راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

گزارش راه‌پرداخت از جزئیات وضعیت وصول و برگشت چک‌ها در تیرماه / وصول بیش‌ از ۹۰درصد چک‌های مبادله‌شده

بانک مرکزی آمار و اطلاعات مربوط به چک‌های بین‌بانکی در تیرماه امسال را منتشر کرده است. براساس گزارش بانک مرکزی، در تیر ۱۴۰۱ بیش از ۵۸۶ هزار فقره چک به ارزش معادل ۳۴ هزار میلیارد تومان برگشت‌ داده‌ شده که نسبت به ماه قبل، مبلغ چک‌های برگشتی ۳درصد کاهش داشته است.

طبق داده‌های بانک مرکزی، از کل تعداد چک‌های مبادله‌شده در تیرماه ۹.۳ درصد برگشت‌ خورده که نسبت به اردیبهشت امسال تعداد آن ۰.۲ درصد کاهش داشته است. همچنین از کل مبلغ چک‌های برگشتی در تیرماه امسال ۱۰.۴درصد برگشت داشته، در حالی‌ که در خرداد امسال ۱۰.۹درصد چک‌های مبادله‌شده برگشت‌ خورده بود که نشان‌دهنده کاهش چک‌های برگشتی از لحاظ مبلغ و تعداد است.

همچنین در بین سایر استان‌های کشور، بیشترین آمار تعداد چک برگشتی مبادله‌ای مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد، کردستان و خراسان شمالی است و استان‌های گیلان، البرز، خوزستان، گلستان و مازندران پایین‌ترین نسبت تعداد چک‌های برگشتی به کل تعداد چک‌های مبادله‌شده را به خود اختصاص داده‌اند.

در میان استان‌های کشور، در استان تهران بیشترین حجم چک ردوبدل شده است؛ بیش از ۱.۹ میلیون چک از مبادلات کل کشور در تهران شکل‌ گرفته و سهم پرداخت‌های وصول‌شده در این استان تقریباً بالاترین حد را در میان سایر استان‌های کشور دارد.

بر این‌ اساس ۱۷۲هزار و ۴۰میلیارد تومان چک مبادله شده که تقریباً ۵۱.۹ درصد از کل ارزش مبادلات در کشور بوده است.  

از سوی دیگر، کمترین میزان صدور چک در ایلام ثبت شده که معادل با  5200 فقره بوده و از لحاظ مقداری هم کمترین ارزش به استان ایلام تعلق داشته که برابر با ۱۵۷ میلیارد تومان بوده است.

بر اساس این شاخص، استان‌های تهران و البرز در تیرماه امسال خوش‌حساب‌ترین استان‌ها در زمینه وصول چک بودند. میزان وصول چک در تهران برابر با ۹۱.۸ درصد و در استان البرز برابر با ۹۱.۷ درصد بوده است. در کنار تهران و البرز، استان‌های گیلان و زنجان نیز سایر مناطق خوش‌حساب در این بازه به شمار می‌آیند.

این در حالی است که سهم وصول چک‌ها در استان کهگیلویه و بویراحمد از جهت تعداد، برابر با ۸۶.۸ درصد بوده که به ‌نوعی به‌عنوان بدحساب‌ترین استان در تیرماه امسال در زمینه چک ثبت شده است.

عمده‌ترین دلیل وجود چک برگشتی در تیرماه، فقدان موجودی بوده است. در واقع در کل کشور از نظر تعداد ۹۶.۸ درصد و از نظر ارزش ۹۶.۵درصد از کل چک‌های برگشتی به دلیل کسری یا فقدان موجودی بوده است. برای مثال در استان تهران ۹۶.۱ درصد از تعداد چک‌های برگشتی به دلیل کسری یا فقدان موجودی برگشت خورده‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.