راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

وزارت ارتباطات خبر داد/ رفع محدودیت از برخی سرویس‌های اینترنتی

از ظهر امروز (۲۶ مهر) دسترسی به برخی پلتفرم‌های خارجی از جمله لینکدین، اسکایپ و گوگل‌ادز بدون استفاده از فیلترشکن امکان‌پذیر شد. دقایقی پیش روابط عمومی وزارت ارتباطات اعلام کرد رفع محدودیت از برخی سرویس‌های اینترنتی به خاطر پیگیری این وزارتخانه رخ داده است. 

احسان خرامید، رئیس مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات در توییتر خود نوشته است: «با پیگیری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برخی از پلتفرم‌هایی که اثرات کمتری در دامن‌زدن به التهابات اخیر داشتند رفع فیلتر شدند. بر همین اساس پلتفرم‌های لینکدین، گوگل‌ادز و اپ‌استور از ساعت ۱۲ امروز دوباره در دسترس کاربران قرار گرفت.» با این حال هنوز دسترسی به اپ‌استورها به‌صورت سراسری برای همه کاربران فراهم نیست.

همچنین حسین اسلامی، رئیس سازمان نصر تهران در توییتی اعلام کرده که با پیگیری این نهاد برخی محدودیت‌ها برداشته شده است.  

اسلامی در توییتر خود نوشته است: «با پیگیری‌های بی‌وقفه در صنف، گشایش‌هایی در برخی پلتفرم‌ها از جمله لینکدین، Web engage و گوگل‌ادز حداقل روی اینترنت ثابت اتفاق افتاده است.»

اسلامی در توییتر خود تٲکید کرده که کف مطالبات بازگشت به شرایط طبیعی دسترسی به اینترنت است که تا رسیدن به نتیجه، این نهاد صنفی پیگیری‌های لازم را انجام خواهد داد.

اختلال و محدودیت دسترسی به اینترنت حالا یک ماه را پشت سر گذاشته است. این اولین بار نیست که اینترنت در ایران به دلیل اعتراض‌ها محدود می‌شود. سال ۹۸ هم پس از اعتراض به گران‌شدن قیمت بنزین، اینترنت به شکل سراسری برای نزدیک به یک هفته قطع بود. 

با این حال در محدودیت این‌بار روی اینترنت، اگرچه دسترسی به اینترنت به‌صورت سراسری و برای کل ساعات روز قطع نشده؛ اما با از کار افتادن اکثر فیلترشکن‌ها و فیلتر بیشتر سرویس‌های پرکاربرد و همچنین کاهش میزان پهنای باند و اختلال روی سرویس‌های دیگر به دلیل اعمال شدید سیستم فیلترینگ، کاربران و کسب‌وکارها در عمل امکان استفاده از اینترنت را ندارند.

طبق برآورد‌های اخیر سازمان نظام صنفی، محدودیت‌های اینترنت روزانه بین ۵۰ تا ۵۰۰ میلیون خسارت به کسب‌وکارها وارد می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت