راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

بی یو اس دی (BUSD)؛ استیبل‌کوین معتبر بازار ارزهای دیجیتال

بازار ارزهای دیجیتال همواره با نوسان رو‌به‌رو بوده و این افت‌و‌خیزهای قیمتی، گاهی بسیار شدید است. برای همین بود که به‌منظور معامله ارزهای دیجیتال و همچنین نگهداری رمزارزهایی با ریسک پایین و قیمت ثابت، استیبل‌کوین‌ها ساخته شدند. استیبل‌کوین‌ها، ارزهای دیجیتالی هستند که قیمت‌شان ثابت است و بیشتر با پشتوانه دلار ایجاد شده‌اند.

تتر محبوب‌‎ترین استیبل‌کوین بازار است و بی یو اس دی (BUSD) نیز بعد از تتر و یو اس دی‌کوین، پرکاربردترین استیبل‌کوین بازار رمزارزهاست. BUSD یا بایننس یو اس دی از سوی صرافی بایننس ارائه شده که ارزش آن با دلار آمریکا برابر است. به این معنا که به ازای هر واحد ارز بی یو اس دی، یک دلار آمریکا در خزانه این ارز وجود دارد و پشتوانه آن به این حالت شکل‌ گرفته است؛ بنابراین هر واحد بی یو اس دی ارزشی برابر با یک دلار آمریکا دارد. شرکت پکسوس به‌عنوان ایجادکننده توکن بی یو اس دی، موظف است گواهی‌های حسابرسی ماهانه ذخایر این ارز دیجیتال را منتشر کند.

استیبل‌کوین‌هایی مثل بی یو اس دی به سرمایه‌گذاران و معامله‌گران اجازه می‌دهد یک دارایی با نوسان کم را در فضای بلاکچین نگهداری کنند؛ طوری‌ که مجبور نشوند دارایی‌شان را از فضای رمزارزها خارج کنند.

پشتوانه فیات بایننس یو اس دی در بانک‌ها و صندوق‌های مورد تائید سازمان نظارتی ایالت نیویورک نگهداری می‌شوند. هنگامی که قیمت دلار آمریکا افزایش یا کاهش می‌یابد، قیمت بی یو اس دی نیز به همان میزان تغییر می‌کند. این رایج‌ترین و سنتی‌ترین مدل استیبل‌کوین است. استیبل‌وین‌هایی نیز هستند که با پشتوانه یورو، فرانک و… ایجاد شده‌اند.

بایننس یو اس دی سه ویژگی کلیدی برای تراکنش‌ها ارائه می‌دهد: دسترسی، انعطاف‌پذیری و سرعت. این توکن به‌راحتی از طریق پکسوس یا بایننس قابل‌ دسترس است. در حال حاضر خرید ارز بی یو اس دی و فروش آن در نوبیتکس نیز امکان‌پذیر است.

روال کلی تولید توکن بی یو اس دی (BUSD) به این صورت است که با ارسال پول فیات به پکسوس، این شرکت توکن‌های BUSD جدیدی تولید یا به‌اصطلاح مینت می‌کند و در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد؛ بنابراین دسترسی به این رمزارز بسیار آسان است.

 از دیگر ویژگی‌های ارز بی یو اس دی، سرعت انتقال بالا و انعطاف آن در تبدیل دارایی‌ها به این رمزارز و بالعکس است.

زمانی که این ارز دیجیتال تا حدودی شروع به نوسان محدود قیمتی کند و مثلاً هر واحد آن به ۰.۹۸ دلار برسد، معامله‌گرانی که از تکنیک آربیتراژ استفاده می‌کنند، اقدام به خرید ارز بی یو اس دی با مقادیر زیاد می‌کنند. آنها پس از بازگشت قیمت به یک دلار، توکن‌ها را با قیمت یک دلار به فروش می‌رسانند و استیبل‌کوین را به پول فیات تبدیل می‌کنند.

ارز بی یو اس دی که در رتبه هفتم کوین‌مارکت‌کپ قرار دارد، هم به‌عنوان استیبل‌کوین مبادله رمزارزها مورد استفاده قرار می‌گیرد و هم به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری پایدار و ابزار مفید برای مقابله با ریسک ناشی از بازار ارزهای دیجیتال عمل می‌کند. اینکه بر این رمزارز نظارت وجود دارد و ذخایر به شکل حسابرسی‌شده در مؤسسات مالی مورد اعتماد نگهداری می‌شوند، اعتبار آن را افزایش داده است. برای آن دسته از کاربران که به‌طور مداوم با زنجیره بایننس و خدماتی که بایننس از آن میزبانی می‌کند سروکار دارند، انتخاب استیبل‌کوین بی یو اس دی، انتخاب عاقلانه‌ای به نظر می‌رسد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت