راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

تأثیر خروج انگلستان از اتحادیه اروپا بر شرکت‌های فین‌تک

یکی از مشکلات موجود در برابر توسعه فین‌تک (استارتاپ‌های تکنولوژی در حوزه بانکی و مالی)، نبود سازگاری و هماهنگی میان محیط‌های رگولاتوری مختلف است. David Gyori نویسنده، محقق و مشاور در حوزه فین‌تک (Fintech) به‌عنوان مؤسس شرکت Banking Reports و عضو دیوان داوری Fintech Awards اروپا در بررسی ویژه‌ای به مزایا و معایب پیاده‌سازی برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) در بخش فین‌تک را موردبررسی قرار داده است. به عقیده او اگرچه برگزیت یک فاجعه و تصمیمی کاملاً اشتباه به حساب می‌آید و برآیند تأثیرات آن در حوزه فین‌تک منفی است اما همچنان می‌توان تأثیرات مثبتی را هم برای آن در نظر گرفت.

.

پیشی گرفتن از رقبای سنتی

با پیاده‌سازی برگزیت، سرعت اجرای تصمیمات و فعالیت‌های همراه با نوآوری و ابداع بانک‌ها تا حد زیادی کاهش خواهد یافت. بانک‌های بزرگ بین‌المللی نیز مجبور به دست‌وپنجه نرم کردن با تأثیرات شدید برگزیت خواهند بود و همین امر، منابع و زمان قابل‌توجهی را صرف تمرکز روی مدیریت برگزیت خواهد کرد. روندی که در نهایت شرایطی مشابه با بحران‌های اقتصادی سال 2008 میلادی را تداعی خواهد کرد و البته فرصت‌هایی هر چند مقطعی را برای پیشی گرفتن شرکت‌های فعال در حوزه فین‌تک از رقبای سنتی آن‌ها ایجاد خواهد کرد تا این شرکت‌ها بتوانند خود را به جایگاه بهتری برسانند

.

جلوگیری از خطرپذیری در ترازنامه‌های مالی

یکی از تفاوت‌های اساسی میان سرویس‌دهندگان سنتی و قدیمی بازار مالی و اعتباری با شرکت‌های فین‌تک آن است که شرکت‌های مدرن فین‌تکی، از ساختاری برخوردارند که به‌عنوان یک پلتفرم، می‌تواند توازن و تعادل مناسبی را میان عرضه و تقاضا ایجاد کرده و در اکثر موارد، این تعادل مانعی برای خطرپذیری در ترازنامه‌ها خواهد بود؛ به‌عبارت‌دیگر، در حال حاضر که بانک‌ها، شرکت‌های بیمه، سرمایه‌گذاران و دیگر بازیگران سنتی در حال مبارزه با ضرر و زیان‌های شدید و غیرمنتظره در ترازنامه خود هستند، پلتفرم‌های فین‌تک که سرویس‌هایی مانند سرمایه‌گذاری عمومی، وام‌های فردبه‌فرد (P2P) یا تجارت بر پایه زیرساخت‌های شبکه‌های اجتماعی را در دستور کار قرار داده‌اند تنها باید با موج ثانویه ایجاد شده در پرتو اجرای برگزیت ازجمله افزایش ریزش مشتریان، کاهش حجم مبادلات یا کاهش میزان وام‌های دریافتی دست‌وپنجه نرم کنند. طبیعت مقاوم این پلتفرم در مقابل مشخصه‌های همراه با تورم در ترازنامه‌های مالی، مزیتی ویژه برای فین‌تک، حتی در کوتاه‌مدت به حساب می‌آید.

.

توزیع بهتر فعالیت‌های فین‌تکی در قاره اروپا

در هشت سال گذشته، لندن پایتخت بلامنازع فین‌تک در قاره اروپا بوده و این برتری، مانع از رشد درگاه‌های بالقوه‌ای مانند آمستردام، استکهلم، فرانکفورت، لوکزامبورگ، زوریخ، مادرید، دوبلین، وین، پاریس و سایر شهرها شده است. بااین‌وجود، برگزیت ساختارهای جدیدی را در این حوزه ایجاد خواهد کرد تا شاهد بازاری رقابتی‌تر و البته با گستردگی بیش از پیش باشیم. این در حالی است که حتی حوزه‌های مرتبط با فین‌تک در خارج از اتحادیه اروپا نیز می‌توانند شاهد رشد بی‌نظیری باشند.

.

عدم یکپارچگی در رگولاتوری‌ها

یکی از مشکلات موجود در برابر توسعه فین‌تک، نبود سازگاری و هماهنگی میان محیط‌های رگولاتوری مختلف است. یک مثال خوب در این زمینه، بیت‌کوین است که در برخی شرکت‌ها به‌کارگیری آن ممنوع اعلام شده، در برخی دیگر استفاده از آن تا حدودی متداول است، در برخی به‌عنوان ارز رایج مورداستفاده قرار می‌گیرد، در کشورهایی خاص به استفاده از آن تشویق و ترغیب می‌شود و در نهایت برخی آن را به حاشیه رانده یا حتی در مواردی، هیچ قانون مشخص و معینی در خصوص به‌کارگیری آن وجود ندارد. وجود این تفاوت‌ها در رگولاتوری‌های شرکت‌های مختلف یا در زمینۀ ارائه مجوز و امکان بهره‌برداری متفاوت در کشورهای مختلف، «عدم یکپارچگی در رگولاتوری‌ها» خوانده می‌شود. در این راستا، جدایی رگولاتوری‌های بریتانیا از 27 کشور اتحادیه اروپا، یک چالش جدید برای شرکت‌های حوزه فین‌تک خواهد بود که سعی در گسترش دامنه فعالیت خود دارند.

.

دسترسی دشوارتر به سرمایه

اکثر شرکت‌های سرمایه‌گذار که فعالیت‌هایی در سطح جهانی دارند، ترجیح می‌دهند سرمایه خود را در چارچوب‌های قانونی و ثبت‌شده به هدف تزریق کنند. در این خصوص، اولویت با چارچوب قانونی به نام «Delaware Incorporated» است که اکثر شرکت‌های آمریکایی که سرمایه شرکت‌های سرمایه‌گذار را دریافت می‌کنند یا خود را به این سطح رسانده‌اند یا تلاش می‌کنند تا پیش از جذب سرمایه، به معیارهای موجود در این چارچوب برسند. این در حالی است که این فعالیت به‌عنوان یک شرکت بریتانیایی ثبت شده، در جایگاه دوم اولویت‌ها قرارگرفته و در واقع تا زمان حال، شرکت‌های بریتانیایی به‌عنوان واجد شرایط‌ترین شرکت‌های پذیرفته شده در اتحادیه اروپا مدنظر قرار گرفته‌اند.

.

کاهش نرخ رشد با توجه به عدم قطعیت در بازار

اگرچه شرکت‌های فعال در حوزه فین‌تک، کوچک‌تر و درعین‌حال چابک‌تر از رقبای سنتی خود هستند اما این شرکت‌ها نیز تأثیرات منفی را از کاهش نرخ رشد محیط‌های اقتصادی کلان و البته بروز عدم قطعیت و سردرگمی در بازار این حوزه دریافت می‌کنند. شک و تردید در بازار، نوسانات قیمتی را به همراه خواهد داشت و این نوسانات نیز به‌خودی‌خود خطرساز هستند. در نظر داشته باشید که هیچ شرکتی مایل به پذیرفتن ریسک درصورتی‌که هیچ بازگشت سرمایه یا سودی در کار نباشد، نخواهد بود.

منبع: دنیای اقتصاد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت