راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

جزئیات عیدی ۲۰ میلیون تومانی دولت اعلام شد / امکان خرید اعتباری کالا بدون نیاز به ضامن، وثیقه و چک در طرح «عید تا عید»

شروع طرح «عید تا عید» به مناسبت فرارسیدن عید نوروز و تقارن آن با ماه رمضان با همکاری وزارت صمت و اتاق اصناف ایران از روز ۱۷ بهمن‌ماه آغاز شده است. این طرح با رعایت اصل مشتری‌مداری و توجه ویژه به ارائه کیفیت مطلوب، تنوع محصولات، قیمت مناسب و همچنین تکریم مشتری و پاسخگویی به نیازهای او از طریق واحدهای صنفی پس از فروش اجرا می‌شود.

به گزارش همشهری آنلاین دو هزار همت تسهیلات اعتباری برای طرح «عید تا عید» تعیین شده که قرار است به اصناف شرکت‌کننده تعلق بگیرد. در این طرح، کارمندان دولت و همچنین عموم مردم می‌توانند مایحتاج و کالاهای مورد نیاز خود را به‌ صورت اعتباری تا سقف ۲۰ میلیون تومان از واحدهای صنفی و نمایشگاه‌ها خریداری کنند.

در طرح «عید تا عید» امکان خرید اعتباری کالا بدون نیاز به ضامن و وثیقه و چک وجود دارد و ثبت‌نام اصناف و فروشگاه‌ها در این طرح از ۱۵ بهمن‌ماه آغاز شده و پیش‌بینی شده است بیش از ۲۵۰ نمایشگاه عرضه ویژه کالا و بیش از ۲۰ هزار واحد صنفی در این طرح ملی مشارکت داشته باشند.


سقف تسهیلات اعتباری عید تا عید چقدر است؟


طبق گفته‌های عباس علی‌آبادی، وزیر صمت، در حال حاضر ۲۰ میلیون تومان به ازای هر یک از کارمندان دولت و همچنین دیگر متقاضیان طرح عید تا عید در نظر گرفته شده است که به‌ حساب آنها واریز می‌شود، اما این رقم تا ۱۰۰ میلیون تومان هم افزایش خواهد یافت. علی محمودیان، معاون کسب‌وکار اتاق اصناف ایران در توضیحات بیشتر سقف تسهیلات عید تا عید گفت: «مذاکرات برای افزایش رقم تسهیلات در حال انجام است و باید گفت از آنجا که چنین طرح‌هایی موجب کاهش رشد نقدینگی در کشور می‌شود، ادامه‌دار خواهند بود و فقط برای نوروز نیست و در آینده کسب‌وکارها با آن ارتباط بیشتری خواهند داشت؛ برای همین اصنافی که می‌خواهند پیشرو باشند بهتر است هرچه زودتر به این طرح بپیوندند.»

علی محمودیان در مورد بازپرداخت تسهیلات طرح عید تا عید هم توضیح داد: «این تسهیلات به‌ صورت پس‌‎پرداخت است؛ یعنی مدل پرداخت به این صورت است که بانک، اعتبار را در اختیار متقاضی قرار می‌دهد و متقاضی می‌تواند آن را اردیبهشت‌ماه به‌ صورت یکجا تسویه کند. در مدل‌های دیگر این طرح که در آینده رونمایی می‌شود زمان بازپرداخت می‌تواند بین سه تا شش ماه مهلت داشته باشد که البته در صورت تقسیط تسهیلات، متقاضی باید کارمزد هم پرداخت کند، اما همان‌طور که اشاره شد، در حال حاضر طرح طوری برنامه‌ریزی شده که متقاضیان بتوانند اردیبهشت‌ماه بدون هیچ‌گونه سودی تسهیلات را تسویه کنند.»


افراد مشمول طرح عید تا عید چه کسانی هستند؟


طی توافقنامه‌ای که بین بانک تجارت و اتاق اصناف ایران امضا شده، خریدهای مردم در قالب این طرح تضمین می‌شود و بعد از دو ماه بانک تمام پول‌های واحدهای صنفی مشارکت‌کننده در طرح را پرداخت می‌کند. مطابق اظهارات مسئولین وزارت صمت، کارمندان دولت، معلمان و استادان دانشگاه‌ها می‌توانند با ارائه نامه کسر از حقوق از اداره متبوع خود از تسهیلات طرح یادشده استفاده کنند.

عباس علی‌آبادی، وزیر صمت در این‌باره عنوان کرده که افراد مشمول طرح هر کدام به هر میزانی که مؤسسه تقبل کند و گواهی کسر از حقوق بدهد اعتبار دریافت می‌کنند. این اعتبار روی کارت بانکی یا کارت خاصی داده می‌شود و متقاضیان با استفاده از این کارت از صنوف و فروشگاه‌هایی که در طرح مشارکت دارند خرید کرده و پول آن را بعداً به‌ صورت اقساط پرداخت می‌کنند. همچنین، طبق صحبت‌های وزیر، سایر آحاد مردم هم می‌توانند به بانک‌ها مراجعه کرده و با توجه به گردش حساب خود و در صورتی که چک برگشتی و بدهی معوقه نداشته باشند اعتبار دریافت کنند.

معاون کسب‌وکار اتاق اصناف ایران درباره افراد مشمول تسهیلات طرح عید تا عید توضیح داد: «با توجه به اینکه اعتبارسنجی طرح به‌ صورت سیستماتیک انجام می‌شود همه کارمندان دولت که بدهی بانکی یا چک برگشتی نداشته باشند مشمول این طرح خواهند بود.»

علاوه بر آن، همه مردم می‌توانند از ۲۴ بهمن‌ماه وارد سایت عید تا عید شوند و آنجا مشخصات خود را وارد کنند. پس از آن، اعتبارسنجی آنها به‌ صورت سیستمی از سوی بانک مرکزی انجام می‌شود و اگر مشمول طرح شوند در همان سایت به آنها اعلام می‌شود. متقاضیان مشمول طرح باید در بانک تجارت حساب داشته باشند تا ‌بتوانند از این تسهیلات اعتباری استفاده کنند.

علی محمودیان در مورد زمان اجرای طرح هم بیان کرد: «متقاضیان مشمول می‌توانند از ابتدای اسفندماه از این تسهیلات استفاده کنند و ابتدای اردیبهشت‌ماه آن را بازگردانند.»


چه کالاهایی عرضه می‌شوند؟


تقریباً همه اصناف دارای پروانه کسب می‌توانند در طرح عید تا عید شرکت کنند و طبق وعده وزیر صمت، هر واحد صنفی که در این طرح حضور فعال‌تری داشته باشد، در آینده مورد حمایت وزارت صمت قرار خواهد گرفت و برای دریافت تسهیلات در اولویت خواهد بود. نکته قابل توجه آن است که همه فروشگاه‌هایی که در طرح ثبت‌نام می‌کنند موظف به ارائه کالاهای خود به‌ صورت اعتباری هستند.

همچنین قرار است اصناف با سود کمتر و البته تخفیف کالاهای خود را عرضه کنند. بر این اساس، انواع مختلف پوشاک، لوازم آرایشی و بهداشتی، کتاب و لوازم اداری، کیف و کفش، وسایل ورزشی، وسایل خانه و آشپزخانه، مبلمان، لوازم دیجیتال، طلا، آجیل و خشکبار و اجناس سوپرمارکتی و غیره در سایت عید تا عید فهرست شده و متقاضیان می‌توانند از میان فهرست اصناف موجود از آنها خرید کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.