راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

تغییر مهم برای بورس از فردا / افزایش یک‌درصدی دامنه نوسان

سرانجام و پس از گذر از روزهای پرفرازونشیب، از فردا (۲۹ فروردین) دامنه نوسان با افزایشی یک‌درصدی، مثبت و منفی ۶ خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، دامنه مجاز نوسان قیمت یکی از مهم‌ترین قوانینی است که در بازارهای مالی به‌‌عنوان عامل کنترلی در برابر نوسان‌های قیمت سهام و به‌منظور کاهش نوسان بازار در اثر تصمیمات هیجانی استفاده می‌شود. دامنه مجاز نوسان، حدود قیمتی سقف و کفی است که هر سهم در هر روز کاری می‌تواند داشته باشد و قیمت تنها می‌تواند در این محدوده حرکت کند. در واقع این دامنه محدوده مجاز برای نوسان قیمت سهم است.

البته طیف طرفداران و منتقدان دامنه نوسان بسیار گسترده است؛ زیرا اینکه میزان دامنه نوسان چقدر باشد و اینکه اصلاً باید در بازار سرمایه دامنه نوسان وجود داشته باشد یا خیر، همواره محل بحث کارشناسان بوده و بسیاری از صاحب‌نظران بازار سرمایه نیز بر این باورند که برای بهبود روند معاملات بورس باید به سمت افزایش دامنه نوسان و در نهایت حذف کامل آن حرکت کرد؛ زیرا روندهای هیجانی مثبت و منفی با وجود دامنه نوسان، باعث انحراف بیشتر معاملات بورس می‌شود.


روزهای پرفرازونشیب دامنه نوسان


دامنه نوسان در بازار سرمایه ایران طی دو سال گذشته و همراه با روزهای پرصعود و پرنزول بازار، روزهای پرنوسانی را از سر گذرانده است. به‌طوری‌ که از ۲۵ بهمن‌ ۱۳۹۹ از مثبت و منفی 5 به مثبت 6 و منفی 2 تغییر کرد؛ تصمیمی که توسط شورای عالی بورس و با هدف تعادل‌بخشی به این بازار گرفته شد. البته عمر این تصمیم حدود سه ماه بود و دامنه نوسان از ابتدای اردیبهشت ۱۴۰۰ به مثبت 6 و منفی 3 افزایش یافت و در نهایت از ۲۵ اردیبهشت همان سال، دوباره دامنه نوسان قیمت همه شرکت‌های حاضر در بورس و فرابورس، متقارن و در محدوده مثبت و منفی 5درصدی دادوستد شد.


تحقق وعده افزایش دامنه نوسان


با روی کار آمدن دولت جدید و پس‌ از آنکه مجید عشقی عنوان‌دار ریاست سازمان بورس شد، اعلام کرد باز کردن دامنه نوسان در دستور کار این سازمان قرار دارد. وی همچنین در آخرین نشست خبری خود در سال گذشته دوباره از اصلاح تدریجی دامنه نوسان از اوایل سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: «تغییر دامنه نوسان در برنامه سازمان بورس قرار دارد، اما این موضوع نیازمند روشن‌شدن برخی ابهامات از جمله بودجه و ریسک‌های سیاسی است. پیش‌ از این اعلام کرده بودم که اصلاح دامنه ابتدا از شرکت‌های بزرگ آغاز می‌شود و اکنون برنامه این است که از یک تاریخی به بعد اصلاح به‌صورت تدریجی و با یک درصد آغاز خواهد شد. این روند در مقاطع سه‌ماهه و با توجه به بازخورد بازار بازبینی خواهد شد.»

در نهایت وعده عشقی به تحقق پیوسته و دامنه نوسان روزانه قیمت در بازار اول (تابلوی اصلی و فرعی) بورس تهران از روز دوشنبه، ۲۹ فروردین‌ماه، مثبت و منفی ۶ می‌شود.


تأثیر افزایش دامنه نوسان بر رونق بیشتر بورس


در این راستا، حسین کاظم‌زاده، کارشناس بازار سرمایه با اشاره به وضعیت دامنه نوسان در سال‌های قبل اظهار کرد: «سال ۱۳۸۷ معاملات بسیار کم‌رونق، دامنه نوسان دودرصدی و رکود دوره دولت نهم باعث شده بود بسیاری از نمادها روزهای متمادی بدون معامله باشند. در همان سال دامنه نوسان به 3 درصد افزایش پیدا کرد. به‌مرور در سال‌های بعد ابتدا به 4 درصد، در سال ۱۳۹۴ به 5 درصد رسید و از آن زمان دامنه نوسان به‌ غیر از چند مقطع کوتاه در دو سال گذشته، ثابت بوده است.»

او با تأکید بر اینکه اولین و مهم‌ترین تأثیر افزایش دامنه نوسان در معاملات، افزایش حجم و ارزش معاملات است، گفت: «زمانی که دامنه نوسان دو درصد بود، بسیاری از نمادها با اینکه باز بودند، بعضاً ۵۰ روز معامله نمی‌شدند. زمانی که دامنه نوسان از 2 به‌ 5 درصد رسید، بورس ایران توانست به بازاری جذاب تبدیل شود.»

این کارشناس بازار سرمایه افزود: «باید توجه کرد که قیمت سهم بنا به متغیرهای کلان و خرد اقتصادی و عرضه و تقاضای سهم دچار تغییر می‌شود. هرچقدر این تغییرات طبیعی و سریع‌تر خود را در قیمت نشان دهد، هم رونق بیشتر و هم احتمال تشکیل حباب کمتر می‌شود. امیدوارم افزایش دامنه نوسان که از فردا، مثبت و منفی ۶ درصد خواهد بود و به‌مرور به ۱۰ درصد خواهد رسید، بتواند باعث رونق بیشتر بازار سهام شود.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.