راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

شاپرک گزارش اقتصادی مرداد ۱۴۰۱ را منتشر کرد / تداوم کاهش کارت‌خوان‌های فروشگاهی

هشتادوششمین گزارش اقتصادی شاپرک منتشر شد. براساس این گزارش در مردادماه ۱۴۰۱، بالغ بر ۳.۷۱۶ میلیون تراکنش با ارزش ۶.۷۶۲ هزار میلیارد ریال در شبکه الکترونیک پرداخت‌کارت پردازش شده که نسبت به تیرماه کاهش ۱.۴۶درصدی در تعداد و کاهش ۱.۳۸درصدی در ارزش ریالی داشته است.

جدول زیر آمار تعداد و ارزش تراکنش‌های شاپرک را در مرداد ۱۴۰۱ و درصد تغییرات آن نسبت به ماه گذشته را نشان می‌دهد.

جدول زیر حاوی آمار تعداد و ارزش تراکنش‌های شاپرک در مردادماه ۱۴۰۱ و مدت مشابه سال گذشته به همراه درصد تغییرات آن است؛ تراکنش‌های مرداد ۱۴۰۱ به نسبت ماه مشابه سال ۱۴۰۰ از نظر تعدادی ۱۷.۵۲درصد و از نظر ریالی ۲۵.۹۶درصد رشد کرده است.

تعداد ابزارهای شاپرکی در مجموع نسبت به تیرماه ۰.۵۴درصد کاهش پیدا کرده است. دلیل این تغییر، کاهش ۰.۸۵درصدی ابزارهای کارتخوان‌ فروشگاهی است. ابزارهای پذیرش اینترنتی در مرداد ۱۴۰۱ نسبت به تیرماه ۱۴۰۱، ۹.۰۶درصد رشد کرده‌اند. تعداد ابزار پذیرش موبایلی نیز در مدت مشابه با کاهش ۱۰.۹۳درصدی همراه بوده است.


عملکرد ماهانه شرکت‌های پرداختی


در این بخش از گزارش با مطالعه شاخص‌های عملکرد تعدادی و مبلغی شرکت‌ها در کل و همچنین به تفکیک هر یک از ابزار‌های پذیرش و نوع سرویس، تصویری کلی از وضعیت آنها در صنعت پرداخت الکترونیکی کارت ترسیم شده است.

در شاخص سهم تعدادی تراکنش‌ها، شرکت «پرداخت‌الکترونیک سامان» با سهم ۲۰.۷۰درصدی همچنان در جایگاه اول قرار دارد. در مؤلفه سهم مبلغی هم مانند ماه گذشته «به‌پرداخت ملت» با اختصاص سهم ۱۹.۵۴درصدی از مبلغ تراکنش‌ها، بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است. در این ماه اختلاف سهم مبلغی شرکت «پرداخت‌الکترونیک سامان»، دومین شرکت بازار، با این شرکت حدود ۲درصد است. این شاخص در مؤلفه تعدادی، رقمی معادل ۱.۰۹درصد گزارش می‌شود.

مقایسه دو شکل بالا با شکل‌های مشابه در گزارش تیرماه ۱۴۰۱ نشان می‌دهد که در مولفه سهم تعدادی بین دو شرکت آسان‌پرداخت پرشین و پرداخت‌الکترونیک سداد و دو شرکت پرداخت‌نوین آرین و فن‌آوا کارت جابه‌جایی اتفاق افتاده است. در مولفه سهم مبلغی تراکنش‌ها نیز بین تجارت‌الکترونیک پارسیان و پرداخت‌الکترونیک سداد و دو شرکت کارت اعتباری ایران‌کیش و پرداخت‌الکترونیک پاسارگاد جابه‌جایی رخ داده است.

شرکت فراپردازان آروند امید با ۲.۱۰ درصد رشد نسبت به ماه قبل، در میان سایر شرکت‌های پرداختی بیشترین تغییر در سهم مبلغی تراکنش‌های ابزار پذیرش کارت‌خوان فروشگاهی را داشته است. آسان‌پرداخت پرشین با رقم ۱.۰۹درصد افزایش بالاترین اختلاف را بین سهم تعدادی تراکنش‌های ابزار پذیرش اینترنتی نشان می‌دهد. بیشترین اختلاف بین سهم تعدادی تراکنش‌های ابزار پذیرش موبایلی با رقم ۰.۵۵درصد کاهش به همین شرکت تعلق دارد.

عملکرد دو شرکت‌ الکترونیک دماوند و فراپردازان آروند امید به‌ گونه‌ای است که کمترین مبلغ و تعداد تراکنش‌های ابزار پذیرش مختلف را به خود اختصاص داده‌اند.


سهم بازار بانک‌های پذیرنده


این بخش شاخص گستره فعالیت هر یک از بانک‌ها در پذیرش تعداد و مبلغ تراکنش‌های پشتیبانی‌شده در شبکه شاپرک را نشان می‌دهد. در نمودارهای مربوطه ۹ بانک نخست با بالاترین سهم تعدادی و مبلغی در شبکه پرداخت آورده شده و سایر بانک‌ها در نمودار تحت عنوان سایر آمده‌اند.

«بانک ملت» با سهم ۱۸.۶۱درصدی از مبلغ تراکنش‌ها، همچنان با اختلاف، بالاترین سهم از پذیرش تراکنش‌های بازار را به خود اختصاص داده و در جایگاه نخست در بین تمام بانک‌های پذیرنده قرار گرفته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.