ارزهای رمزنگاری شده (Cryptocurrency) فین‌تک (FinTech)

یکی از ۵ کشور دارای اَبَرتورم می‌تواند به پذیرش بیت‌کوین کمک کند

نوشته شده توسط اتاق خبر راه پرداخت

در حال حاضر، چهارده کشور دارای سطح تورم بالاتر از ۱۸ درصد هستند که این نرخ در ۱۰تای آن‌ها در زمانی کوتاه در حال افزایش است. قیمت‌های بیت‌کوین و اتخاذ کاربر جدید، در گذشته و در طول بحران‌های اقتصادی مانند کمک مالی بانک‌ها و تورم شدید بارها دچار شوک شده است.

.

بیت‌کوین، دارایی امن و مطمئن

سال ۲۰۱۶ دارای بیشترین سهم از بحران اقتصادی جهان است، اما سال ۲۰۱۷ نیز به سمت سالی پر از تصمیم‌گیری با بنیه مالی ضعیف پیش می‌رود.

بیت‌کوین، دارایی امن و مطمئن در مارس ۲۰۱۳، بانک‌های کشور قبرس، خبر کاهش ارزش اعلام شده یک دارایی به حساب‌های بانکی مشتریان خود را دادند که موجب خشم عمومی شد. پس‌ازآن و در عرض چند هفته قیمت بیت‌کوین پنج برابر شد که احتمالاً علت آن وجود دلالان و افرادی بود که به دنبال یک پناهگاه اقتصادی امن بودند.

از آن زمان، اشتباهات اقتصادی دیگری مانند نجات یونان، رأی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (Brexit)، تورم خرد کننده ونزوئلا و محرومیت پولی هند نیز مردم را گرفتار کرده است. هر یک از این موارد با افزایش چشمگیر قیمت و پذیرش بیت‌کوین همراه بود که طی آن، سرمایه‌گذاران جدید تصمیم گرفتند از پول دیجیتال به‌عنوان یک دارایی مطمئن و امن استفاده کنند. درواقع، کارشناسان جریان اصلی اخبار در مورد توانایی‌های بیت‌کوین برای تبدیل شدن به یک دارایی مطمئن و امن مانند طلا یا حتی بهتر از آن اظهارنظر کردند.

طبق آمار Trading Economics، سرویسی که نرخ تورم را گردآوری می‌کند، در حال حاضر، چهارده کشور دارای سطوح تورم بالای ۱۸ درصد هستند که در ده کشور این نرخ در زمانی کوتاه در حال افزایش است. از این ۱۰ کشور، پنج کشور ثروتمند بوده و ازنظر فن‌آوری به اندازه کافی پیشرفته هستند که شهروندان آن‌ها بتوانند از بیت‌کوین به‌عنوان یک دارایی مطمئن و امن استفاده کرده و بایستی روند فعلی را تا سال ۲۰۱۷ حفظ کنند.

.

ونزوئلا

مشکلات مالی ونزوئلا همچنان در حال گسترش است. با توجه به آخرین آمار ارائه شده توسط Trading Economics، در این کشور نرخ تورم سرسام‌آور ماهانه در پایان سال گذشته ۱۸۱ درصد بوده است. این سرویس تخمین زده نرخ تورم این کشور در دوره ۱۲ ماهه به ۴۱۰ درصد می‌رسد. این در حالی است که صندوق بین‌المللی پول (IMF) نرخ تورم ونزوئلا در سال ۲۰۱۷ را ۱۶۰۰ درصد پیش‌بینی کرده است. به گفته بانک جهانی، تنها ۵۰ درصد تورم در هرماه لازم است تا این کشور به تورم شدید برسد.

binem-1-way2pay-95-10-12

بدتر از آن این‌که به‌محض اینکه ونزوئلایی‌ها از تعطیلات برگردند، اسکناس ۱۰۰ بولیواری آن‌ها که درشت‌ترین اسکناس محسوب می‌شود، در تلاش برای مبارزه با احتکار پول به بی‌ارزش‌ترین اسکناس تبدیل خواهد شد. سال ۲۰۱۷ آماده است تا به سالی پر از رنج برای ونزوئلا تبدیل شود.

خوشبختانه، این کشور در حال حاضر دارای یک جامعه بزرگ و در حال رشد بیت‌کوین است. دولت نیز با توزیع برق رایگان بیت‌کوین را به منبع عالی از درآمد برای کسانی که توان داشتن تجهیزات استخراج آن را داشته باشند، تبدیل کرده است. تنها مسئله مهم ممکن است، زمان پیش از چنین شرایطی باشد که به‌اندازه کافی ونزوئلایی‌ها را برای ایجاد یک نقطه اوج در سال ۲۰۱۷ جهت بهره‌گیری از بیت‌کوین مجبور کند.

.

سورینام

جمهوری هلندی زبان کوچک سورینام که مجموع چند کشور در شرق ونزوئلا است نیز، در حال حاضر درگیر مشکل تورم با نرخ خانمان‌سوز ۷۷ درصد است که همچنان در حال افزایش است. سطح بالای فساد موجب مشکلات اقتصادی سرسام‌آور در این کشور شده است. همانند همسایگان درگیر چنین مشکلاتی در غرب، سورینام در حال حاضر با ۱۷۵ درصد نفوذ تلفن همراه، ازنظر فن‌آوری برای بهره‌برداری عظیم از بیت‌کوین آماده است.

binem-2-way2pay-95-10-12

متأسفانه به نظر نمی‌رسد هنوز جامعه بیت‌کوینی در این کشور وجود داشته باشد. این در حالی است که جمعیت این کشور به قدری کوچک است که اگر کسی به سرعت نسبت به راه‌اندازی بیت‌کوین اقدام کند، هنوز تا گسترش آن به بخش قابل‌توجهی از نیم میلیون ساکنان این کشور زمان زیادی در پیش است.

inflation-money-way2pay-95-10-12

آنگولا

در جمهوری آنگولا در آفریقای جنوبی نیز مانند بسیاری از کشورهای آفریقایی در حال حاضر سطوح نگران‌کننده‌ای از تورم وجود دارد. در آخرین آمار چاپ شده در سال گذشته، ۴۴ درصد تورم ماهانه ثبت شده است. با وجود نفت و ذخایر معدنی گسترده، هفتمین کشور بزرگ در آفریقا به بزرگ‌ترین تأمین‌کننده نفت چین و یکی از پنج کشور دارای منابع الماس در جهان تبدیل شده است. آنگولا همچنین دارای پوشش گسترده تلفن همراه بوده و کیفیت زندگی در این کشور به مراتب بالاتر از بسیاری از همسایگان آن است.

binem-3-way2pay-95-10-12

در حال حاضر، بیت کوین در آنگولا نسبتا نا شناخته است، اما تعداد کمی از مردم از Localbitcoins استفاده می کنند و پذیرش بیت کوین در حال گسترش است.

.

آرژانتین

یکی دیگر از کشورهای آمریکای جنوبی که سال‌ها با تورم دست‌وپنجه نرم کرده آرژانتین است که نرخ تورم آن در سال جاری برای اولین بار طی دهه‌های گذشته از ۴۰ درصد گذشته است. وضعیت فعلی آرژانتین مانند تورم پیشین که موجب نابودی پول این کشور در سال ۱۹۹۰ شد، در حال شکل‌گیری است.

binem-4-way2pay-95-10-12

این کشور در حال پسرفت در حال حاضر دارای یک جامعه بیت‌کوینی بسیار قوی است و رانندگان شهری در آن برای کرایه مسافر بیت‌کوین قبول می‌کنند.

.

نیجریه

کشور آفریقای غربی به شدت پر جمعیت نیجریه دلایل خوبی برای دنبال کردن بیت‌کوین دارد. هر چند به نظر می‌رسد رشد تورم در حال حاضر در حال کاهش است، Trading Economics پیش‌بینی کرده که این کشور در سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۷ دارای ۲۰ درصد تورم خواهد شد. مهم‌تر از آن این که بر خلاف کشورهای نزدیک کنیا و اوگاندا، روند تصویب پول همراه از طریق سرویس‌هایی مانند M-PESA در نیجریه ساقط شده است. علت این امر قوانین ناعادلانه‌ای است که جهت حمایت از بانک‌های محلی، شرکت‌های مخابراتی را جریمه می‌کند.

binem-5-way2pay-95-10-12

نیجریه‌ای‌ها با جمعیت عظیم ۱۵۰ میلیون مشترک، دارای ۱۰۷ درصد تصویب اشباع شده همراه هستند که این تعداد تقریباً به اندازه ایالات‌متحده است. این نوع پول همراه که بانک‌ها و سیاستمداران قادر به متوقف کردن آن، به‌خصوص در چنین تورم شدیدی نیستند، حقیقتاً ممکن است قادر به ایجاد تغییراتی برای بسیاری از نیجریه‌ای‌ها شود.

منبع: کوین ایران

درباره نویسنده

اتاق خبر راه پرداخت

در اتاق خبر راه پرداخت ما همه خبر‌های قابل انتشار مربوط به صنعت بانکداری و پرداخت الکترونیک ایران را در راه پرداخت منتشر می‌کنیم. ما در راه پرداخت تلاش می‌کنیم بیش و پیش از خبررسانی، تحلیل ارائه کنیم. اما مخاطبان ما می‌توانند از طریق اتاق خبر در جریان مهم‌ترین رویدادها و روندها هم قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

/* ]]> */