راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

معرفی کارت سلامت هوشمند و چگونگی دریافت آن

سازمان تأمین اجتماعی قصد دارد که تا پایان سال برای تمامی بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی کارت هوشمند سلامت صادر کند. همزمان با جایگزینی این کارت با دفترچه تأمین اجتماعی، مسئولین سازمان تأمین اجتماعی با همکاری وزارت بهداشت، طرح ایجاد پرونده سلامت الکترونیک ایرانیان را نیز در دستور کار خود دارند.

ببینید: هشدار به بیمه‌شدگان در خصوص تماس کلاهبرداران برای ارائه کارت هوشمند

 

کارت سلامت چیست؟

کارت سلامت یک کارت پلاستیکی شبیه کارت اعتباری است که اطلاعات درج‌شده روی این کارت توسط کامپیوتر قابل‌خواندن است. این کارت به‌منظور تسهیل ارائه مراقبت‌های بهداشتی صادر می‌شود و می‌تواند اختصاصی یا غیراختصاصی باشد. کارت اختصاصی کارتی است که فقط حاوی اطلاعات پزشکی است و کارتی که در آن اطلاعات بیمه، مالی و اعتباری، تحصیلی و غیره با اطلاعات پزشکی ترکیب شده باشد، یک کارت غیراختصاصی است.

کارت‌های سلامت با عناوین مختلفی از قبیل کارت بیمه سلامت، کارت بیمار، کارت بیمارستان و کارت مراقبت‌های پزشکی اورژانس مورداستفاده قرار می‌گیرد. در کل دو نوع از این کارت‌ها کاربرد زیادی در مراقبت‌های بهداشتی دارد:

 • کارت اطلاعات بیمار (PDC)
 • کارت تخصصی سلامت (HPC)

کارت اطلاعات بیمار، کارتی است که حاوی اطلاعات پزشکی کامل، دقیق و به‌روز بیمار است که دست خود فرد است تا در موارد اورژانس در دسترس باشد.

کارت تخصصی سلامت، یک کارت مجوز دسترسی شخصی است که جهت متخصصین مراقبت‌های بهداشتی صادر می‌شود. درواقع کارت تخصصی سلامت کلید دسترسی به اطلاعات کارت بیمار است. (+)

.

صدور کارت سلامت

محمدجواد کبیر، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران از گسترش پوشش بیمه‌ای در سطح کشور و صدور کارت‌های هوشمند سلامت بین بیمه‌شدگان خبر داد. او در ادامه گفت: «در این راستا پروتکل‌هایی تدوین شده است که قرار است اشخاص فاقد بیمه تحت پوشش بیمه ایرانیان قرار گیرند.»

محمدعلی همتی، معاون درمان سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه کار تعویض دفترچه با کارت هوشمند در زمان‌بندی مشخص انجام می‌شود، گفت: «همزمان با اجرای سرتاسری طرح استفاده از کارت‌های هوشمند، در یک زمان‌بندی مشخص با فراخوان یا مراجعه به شعبه کار تعویض دفترچه با کارت انجام می‌شود. برای دریافت کارت‌های هوشمند سلامت یک‌بار مراجعه کافی است.»

همتی با اشاره به مزایای این کارت، تأکید کرد: «با یک‌بار مراجعه برای دریافت، فرد دیگر هیچ مراجعه‌ای به شعبه نخواهد داشت و نیازی به حضور برای تمدید اعتبار نیست. این کارت‌ها به‌صورت الکترونیکی تمدیدشده و اطلاعات فرد نیز در آن تجمیع می‌شود.» (+)

سید محمود تارا، سرپرست دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت با اشاره به اجراشدن طرح پرونده الکترونیک سلامت بهداشتی توضیح داد: «با شروع برنامه تحول سلامت، بحث پرونده الکترونیک سلامت که از برنامه‌های سوم و چهارم توسعه مسکوت مانده بود، اجرا شد و سامانه مربوط به آن به نام سپاس (سامانه پرونده الکترونیک سلامت) طراحی شد.»

تارا در خصوص کارت سازمان تأمین اجتماعی و اتصال آن از سوی این سازمان به حوزه سلامت، گفت: «استفاده از این کارت فقط در مراکز ملکی تأمین اجتماعی باید صورت پذیرد و اگر بخواهند از این کارت برای دیگر مراکز درمانی استفاده کنند باید با هماهنگی وزارت بهداشت باشد.» (+)

69 نظرات
 1. سيدمحمدرضا ميروهابي می‌گوید

  آیا هزینه دریافت کارت بیمه سلامت که به سرپرست خانوار داده میشود ۲۲۰ هزار تومان است؟

  1. راضی دغاغله می‌گوید

   این کارت چگونه بدست ما میرسد؟وآیاهزینه دارد واگر دارد چقدر است؟

   1. غلامعباس محضر می‌گوید

    من وهمسرم ده سال است که ساکن محمود اباد هستیم .شرایط دریافت کارت سلامت از محل سکونتمان چگونه است ؟

  2. حسینعلی مهیار می‌گوید

   اینکه تماس میگیرندوطلب ۲۲۰هزارتومان پول جهت دریلفت کارت هوشمندسلامت می کننددرست می باشدیاخیر؟

  3. ناشناس می‌گوید

   ۲۳۰۰۰۰ هزار تومانه هزینه اش

  4. حسین پیله ور می‌گوید

   آیا هزینه دریافت کارت بیمه سلامت که به سرپرست خانوار داده میشود ۱۳۹
   هزار تومان است؟

  5. ناشناس می‌گوید

   از تهران تماس گرفته اند برای شما کارت بیمه هوشمند می اید من گفته ام بیمه تامین اجتماعی

   1. ناشناس می‌گوید

    برای من زنگ زدن امروز آدرس گرفتن و۱۵۹ هزار تومن هزینه کارت سلامت دندانپزشکی تا کارت سلامت بدهند ایا صحت دارد؟

    1. علا معنی سعیدی می‌گوید

     برای من هم زنگ زدن که کارت سلامت درقبال ۶۰ تومان صادروپیک میا ورد کلاهبرداری نیست

   2. عین الله باقرزاده می‌گوید

    کلاهتو محکم بچسب

   3. ناشناس می‌گوید

    امروز با منم تماس گرفتن جدیدا پیشرفت کردن تو صحبت کردن

    این در اصل قانونیه ولی میان به اسم بیمه مرکزی یا دولتی شما رو گول میزنن بیمه خصوصی خودشونو بهت میفروشن که مثلا با بعضی مراکز قرار داد دارن بری تخفیف میدن بهت جدیدا هم به اسم کارت بیمه سلامت دارن کاسبی میکنن خوب هم پول در میارن از این موضوع

    پول ندید که پشیمون میشد بعدش

  6. محمود عبیداوی می‌گوید

   آیامیتوان ازکارت سلامت برای دندان پزشکی استفاده کرد

 2. کامیلا پارکر می‌گوید

  سلام در مورد کارت هوشمند سلامت ایا این کارت برای اتباع ساکن ایران هم کاربرد داره چون نه کارت ملی داریم نه پروانه اشتغال که بیمه برامون رد شود
  ممنون میشم پاسخ گو باشید
  اصلا تکراری نبود شاید یکی دیگه پرسیده
  فقط تماس میگیرن تا فروش کنند ما هزینه میدیم بعد غیر قابل استفاده برای اتباع میگن

  1. ناشناس می‌گوید

   سلام بله شامل اتباع هم میشه فقط اون شماره ای که مخصوص اتباع مهاجر هستش رو باید در سایت hamiirani.ir ثبت بفرمایید ./. در صورت نیاز با این شماره پشتیبانی دفتر مرکزی تهران تماس بگیرید راهنمایی میکنند. ۰۲۱۶۲۹۸۱ و ۰۲۱۹۶۸۶۱۶۱۶

 3. مهدی قشقائی می‌گوید

  سلام چند روز پیش از بیمه سلامت زنگ زدن گفتن کارت هوشمند درب منزل می آورند وهزینه اش ۶۰۰۰۰ هزار تومان است صحت دارد یانه ممنون پاسخ بدهید

  1. ناشناس می‌گوید

   والله من هم زنگ زدن ولی نمیدونم اطمینان کنم یانه

   1. رسول قربانی می‌گوید

    خیر
    این موارد کلاهبرداری هست

  2. کبری شیخ نبی می‌گوید

   سلام امروز با من تماس گرفته شد ۲۹۰۰۰۰ تومان گرفتن برای بیمه طرح جدید نخواستم ۲۰۰۰۰ تومان اونا بر گردوند مابقی را نه میتونم مابقی را بگیرم

  3. ناشناس می‌گوید

   ۲

 4. سعیده اکبری می‌گوید

  سلام
  این کارت همراه با دفترچه ی بیمه کارایی داره؟ با من تماس گرفتند برای خانواده سالی ۲۵۰.۰۰۰ هزارتومان.

 5. ناشناس می‌گوید

  سلام امروز به من زنگ زدن گفتن کارت سلامت برای شما صادرکردیم هزینه ۶۰۰۰۰تومان ممنون می شم راهنمای کنید

  1. طنازیا می‌گوید

   سلام. با منم تماس گرفتن گفتن ۶۵ هزار تومنه. اما نمیدونم درسته یا نه

   1. علا معنی سعیدی می‌گوید

    مشابه دیگران تماس گرفتن

  2. اباندخت می‌گوید

   سلام امروز با پدرم تماس گرفتند ۱۳ بهمن ۹۸
   گفتند از طرف مرکز بهداشت ولیعصر هستیم هزینه کارت هوشمندتون ۹۹ هزار تومان امروز فرصت دارید براتون بفرستیم در غیر اینصورت میره مرکز بیمه خیابان لشکر باید برید از اونجا بگیرید. اول پدرم گفت باشه بعد براش تحقیق کردم. گفتم که کلاهبرداری و خود سایت تامین اجتماعی زده جایگزینی دفترچه بیمه با کارت هوشمند هزینه ای ندارد. جالب اینجاست به شما شم که زنگ میزنیم یا اشغال یا بر نمیارن…..

   1. رسول قربانی می‌گوید

    یقینا کلاهبرداری هست

 6. یاسرجمالی می‌گوید

  سلام دو ماه پیش برای من زنگ زدن وگفتن ادرس بده تا کارت سلامت هوشمند تو میفرستم منم نتونستم ادرس بدم اما نگفت پول میگیره الان از کجا باید پیگیر کارت سلامتم باشم شماره ازشون ندارم کدوم قسمته وزارتخانه میباشد لطفا یه راهنمای بکنین

 7. پیمان می‌گوید

  سلام.با من هم تماس گرفتن گفتن هیچ هزینه ای نداره

 8. ناشناس می‌گوید

  سلام بامن تماس گرفته شده برای دریافت کارت سلامت مبلغ ۲۶۰۰۰۰راکرده اند خواهشمندم توضیح دهید

 9. فریبا جهانمردی می‌گوید

  سلام با من تماس گرفته شده در خصوص کارت بیمه سلامت میشه توضیحی بدهید ممنون

 10. شیده ابراهیمی می‌گوید

  سلام امروز با من تماس گرفتن گفتن برای من و مادرم یک کارت میدن ۲۷۹هزارتومان من خدمات درمانی هستم و شاغل هستم مادرم مستمری بگیر است و بیمه تامین اجتماعی دارد

 11. شیده ابراهیمی می‌گوید

  لطفا توضیح بدین جریان چیه چرا ما دونفر یک کارت داشته باشیم

 12. علی بهادری می‌گوید

  سلام با من تماس گرفته اند و گفتند کارت تحویل داده میشه وبعد مبلغ ۲۸۰۰۰ هزار دریافت میشه لطفا راهنمایی کنید

  1. ناشناس می‌گوید

   سلام هزینه این کارت۶۵هزار تومان است و اعضای خانواده هم میتوانند از کارت سرپرست استفاده کنند.

 13. سارا می‌گوید

  سلام هزینه اصلی این کارت فقط و فقط مبلغ ۶۵هزارتومان است و اعضای خانوار هم میتوانند از کارت سرپرست استفاده کنند جهت اطلاعات بیشتر پیام دهید.

  1. علی می‌گوید

   سلام خوبی، به من زنگ زدن و ادرس گرفتن بعد گفتن براتون صادر میشه و شما باید هنگام تحویل کارت هوشمند به مبلغ ۵۵ هزار تومان به مامور پست چی باید بدید، ایا صحت دارد یا نه ؟؟ ممنون

  2. ناشناس می‌گوید

   سلام امروز با من تماس گرفتن و گفتن در ازای دریافت ۲۲۹۰۰۰ تومان هزینه کارت سلامت ب درب منزل ما ارسال میکنند و قابل استفاده برای پنج نفر میباشد و موجب شصت درصد تخفیف در هزینه های درمانی میشود ایا صحت دارد؟

   1. رسول قربانی می‌گوید

    کلاهبرداری هست

 14. آلاله می‌گوید

  سلام امروز به من زنگ زدن برا کارت سلامت هوشمند ۶۵۰۰۰تومن
  گفتند به بیمه های دیگر ربطی نداره میتونید بیمه دبگه و تکمیلی داشته باشید از طرف وازرت بهداشت گفت تصمیم گرفته شده

 15. ناشناس می‌گوید

  سلام
  امروز ۱۱ خرداد ۹۷ از یک شماره ثابت ۷۷۴۰۵۴۹۸ با من تماس گرفتند و کلیه مشخصات من و افراد تحت پوشش مرا داشتند و گفتند در قبال مبلغ ۲۸۰هزار تومن کارت هوشمند سلامت را به آدرس محل کار بنده ارسال خواهند کرد ، کسی که تماس گرفت خود را خانم فرهمند معرفی کرد و در جواب سوال من که چگونه میتوان بهشون اعتماد کنم پاسخ قانع کننده ای نداد .

 16. مسعود می‌گوید

  سلام
  من هیچگونه تقاضایی در خصوص کارت سلامت هوشمند نداده بودم یک خانم با شماره موبایل شخصی با من تماس گرفته و اظهار دارد که از تهران و زیر نظر وزرات بهداشت تماس گرفته است و تقاضای مشخصاتم را نموده است لطفا بفرمایید موضوع صحت دارد یا خیر؟

 17. فرد جامعه می‌گوید

  سلام خانمی که این سایت را راه اندازی کردی تمام توضحاتی که دادی هیچ گونه ربطی به کلاهبرداری نداشت تو خودم نتونستی مزدم را قانع کنی با لین همع سوال بی جواب پس یک چیزی هستش یا کامل توضیح بده یا کلا سایتت را حذف کن والا مردم سوال دارند بی تکلیف هستند به منم چند بار تماس گرفتن توضیح بده جواب بده مردم را سردر گریبان نکنید اطلاعات مردم را خودتون دادید وگرنه از کجا شما ره موبایل میارند بعدش بدونند دفترچه من چیه بیمه من چیه والا همش کلک پوله

  1. رسول قربانی می‌گوید

   سلام
   دوست عزیز در مطلب به صراحتا اشاره شده برای دریافت کارت هوشمند باید حضورا به دفاتر تامین اجتماعی یا کارگزاری های تامین اجتماعی مراجعه کنید؛ باز شما میگی با من تماس گرفتن!؟
   شما میخوای پولت رو ببرن خب بده ببرن دیگه! چرا دیگران رو میخوای مسئول بی فکری خودتون بکنید.
   این همه هشدار داده شده هر گونه تماسی در این خصوص صراحتا کلاهبرداری هست. باز شما میگی پس شماره من رو از کجا آوردن؟ خب کلاهبرداره دیگه، برای اینکه حرفش قابل باور باشه میره یه سری اطلاعات رو یا میخره یا میدزده و با یک سری اطلاعات اولیه تماس میگیره دیگه!
   ولی شما که میدونی حتما باید حضوری بری، یعنی باز برات سوال میشه که نه احتمالا میخوان بهت لطف کنن و کارت رو بیارن در خونت؟ کی تا حالا توی این مملکت دیدی خودشون زنگ بزنن بگن ما میخوایم فلان سرویس رو بهت بدیم و شما هیچ زحمتی نکش؟
   این مطلب رو هم حتما ببینید:
   https://way2pay.ir/91821

   1. پریسا می‌گوید

    سلام و وقت بخیر
    شما همه مطالبی که باید میگفتید و حجت را تمام میکردید گفتید باز نمیدونم چرا اصرار دارن بپرسن موضوع چیه به خود من زنگ زدند گفتم کلاهبرداریه گفت الان برات این خدمت رو مسدود میکنم و برات ۴۹۰ تومن جریمه میزنم برای راه اندازیش :))
    میگم از کی تا حالا واسه یه خدمت رسانی ۳ بار بکسی زنگ زدند و وقتی میگم کلاهبردار هستین میخواد منو راضی کنه از کی این رسم شده آخه؟؟

 18. مجتبی بتیار می‌گوید

  برای ما تماس گرفتند .گفتن از تهران تماس میگیرن.برای تعویض دفترچه با کارت هوشمند.آیا صحت دارد یا ن؟؟؟

 19. .......... می‌گوید

  سلام من خودم تو بیمه کار میکنم بستگی به نفرات خانواده داره ما خودمون بعد از تحویل کارت از مشتری میپرسیم خدمات چطور بوده و حتی برای نوبت دهی خودمون تماس میگیریم ،بیمه های دیگ نمیدونم ولی من ادم میشناسم امروز از ماتحویل گرفته فرداش رفته کارای زیبایی دندان انجام داده و الانم باز هستن ک میخان جراحی و پیوند لثه انجام بدن فقط منتظر گرفتن کارتشونن

  1. علی می‌گوید

   سلام به من زنگ زده میگه شما سرپرست خانواده هستید ۱۴۸ هزار تومان برای گرفتن کارت سلامت باید پول بدیده گفته تا چند زور دیگه میام در خونه تحویل میدم آیا اعتماد کنم یا نه شما که توی بیمه هستید منه راهنمای کنید متشکرم

 20. حسین قاسمی می‌گوید

  راه دریافت سلامت کار ت بازنشستگان فرهنگی به چه نحوی صادر و دریافت آن چگونه است ؟جواب….

 21. منصور می‌گوید

  براگرفتن کارت سلامت رانندگان به کجا مراجعه کنم یک بار تما م ازمایشات راه انجام دادم ولی کارت سلامت بخاطر نداشتن کار معافی ندادند پلیس ۱۰ هم رفتم کفتن نیاز به کارت معافی بخاطر سن بالا پنجاه سال است نمی خاد
  لطفا راهنمای کنید

 22. حسین می‌گوید

  چرا کسی جواب نمیده
  این درو دکان ها چیه درست کردید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 23. سیف اله می‌گوید

  سلام امروز زنگ زدن کارت سلامت میدن با هزینه ۱۸۸۰۰۰تومان ایا معتبره یا کلاه برداری؟

  1. رسول قربانی می‌گوید

   کلاهبرداری هست

 24. علی می‌گوید

  من تاحالاهیج نوع بیمه ایی نبودم ونیستم میخوام بیمه تامین‌اجتمایی بشم بیمه بازنشستگی بایدچکارکردممنون میشم اگرراهنماییم کنید؟
  درضمن‌آیا کارت هوشمندبرای رانندگان هم حساب میشه ودگه نیازبه کارت سلامت ندارن

 25. شکوهی می‌گوید

  سلام. امروز با شماره تلفن ۷۶۸۷… با من تماس گرفتند و گفتند که خواهان برقرار بیمه سلامت خانوار ایرانی هستند و ۳۵۰ هزار تومان برای یک-سال طلب کردند.
  خواهش‌مندم جلو این کلاه‌برداری را بگیرید.

 26. حسین میرزایی می‌گوید

  به من سیصدوچهل وپنج هزار تومان واریز کنم تا صاحب یک کارت بیمه طلایی رفاه بشوم…این گفته صحت داره؟مزایای این کارت چی هست؟

  1. رسول قربانی می‌گوید

   کلاهبرداری است

 27. ناشناس می‌گوید

  لطفا این پیام راپاک کنیدپولم رابا کسر۵۰هزارتومن برگردانندالبته بادعوا ومرا
  فه

 28. ناشناس می‌گوید

  سلام این پیام من راپاک کنید لطفا

 29. امیر می‌گوید

  سلام لطفا بهم بگین برادر بیمه اصلأ ندارد خانمش باردار هست باید چکار کند

 30. پرویز می‌گوید

  سلام رروزتون بخیر ، یه خانومی باهام تماس گرفت برای تحویل کارت خدمات درمانی ادرس خواست و گفت موقع تحویل کارت ۹۹۰۰۰ تومن به پیک بدم چ کار کنم لطفا راهنماییم کنید

  1. رسول قربانی می‌گوید

   کلاهبرداری است. اون کارت هیچ ارزشی نداره. یک کارت بی ارزش رو میدن بهتون ۹۹ هزار تومان هم ازتون میگیرن.
   از کی تا حالا بدون اینکه شما درخواستی بدی، دولت سرویس یا خدمت رو میاره در خونتون بعدم میگه پولش رو جلو در بده!؟

 31. ناشناس می‌گوید

  سلام امروز هم با من تماس گرفتن و مشخصات و ادرسمو برای کارت سلامت گرفتن… گفتن دولتیه و ۹۹ تومن باید بدید، بعد که گفتم بیمه تکمیلی هستم گفت پس هیچی، لی به خاطر مشخصاتم که دادم نگرانم….

 32. مریم می‌گوید

  سلام امروز هم با من تماس گرفتن و مشخصات و ادرسمو برای کارت سلامت گرفتن… گفتن دولتیه و ۹۹ تومن باید بدید، بعد که گفتم بیمه تکمیلی هستم گفت پس هیچی، لی به خاطر مشخصاتم که دادم نگرانم….

 33. ناشناس می‌گوید

  سلام روزتون بخیر امروز هم یه شماره از تهران تماس گرفتن برای بیمه تکمیلی به اسم کارت هوشمند رفاه و گفتن که شما اطلاعات بدید تا مدارک رو بیایم ازتون بگیریم . ظاهرن کلاهبرداریه من شماره تماسشون رو گرفتم من نمیدونم چطوری باید پیگیر شد . شمارشوم این هست
  ۰۲۱۷۷۲۲۲۸۶۳ خانم موگویی بود اسمشون ممنون میشم اگه کسی میتونه جلوی اینجور کلاهبرداریا رو بگیره و اینکه شماره های منزل رو از کجا دسترسی دارند که تماس بگیرند .

 34. آرام می‌گوید

  امروز بامن تماس گرفتن کارت شماصادرشده پیک میاره ۳۷۹۰۰۰هزار تومان باید بدی .درغیر این صورت میدیم دادگستری ۸۰۰هزار میگیرن اذت.جریان چیه

 35. کلاهبرداری hamiirani.ir می‌گوید

  اون هایی که هدف چنین کلاه برداری هایی از جمله کلاهبرداری سایت https://hamiirani.ir (شهر الکترونیک) تحت عنوان افتتاح بیمه سلامت از پشت تلفن میشن میتونن با تماس با ۱۱۰ شکایت خودشون رو ثبت کنن که این شکایت از طریق آگاهی دنبال بشه.

 36. ناشناس می‌گوید

  امروز زنگ زدن گفتن بیمه تکمیلی به نام شما صادر شده و۳۹۹۰۰۰تومن باید بدی با مشخصاتت گفتم فعلا پول ندارم بعدا تماس بگیر .زنگ زدم پلیس شمار تماسش رو به پلیس دادم ومعلوم شد کلاهبرداریه اگه قرار باشه کاری انچام بشه از طریق صدا سیما اعلام میشه ..

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.