نیستند، اما رعایت یا عدم رعایت آن‌ها مستقیماً روی نظام بانکی کشورها تأثیر می‌گذارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.