راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

ایران بزرگ‌ترین کانون بانکداری اسلامی در جهان / ۳۷ درصد بانکداری اسلامی در ایران / عربستان بعد از ایران

مرکز بین‌المللی مالیه اسلامی در مالزی اعلام کرد ایران با اختصاص سهم ۳۷ درصدی از دارایی‌های صنعت بانکداری اسلامی جهان به خود به عنوان بزرگ‌ترین کانون بانکداری اسلامی در جهان طی سال ۲۰۱۳ شناخته شده است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ مرکز بین‌المللی مالیه اسلامی در مالزی اعلام کرد صنعت بانکداری اسلامی جهان در سال ۲۰۱۳ رشد قابل توجه ۱۹ درصدی را تجربه کرده است.
بر اساس این گزارش ارزش دارایی‌های بانکداری اسلامی جهان در سال ۲۰۱۲ بالغ بر ۱.۱۷ تریلیون دلار بوده که این رقم در سال ۲۰۱۳ به ۱.۴ تریلیون دلار افزایش یافته است.
متوسط رشد دارایی‌های صنعت بانکداری اسلامی طی سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ نیز بالغ بر ۱۸.۶ درصد بوده است. صنعت بانکداری متعارف جهان در همین مدت رشد متوسط ۹.۳ درصدی داشته است.
این نهاد مالیه اسلامی،‌ ایران را بزرگ‌ترین کانون بانکداری اسلامی در جهان معرفی کرده است. بر اساس این گزارش ۳۷ درصد از کل دارایی‌های تحت بانکداری اسلامی در سال ۲۰۱۳ به ایران اختصاص داشته است.
ارزش دارایی‌های سیستم بانکداری اسلامی ایران در این سال ۵۱۸ میلیارد دلار اعلام شده است.
پس از ایران،‌ عربستان با سهم ۱۸ درصدی از کل دارایی‌های بانکداری اسلامی جهان در سال ۲۰۱۳ رتبه دوم را به خود اختصاص داده و مالزی با سهم ۱۳ درصدی سومین مرکز بانکداری اسلامی در جهان شناخته شده است.
کشورهای امارات با سهم ۷ درصدی، کویت با سهم ۶ درصدی، قطر با سهم ۴ درصدی، ترکیه با سهم ۳ درصدی، بحرین با سهم ۲.۱ درصدی، اندونزی با سهم ۲ درصدی و سودان با سهم ۱ درصدی به ترتیب در رتبه‌های چهارم تا دهم از این نظر قرار گرفته‌اند.

منبع: تسنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.