راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

رئیس بیمه مرکزی احتمالاً امروز تعیین می‌شود / یک بیمه‌گر حرفه‌ای ناظر بیمه می‌شود، یا یک دولتی بدون تخصص؟

علی‌اکبر رمضانیان درزی / صنعت بیمه به‌دلیل پوشش ریسک افراد حقیقی و حقوقی یکی از اساسی‌ترین بخش‌های اقتصاد هر کشوری به‌شمار می‌رود. ارتقای سطح کیفی و کمی این صنعت، به‌روشنی گویای وضع اقتصادی آن کشور است. همچنین ضریب نفوذ، تنوع در رشته‌های فعال و قابل عرضه، تعامل با کشورها و شرکت‌های بین‌المللی برای انجام بیمه اتکایی و… از معیارهای سنجش سطح پیشرفت صنعت بیمه در هر کشوری هستند. صنعت بیمه در ایران مقداری بافاصله از معیارهای گفته‌شده حرکت می‌کند و  به‌دلیل اینکه تنها دو رشته بیمه شخص ثالث و درمان و به‌تازگی بیمه زندگی را پوشش می‌دهد، از ضریب نفوذ کمی در منطقه و جهان برخوردار است.

از نگاه فعالان عرصه بیمه یکی از عوامل مؤثر بر عدم پیشرفت این صنعت در کشور موضوع نظارت و نهاد ناظر است. بیمه مرکزی ایران در حالی که نهادی است که باید با تدوین و ابلاغ دستورالعمل‌ها مانع از بروز تخلف، سوءاستفاده، نرخ‌شکنی و هرگونه بی‌نظمی در صنعت بیمه شود، در عمل فقط منویات دولت را اعمال می‌کند و کوچک‌ترین نقشی در ارتقای صنعت ندارد.


بیمه مرکزی حیاط‌خلوت دولت‌هاست


قانون تأسیس بیمه مرکزى ایران و بیمه‌گرى در ۳۰ خرداد ۱۳۵۰ با ۷۷ ماده به تصویب رسید و نحوه فعالیت و عملیات بیمه را در مورد شرکت‌هاى داخلى و خارجى ترسیم کرد.

 در ماده (۱) این قانون آمده است که به‌منظور تنظیم و تعمیم و هدایت امر بیمه در ایران و حمایت بیمه‌گزاران و بیمه‌شدگان و صاحبان حقوق آنها و همچنین به‌منظور اعمال نظارت بر این فعالیت، مؤسسه‌اى به نام بیمه مرکزى طبق مقررات تعیین‌شده در این قانون تأسیس مى‌شود و وظایف آن، تنظیم بازار بیمه کشور و هدایت آن از طریق تصویب آیین‌نامه‌ها و مقررات، توسعه و تعمیم بیمه‌های بازرگانی، اعطای مجوز تأسیس شرکت‌ها و شبکه کارگزاری و نظارت بر فعالیت شرکت‌های بیمه‌ای به نمایندگی از دولت در بازار و انجام امور اتکایی اجباری برای مؤسسات بیمه‌ای است، اما نقش بیمه مرکزی  از نقش یک ناظر فراتر رفته و نقش حاکمیتی دارد و بیمه مرکزی را مانند بانک مرکزی و بورس به حیاط‌خلوت دولت تبدیل کرده است.

در واقع وجود نهاد ناظری که به‌عنوان نماینده دولت، وظیفه حفظ سلامت بازار بیمه و پاسداری از حقوق بیمه‌گزاران و بیمه‌شدگان را بر عهده دارد، تضمین بسیار محکمی است که دولت در هر زمان که بخواهد، با تصویب مقررات لازم در شورای‌عالی بیمه، چارچوب لازم را برای تقویت نظارت بر شرکت‌های بیمه و هدایت آنها در مسیر مورد نظر را فراهم می‌کند. به همین دلیل یکی از موضوعات مهم برای فعالان صنعت بیمه، انتخاب رئیس بیمه مرکزی است.


چرا بیمه مرکزی کم‌حاشیه است؟


در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، همتی و سلیمانی سکان‌دار بیمه مرکزی بودند و در این دوران جز در مواردی مانند انتشار فیش حقوقی مدیران بیمه مرکزی و شرکت‌ها، خبر دیگری در این خصوص مطرح نشد. این بی‌خبری و کم‌حاشیه‌بودن به معنای سرجای خود بودن همه‌چیز نیست، بلکه می‌تواند به معنی کنترل رسانه‌ها نیز باشد. این بی‌عملی و انفعال بیمه مرکزی جمله دیکته نانوشته غلط ندارد را یادآوری می‌کند.


آیا باز هم دولتی‌های کم‌تخصص رئیس بیمه مرکزی می‌شوند؟


در روزهای اخیر گمانه‌زنی‌ها و صحبت‌هایی در مورد تغییر در نهاد نظارتی صنعت بیمه مطرح شده است؛ شنیده شده غلامرضا سلیمانی دیگر رئیس بیمه مرکزی نخواهد بود و دولت سیزدهم درصدد است تا فرد دیگری را جایگزین او کند. موضوع مهم این است که چه کسی سکان‌دار بیمه مرکزی می‌شود؛ یک دولتی کم‌تخصص یا یک بیمه‌گر حرفه‌ای از درون خود صنعت بیمه؟

اسامی و گزینه‌های زیادی در بین فعالان بازار بیمه برای ریاست بیمه مرکزی عنوان می‌شود. در میان مدیران عامل شرکت‌ها نام جانشین سلیمانی یعنی پرویز خسروشاهی که از ابتدای سال ۱۳۹۴ به‌عنوان مشاور و در همان سال به‌عنوان قائم‌مقام بیمه مرکزی انتخاب شده بود نیز مطرح شده است. اما مهم‌ترین اسمی که در حال حاضر در بین گمانه‌زنی‌های فعالان بازار بیمه شنیده می‌شود، نام‌های علی جباری بیمه رازی و ابراهیم کاردگر مدیرعامل فعلی بیمه دانا هستند.


بررسی سوابق اجرایی سه گزینه اصلی بیمه مرکزی بر اساس گمانه‌زنی‌ها


گزینه نخست و اصلی علی جباری است. او در حال حاضر در جایگاه مدیرعامل بیمه رازی فعالیت می‌کند و دارای لیسانس مدیریت بیمه،  فوق لیسانس  مدیریت دولتی (گرایش مدیریت مالی) و دکترای مدیریت است. از سوابق کاری او می‌توان به کارشناس فنی شعبه فاطمی شرکت سهامی بیمه ایران، معاونت اداره حسابداری شعبه ممتاز آزادی شرکت سهامی بیمه ایران، معاونت اداره امور شرکت‌های مجتمع مطهری شرکت سهامی بیمه ایران، ریاست اداره کل اداری و مالی مجتمع ۱۵ آبان شرکت سهامی بیمه ایران، ریاست کمیته امور اداری، عضو کمیته پژوهشی و… شرکت سهامی بیمه ایران، عضویت در  هیئت‌مدیره انجمن کارشناسان صنعت بیمه کشور، عضویت در هیئت‌مدیره شرکت سرمایه‌گذاری صنعت بیمه کشور، عضویت و نایب‌رئیسی هیئت‌مدیره شرکت گسترش سرمایه‌گذاری سبا، مدیریت تعالی سازمانی شرکت سهامی بیمه ایران، معاونت مدیر برنامه و بودجه شرکت سهامی بیمه ایران، مدیر برنامه و بودجه شرکت سهامی بیمه ایران، معاونت اداری و مالی مدیرعامل شرکت سهامی بیمه ایران و عضو موظف در هیئت‌مدیره و معاون اداری و مالی شرکت سهامی بیمه ایران و در حال حاضر مدیرعاعاملی بیمه رازی اشاره کرد.

گزینه بعدی ابراهیم کاردگر است که در حال حاضر نایب‌رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل بیمه داناست و در روز ۲۶ مهر ۱۴۰۰ برای دومین بار، با حداکثر آرا و اختلاف معنادار و کسب ۳۱ رأی، به‌عنوان عضو هیئت‌رئیسه سندیکای بیمه‌گران ایران انتخاب شد. او دارای مدرک تحصیلی کارشناسی اقتصاد نظری از دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد اقتصاد محض از دانشگاه شهید بهشتی و دکتری اقتصاد، گرایش اقتصادی‌سنجی و اقتصاد پولی از دانشگاه مازندران است.

از سوابق کاری او می‌توان به کارشناسی تحقیقات بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، کارشناسی بیمه؛ بیمه دانا، شعبه ساری (حوزه استان مازندران)،  معاونت بیمه؛ بیمه دانا، شعبه نوشهر (حوزه غرب مازندران)، کارشناسی بیمه؛ بیمه دانا، شعب گرگان و نوشهر، سرپرست بیمه دانا؛ شعبه گرگان، معاونت بیمه دانا؛ شعبه نوشهر (حوزه غرب مازندران)، ریاست شعبه نوشهر بیمه دانا، مشاور اقتصادی فرماندار نوشهر، عضو هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی بیمه دانا از فروردین‌ماه ۱۳۹۱ تا شهریورماه ۱۳۹۲، عضویت در  شورای پژوهشی پژوهشکده بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، عضویت در اتاق فکر بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، عضو اصلی هیئت تجدیدنظر رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان وزارت امور اقتصادی و دارایی، ، عضویت در هیئت‌مدیره شرکت بیمه اتکایی امین، عضویت در هیئت‌مدیره صندوق ضمانت سپرده‌ها، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، نایب‌رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت سهامی بیمه آسیا، ریاست هیئت‌مدیره شرکت بیمه اتکایی امین، نایب‌رئیسی هیئت‌مدیره و مدیرعامل بیمه آسیا و مدیرعاملی بیمه دانا اشاره کرد.

در مورد گزینه سوم یعنی خسروشاهی گفته می‌شود که او دانش‌آموخته علوم اقتصادی از دانشگاه شهید بهشتی بوده و مسئولیت‌هایی مانند ریاست کمیسیون تخصصی شورای‌عالی بیمه، سرپرست معاونت طرح و توسعه بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران، معاونت امور اقتصادی و برنامه‌ریزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تهران و دبیری کمیته پیگیری و ارزیابی تحقق چشم‌انداز ۲۰ساله کمیسیون چشم‌انداز مجمع تشخیص مصلحت نظام را بر عهده داشته است.

حال باید دید در نهایت چه کسی سکان فرماندهی بیمه مرکزی را طی ساعات یا روزهای آینده به دست خواهد گرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.