امنیت (Security) موبایل پی‌تک (PayTech)

با پادرمیانی توکن برای افزایش امنیت USSD، فاتحه USSD خوانده شد

نوشته شده توسط اتاق خبر راه پرداخت

طبق بخشنامه بانک مرکزی که اوایل اردیبهشت‌ماه سال جاری توسط شاپرک به شرکت‌های psp ابلاغ شده است «از تاریخ اول مهرماه سال ۱۳۹۵ استفاده از بستر فعلی ussd برای انجام تراکنش‌های بانکی ممنوع شده و شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت صرفاً مجاز به پذیرش و پردازش تراکنش‌های بانکی از روش‌های جایگزین و ایمن خواهند بود.»

توکن برای افزایش امنیت USSD

با پادرمیانی توکن برای افزایش امنیت USSD، فاتحه USSD خوانده شد

 بنا بر این گزارش در این ابلاغیه توضیحی درباره روش‌های جایگزین و ایمن داده نشده و صرفاً به ذکر این نکته بسنده شده است که «متعاقباً روش مذکور پس از تأیید بانک محترم مرکزی ج.ا.ا به شرکت‌ها ابلاغ خواهد شد.»

.

با پادرمیانی توکن برای افزایش امنیت USSD، فاتحه USSD خوانده شد

اما پیگیری‌ها نشان می‌دهد از اول مهرماه به بعد کاربران در صورت تمایل به استفاده از کانال ussd باید برای هر حساب خود به بانک مراجعه کرده و پس از اتصال شماره تلفن همراه به حساب و دریافت رمز یا همان توکن، رمز دریافتی را به شرکت پی اس پی اعلام کنند. شرکت پی اس پی هم برای انجام هر تراکنش رمزی را با پیامک برای کاربر ارسال می‌کند و کاربر تنها با استفاده از همان رمز می‌تواند برای یک کارت‌بانکی و با یک شماره تلفن همراه از خدمات ussd استفاده کند. به‌این‌ترتیب کاربران برای هرکدام از کارت‌های بانکی خود و هرکدام از شماره‌های تلفن همراه باید تمامی این مراحل را به‌صورت مجزا انجام دهند.

 اگر این روش همان شیوه‌ای باشد که در ابلاغیه بانک شاپرک از آن به‌عنوان روش‌های جایگزین و ایمن یادشده، درواقع باید اول مهرماه را عملاً پایان تاریخ‌مصرف بستر ussd برای تراکنش‌های بانکی دانست چراکه پیچیدگی و زمان‌بر بودن شیوه جدید آن‌قدر زیاد است که هر کاربری را از انجام تراکنش بانکی با این شیوه منصرف می‌کند.

منبع: تسنیم

درباره نویسنده

اتاق خبر راه پرداخت

در اتاق خبر راه پرداخت ما همه خبر‌های قابل انتشار مربوط به صنعت بانکداری و پرداخت الکترونیک ایران را در راه پرداخت منتشر می‌کنیم. ما در راه پرداخت تلاش می‌کنیم بیش و پیش از خبررسانی، تحلیل ارائه کنیم. اما مخاطبان ما می‌توانند از طریق اتاق خبر در جریان مهم‌ترین رویدادها و روندها هم قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

/* ]]> */