خبر

معرفی کارت سلامت هوشمند و چگونگی دریافت آن

سازمان تأمین اجتماعی قصد دارد که تا پایان سال برای تمامی بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی کارت هوشمند سلامت صادر کند. همزمان با جایگزینی این کارت با دفترچه تأمین اجتماعی، مسئولین سازمان تأمین اجتماعی با همکاری وزارت بهداشت، طرح ایجاد پرونده سلامت الکترونیک ایرانیان را نیز در دستور کار خود دارند.

ببینید: هشدار به بیمه‌شدگان در خصوص تماس کلاهبرداران برای ارائه کارت هوشمند

 

کارت سلامت چیست؟

کارت سلامت یک کارت پلاستیکی شبیه کارت اعتباری است که اطلاعات درج‌شده روی این کارت توسط کامپیوتر قابل‌خواندن است. این کارت به‌منظور تسهیل ارائه مراقبت‌های بهداشتی صادر می‌شود و می‌تواند اختصاصی یا غیراختصاصی باشد. کارت اختصاصی کارتی است که فقط حاوی اطلاعات پزشکی است و کارتی که در آن اطلاعات بیمه، مالی و اعتباری، تحصیلی و غیره با اطلاعات پزشکی ترکیب شده باشد، یک کارت غیراختصاصی است.

کارت‌های سلامت با عناوین مختلفی از قبیل کارت بیمه سلامت، کارت بیمار، کارت بیمارستان و کارت مراقبت‌های پزشکی اورژانس مورداستفاده قرار می‌گیرد. در کل دو نوع از این کارت‌ها کاربرد زیادی در مراقبت‌های بهداشتی دارد:

 • کارت اطلاعات بیمار (PDC)
 • کارت تخصصی سلامت (HPC)

کارت اطلاعات بیمار، کارتی است که حاوی اطلاعات پزشکی کامل، دقیق و به‌روز بیمار است که دست خود فرد است تا در موارد اورژانس در دسترس باشد.

کارت تخصصی سلامت، یک کارت مجوز دسترسی شخصی است که جهت متخصصین مراقبت‌های بهداشتی صادر می‌شود. درواقع کارت تخصصی سلامت کلید دسترسی به اطلاعات کارت بیمار است. (+)

.

صدور کارت سلامت

محمدجواد کبیر، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران از گسترش پوشش بیمه‌ای در سطح کشور و صدور کارت‌های هوشمند سلامت بین بیمه‌شدگان خبر داد. او در ادامه گفت: «در این راستا پروتکل‌هایی تدوین شده است که قرار است اشخاص فاقد بیمه تحت پوشش بیمه ایرانیان قرار گیرند.»

محمدعلی همتی، معاون درمان سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه کار تعویض دفترچه با کارت هوشمند در زمان‌بندی مشخص انجام می‌شود، گفت: «همزمان با اجرای سرتاسری طرح استفاده از کارت‌های هوشمند، در یک زمان‌بندی مشخص با فراخوان یا مراجعه به شعبه کار تعویض دفترچه با کارت انجام می‌شود. برای دریافت کارت‌های هوشمند سلامت یک‌بار مراجعه کافی است.»

همتی با اشاره به مزایای این کارت، تأکید کرد: «با یک‌بار مراجعه برای دریافت، فرد دیگر هیچ مراجعه‌ای به شعبه نخواهد داشت و نیازی به حضور برای تمدید اعتبار نیست. این کارت‌ها به‌صورت الکترونیکی تمدیدشده و اطلاعات فرد نیز در آن تجمیع می‌شود.» (+)

سید محمود تارا، سرپرست دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت با اشاره به اجراشدن طرح پرونده الکترونیک سلامت بهداشتی توضیح داد: «با شروع برنامه تحول سلامت، بحث پرونده الکترونیک سلامت که از برنامه‌های سوم و چهارم توسعه مسکوت مانده بود، اجرا شد و سامانه مربوط به آن به نام سپاس (سامانه پرونده الکترونیک سلامت) طراحی شد.»

تارا در خصوص کارت سازمان تأمین اجتماعی و اتصال آن از سوی این سازمان به حوزه سلامت، گفت: «استفاده از این کارت فقط در مراکز ملکی تأمین اجتماعی باید صورت پذیرد و اگر بخواهند از این کارت برای دیگر مراکز درمانی استفاده کنند باید با هماهنگی وزارت بهداشت باشد.» (+)

درباره نویسنده

محدثه دهباشی

محدثه ده‌باشی فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد رشته زبان فرانسه از دانشگاه تربیت مدرس تهران است. او از سال 93 با راه پرداخت همکاری می‌کند

دیدگاهتان را بنویسید

۴۷ دیدگاه

 • سلام در مورد کارت هوشمند سلامت ایا این کارت برای اتباع ساکن ایران هم کاربرد داره چون نه کارت ملی داریم نه پروانه اشتغال که بیمه برامون رد شود
  ممنون میشم پاسخ گو باشید
  اصلا تکراری نبود شاید یکی دیگه پرسیده
  فقط تماس میگیرن تا فروش کنند ما هزینه میدیم بعد غیر قابل استفاده برای اتباع میگن

  • سلام بله شامل اتباع هم میشه فقط اون شماره ای که مخصوص اتباع مهاجر هستش رو باید در سایت hamiirani.ir ثبت بفرمایید ./. در صورت نیاز با این شماره پشتیبانی دفتر مرکزی تهران تماس بگیرید راهنمایی میکنند. ۰۲۱۶۲۹۸۱ و ۰۲۱۹۶۸۶۱۶۱۶

 • سلام چند روز پیش از بیمه سلامت زنگ زدن گفتن کارت هوشمند درب منزل می آورند وهزینه اش ۶۰۰۰۰ هزار تومان است صحت دارد یانه ممنون پاسخ بدهید

 • سلام
  این کارت همراه با دفترچه ی بیمه کارایی داره؟ با من تماس گرفتند برای خانواده سالی ۲۵۰.۰۰۰ هزارتومان.

 • سلام دو ماه پیش برای من زنگ زدن وگفتن ادرس بده تا کارت سلامت هوشمند تو میفرستم منم نتونستم ادرس بدم اما نگفت پول میگیره الان از کجا باید پیگیر کارت سلامتم باشم شماره ازشون ندارم کدوم قسمته وزارتخانه میباشد لطفا یه راهنمای بکنین

 • سلام امروز با من تماس گرفتن گفتن برای من و مادرم یک کارت میدن ۲۷۹هزارتومان من خدمات درمانی هستم و شاغل هستم مادرم مستمری بگیر است و بیمه تامین اجتماعی دارد

 • سلام با من تماس گرفته اند و گفتند کارت تحویل داده میشه وبعد مبلغ ۲۸۰۰۰ هزار دریافت میشه لطفا راهنمایی کنید

 • سلام هزینه اصلی این کارت فقط و فقط مبلغ ۶۵هزارتومان است و اعضای خانوار هم میتوانند از کارت سرپرست استفاده کنند جهت اطلاعات بیشتر پیام دهید.

  • سلام خوبی، به من زنگ زدن و ادرس گرفتن بعد گفتن براتون صادر میشه و شما باید هنگام تحویل کارت هوشمند به مبلغ ۵۵ هزار تومان به مامور پست چی باید بدید، ایا صحت دارد یا نه ؟؟ ممنون

  • سلام امروز با من تماس گرفتن و گفتن در ازای دریافت ۲۲۹۰۰۰ تومان هزینه کارت سلامت ب درب منزل ما ارسال میکنند و قابل استفاده برای پنج نفر میباشد و موجب شصت درصد تخفیف در هزینه های درمانی میشود ایا صحت دارد؟

 • سلام امروز به من زنگ زدن برا کارت سلامت هوشمند ۶۵۰۰۰تومن
  گفتند به بیمه های دیگر ربطی نداره میتونید بیمه دبگه و تکمیلی داشته باشید از طرف وازرت بهداشت گفت تصمیم گرفته شده

 • سلام
  امروز ۱۱ خرداد ۹۷ از یک شماره ثابت ۷۷۴۰۵۴۹۸ با من تماس گرفتند و کلیه مشخصات من و افراد تحت پوشش مرا داشتند و گفتند در قبال مبلغ ۲۸۰هزار تومن کارت هوشمند سلامت را به آدرس محل کار بنده ارسال خواهند کرد ، کسی که تماس گرفت خود را خانم فرهمند معرفی کرد و در جواب سوال من که چگونه میتوان بهشون اعتماد کنم پاسخ قانع کننده ای نداد .

 • سلام
  من هیچگونه تقاضایی در خصوص کارت سلامت هوشمند نداده بودم یک خانم با شماره موبایل شخصی با من تماس گرفته و اظهار دارد که از تهران و زیر نظر وزرات بهداشت تماس گرفته است و تقاضای مشخصاتم را نموده است لطفا بفرمایید موضوع صحت دارد یا خیر؟

 • سلام خانمی که این سایت را راه اندازی کردی تمام توضحاتی که دادی هیچ گونه ربطی به کلاهبرداری نداشت تو خودم نتونستی مزدم را قانع کنی با لین همع سوال بی جواب پس یک چیزی هستش یا کامل توضیح بده یا کلا سایتت را حذف کن والا مردم سوال دارند بی تکلیف هستند به منم چند بار تماس گرفتن توضیح بده جواب بده مردم را سردر گریبان نکنید اطلاعات مردم را خودتون دادید وگرنه از کجا شما ره موبایل میارند بعدش بدونند دفترچه من چیه بیمه من چیه والا همش کلک پوله

  • سلام
   دوست عزیز در مطلب به صراحتا اشاره شده برای دریافت کارت هوشمند باید حضورا به دفاتر تامین اجتماعی یا کارگزاری های تامین اجتماعی مراجعه کنید؛ باز شما میگی با من تماس گرفتن!؟
   شما میخوای پولت رو ببرن خب بده ببرن دیگه! چرا دیگران رو میخوای مسئول بی فکری خودتون بکنید.
   این همه هشدار داده شده هر گونه تماسی در این خصوص صراحتا کلاهبرداری هست. باز شما میگی پس شماره من رو از کجا آوردن؟ خب کلاهبرداره دیگه، برای اینکه حرفش قابل باور باشه میره یه سری اطلاعات رو یا میخره یا میدزده و با یک سری اطلاعات اولیه تماس میگیره دیگه!
   ولی شما که میدونی حتما باید حضوری بری، یعنی باز برات سوال میشه که نه احتمالا میخوان بهت لطف کنن و کارت رو بیارن در خونت؟ کی تا حالا توی این مملکت دیدی خودشون زنگ بزنن بگن ما میخوایم فلان سرویس رو بهت بدیم و شما هیچ زحمتی نکش؟
   این مطلب رو هم حتما ببینید:
   https://way2pay.ir/91821

   • سلام و وقت بخیر
    شما همه مطالبی که باید میگفتید و حجت را تمام میکردید گفتید باز نمیدونم چرا اصرار دارن بپرسن موضوع چیه به خود من زنگ زدند گفتم کلاهبرداریه گفت الان برات این خدمت رو مسدود میکنم و برات ۴۹۰ تومن جریمه میزنم برای راه اندازیش :))
    میگم از کی تا حالا واسه یه خدمت رسانی ۳ بار بکسی زنگ زدند و وقتی میگم کلاهبردار هستین میخواد منو راضی کنه از کی این رسم شده آخه؟؟

 • سلام من خودم تو بیمه کار میکنم بستگی به نفرات خانواده داره ما خودمون بعد از تحویل کارت از مشتری میپرسیم خدمات چطور بوده و حتی برای نوبت دهی خودمون تماس میگیریم ،بیمه های دیگ نمیدونم ولی من ادم میشناسم امروز از ماتحویل گرفته فرداش رفته کارای زیبایی دندان انجام داده و الانم باز هستن ک میخان جراحی و پیوند لثه انجام بدن فقط منتظر گرفتن کارتشونن

  • سلام به من زنگ زده میگه شما سرپرست خانواده هستید ۱۴۸ هزار تومان برای گرفتن کارت سلامت باید پول بدیده گفته تا چند زور دیگه میام در خونه تحویل میدم آیا اعتماد کنم یا نه شما که توی بیمه هستید منه راهنمای کنید متشکرم

 • براگرفتن کارت سلامت رانندگان به کجا مراجعه کنم یک بار تما م ازمایشات راه انجام دادم ولی کارت سلامت بخاطر نداشتن کار معافی ندادند پلیس ۱۰ هم رفتم کفتن نیاز به کارت معافی بخاطر سن بالا پنجاه سال است نمی خاد
  لطفا راهنمای کنید

 • من تاحالاهیج نوع بیمه ایی نبودم ونیستم میخوام بیمه تامین‌اجتمایی بشم بیمه بازنشستگی بایدچکارکردممنون میشم اگرراهنماییم کنید؟
  درضمن‌آیا کارت هوشمندبرای رانندگان هم حساب میشه ودگه نیازبه کارت سلامت ندارن

 • سلام. امروز با شماره تلفن ۷۶۸۷… با من تماس گرفتند و گفتند که خواهان برقرار بیمه سلامت خانوار ایرانی هستند و ۳۵۰ هزار تومان برای یک-سال طلب کردند.
  خواهش‌مندم جلو این کلاه‌برداری را بگیرید.