راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

شرکت نمایشگاه‌ها اسفند را برای برگزاری الکامپ انتخاب کرد / سازمان نظام صنفی رایانه‌ای: هنوز منتظر نظر اعضا هستیم

برگزاری بیست‌وششمین نمایشگاه الکامپ طبق تقویم نمایشگاهی به اواسط اسفندماه موکول شده است. پیش از این قرار بود الکامپ ۱۹ تا ۲۲ آبان در تهران برگزار شود. حسین اسلامی، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در گفت‌وگو با «کارنگ» اعلام کرد زمان برگزاری «الکامپ ۲۶» توسط شرکت نمایشگاه‌ها پیشنهاد داده شده، ولی هنوز این سازمان قراری برای برگزاری ندارد و در این زمینه نظر اعضا بسیار مهم است. 

پیش از رسیدن به این زمان پیشنهادی شرکت نمایشگاه‌ها برای برگزاری بیست‌وششمین دور از الکامپ، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد بیست‌و‌ششمین نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک در بازه زمانی ۱۹ تا ۲۲ آبان ۱۴۰۱ در تهران برگزار نخواهد شد.

در آن زمان دلیل این موضوع، انصراف تعدادی از شرکت‌ها، همچنین نظر پیمانکار برگزار کننده نمایشگاه اعلام شد که گفته بود با شرایط موجود؛ ازجمله محدودیت‌های شدید اینترنتی امکان برگزاری الکامپ ۲۶ وجود ندارد.

نصر کشور زمان‌بندی آینده این نمایشگاه را منوط به نظرات اعضای صنف دانست و تأکید کرد تاریخ برگزاری الکامپ در آینده اعلام خواهد شد. 

همزمان با شروع محدودیت‌های اینترنتی از اواخر شهریور، برگزاری نمایشگاه تخصصی در حوزه کامپیوتر در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت و بسیاری از شرکت‌ها به دلیل خسارتی که از قطعی و محدودیت اینترنت کسب‌وکارشان دیده‌‌اند، از حضور در این نمایشگاه سر باز زده و انتقاد‌هایی نیز به سازمان نصر به خاطر تلاش برای برگزاری این نمایشگاه مطرح کردند. 

در حال‌ حاضر هم رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران اعلام می‌کند شرایط فرقی نکرده و تنها چون شرکت نمایشگاهی بعد از لغو زمان یک نمایشگاه باید یک تاریخ مجدد اعلام کند، این زمان را در اسفند برای برگزاری الکامپ ۲۶ در نظر گرفته است.

حسین اسلامی، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران

حسین اسلامی در این مورد به کارنگ گفت:‌ «وقتی تاریخ نمایشگاه الکامپ در آبان‌ماه لغو شد، به خاطر محدودیت‌های اینترنتی و مشکلاتی که برای کسب‌وکارها به وجود آمده بود و اینکه در آن شرایط نمی‌‌شد نمایشگاه تخصصی در حوزه آی‌تی برگزار کرد، بهتر بود زمان دیگری جایگزین شود. به همین خاطر مجموعه شرکت‌ نمایشگاه بین‌المللی در همین امسال برای تاریخ جایگزین برنامه‌ریزی می‌کند و در نهایت تنها تاریخ باقی‌مانده اسفندماه بوده که این زمان را برای الکامپ اعلام کرده است.»

اسلامی در پاسخ به اینکه «آیا سازمان و اعضای آن با برگزاری الکامپ در این تاریخ موافق هستند یا خیر؟»، توضیح داد: «ما منتظر هستیم نظر اعضای صنف را بگیریم. اگر صلاح به برگزاری باشد، این نمایشگاه را در زمان‌بندی اعلام‌شده در سال ۱۴۰۱ برگزار می‌کنیم؛ هرچند اسفندماه زمان خوبی برای برگزاری یک نمایشگاه نیست.»

او تأکید کرد: « اگر عامه اعضا نظرشان این باشد که امسال نباید نمایشگاه برگزار شود، عذرخواهی می‌کنیم و سال بعد نمایشگاه را برگزار خواهیم کرد. در این زمینه نظر اعضا بسیار برای سازمان مهم است و هنوز آنها قراری برای برگزاری الکامپ ۲۶ در سال جاری ندارند.»

رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران ادامه داد: «در حال‌ حاضر تصویر شفافی از شرایط نداریم و با توجه به اینکه محدودیت‌های اینترنتی هم ادامه دارد، برگزاری نمایشگاه مورد نظر و توجه اعضا نیست. البته این را هم بگویم که مشکل فقط محدودیت‌ها نیست و مشکلات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی همگی دست به دست هم داده‌اند تا اعضا چندان راغب به برگزاری الکامپ در سال ۱۴۰۱ نباشند.» 

به باور او، نمایشگاه و حضور شرکت‌ها در آن یک فعالیت اقتصادی است و باید برای افراد نفع داشته باشد، اما وقتی شرکتی، با وجود صرف هزینه، هیچ نفعی از حضور در نمایشگاه نمی‌برد، چرا باید در آن شرکت کند؟!


تعویق پشت تعویق


پیش از اینکه شرکت‌ها از حضور در الکامپ ۲۶ در آبان‌ماه انصراف دهند، بیست‌وششمین نمایشگاه الکامپ بارها به تعویق افتاده بود. الکامپ ۲۶ اولین بار در ابتدای سال ۹۹ به دلیل فضای قرنطینه و اپیدمی کرونا به تعویق افتاد. خبر این تعویق را کمیته اجرایی نمایشگاه الکامپ اعلام کرد.

 در ادامه قرار بود نمایشگاه در پایان تابستان برگزار شود. پیش‌ثبت‌نام‌ها از خرداد آغاز شد و ۱۵ تیرماه به پایان رسید. ناگهان در ۲۶ مرداد همان سال، این بار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور اعلام کرد به دلیل شیوع دوباره ویروس کرونا این نمایشگاه برگزار نخواهد شد. 

الکامپ در سال ۹۹ نیز برگزار نشد و در ادامه در حالی که انتظار می‌رفت در سال ۱۴۰۰ برگزار شود باز هم به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد تا کلاف سردرگم برگزاری این نمایشگاه به سال ۱۴۰۱ کشیده شود. بهار امسال ستاد برگزاری نمایشگاه الکامپ اعلام کرد این نمایشگاه توسط سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران از روز سه‌شنبه ۱۱ مرداد لغایت روز جمعه ۱۴ مرداد ۱۴۰۱ به مدت چهار روز در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد. 

اما این نمایشگاه برگزار نشد و سازمان نصر کشور این بار دلیل تعویق را هم‌زمانی با ایام محرم اعلام کرد. در گام آخر نصر تهران اعلام کرد الکامپ بیست‌وششم از ۱۹ تا 26 آبان برگزار می‌شود که این تاریخ هم به دلیل شرایط کشور از جمله ایجاد محدودیت‌های شدید اینترنتی به‌دنبال اعتراض‌های مردمی و انصراف کسب‌وکارها از شرکت در این نمایشگاه به تعویق افتاد.

حالا تقویم شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران نشان می‌دهد که بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیکی (الکامپ) قرار است از ۱۲ تا ۱۵ اسفند در این نمایشگاه برگزار شود؛ زمانی که در مورد آن باز هم ابهام وجود دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت