راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

چرا مبلغ فروش سهام عدالت واریز نمی‌شود؟

بیش از دوماه است که از آزادسازی ۳۰ درصد سهام عدالت گذشته است. با این حال هنوز افرادی که اقدام به فروش سهام عدالت خود کرده‌اند، بیش از یک ماه است که وجه کامل مبلغ فروش برای آنها واریز نشده یا اصلاً مبلغی دریافت نکرده‌اند.

طبق نظرهایی که برای راه پرداخت ارسال می‌شود، بیشترین مشکلات سهامداران سهام عدالت درخصوص فروش سهام، به کارگزاری‌های بانک‌ها بر می‌گردد. سهامدارانی که از طریق بانک‌ها اقدام به فروش سهام عدالت خود کرده‌اند، مبلغ دریافتی که برای آنها ارسال شده کمتر از مبلغی است که درخواست فروش داده‌اند. در این میان برخی از بانک‌ها مانند بانک ملت نیز با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده که بانک‌ها صرفاً تجمیع کننده درخواست‌های فروش سهام عدالت هستند و در مراحل فروش و واریز وجوه دخالتی ندارند.

مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک ملی ایران نیز با بیان این که نمی‌توان زمان مشخصی برای فروش سهام و واریز وجوه ناشی از آن مشخص کرد؛ گفته است: «کارگزاری تلاش می‌کند سهام را به نفع سهامدار بفروشد؛ بنابراین نمی‌تواند این کار را به هر قیمتی انجام دهد.»

به گفته محمدحسن ابراهیمی، ثبت درخواست فروش سهام عدالت به معنی فروش قطعی آن نیست، فرایند فروش ممکن است کمی زمان بر باشد، اما کارگزاری پس از فروش قطعی، مبالغ دریافتی را طی روال قانونی به حساب صاحب سهام واریز خواهد کرد.


چرا فروش سهام از طریق سامانه‌های کارگزاری زمان‌بر است؟


علاوه‌بر مشکلاتی که برای فروش سهام عدالت از طریق بانک‌ها وجود دارد، برخی مخاطبان درخصوص فروش سهام عدالت خود از طریق سامانه‌های کارگزاری‌ها، ابراز نارضایتی کرده‌اند. از نظر آنها فروش سهام پس از درخواست نباید کار پیچیده‌ای باشد و مراحل آن مانند همان مراحل فروش سهام در پرتفوی است. برای روشن شدن این مساله و اینکه چرا در چند مرحله ملبغ فروش سهام عدالت به حساب افراد واریز می‌شود با رحمان بابازاده، مدیرعامل کارگزاری فارابی گفت‌وگویی داشتیم.

بابازاده در پاسخ به این سؤال که چرا فرایند زمان درخواست فروش سهام عدالت تا زمانی که قرار است پول واریز می‌شود، طولانی است؟، گفت: «فرایند طولانی بودن واریز پول به‌دلیل سازوکار متفاوت فروش سهام عدالت است. روش فروش بدین صورت است که درخواست کننده در سامانه سهام عدالت درخواست فروش خود را ثبت می‌کند. ما درخواست را بلافاصله به سپرده‌گذاری می‌فرستیم. در سپرده‌گذاری این درخواست‌ها تجمیع می‌شوند و در کدی به نام سهام عدالت وارد می‌شوند. ما این سهام تجمیعی را می‌فروشیم و دوباره این اطلاعات به شرکت سپرده‌گذاری می‌رود و تفکیک می‌شود. بعد از تفکیک، اطلاعاتی مانند واریز مبلغ و شماره حساب افراد به ما تحویل داده می‌شود و پس از آن اقدام به واریز وجه از طریق بانک می‌کنیم. این موضوع باعث می‌شود که فرایند زمان درخواست فروش تا زمان دریافت وجه طولانی‌تر از سازوکارهای عادی فروش سهام در پرتفوی شود.»

به‌گفته او طی کردن این فرایند، مساله رایجی در بورس است. اگر شما ۱۰ سهم به کارگزاری بدهید و از آنها درخواست فروش داشته باشید، هرکدام از سهام که امکان فروش داشته باشد، مبلغ آن به حساب فرد واریز می‌شود. سهام عدالت نیز خود دارای چندین سهم است و این سهام باید به فروش رود.

بابازاده در رابطه با اینکه چرا چندین مرحله سهام عدالت به حساب افراد واریز می‌شود، توضیح داد: «به محض اینکه بخشی از سهام عدالت افراد به فروش می‌رود، وجه آن در فرایند پرداخت وارد می‌شود. زمانی هم که همه سهام به فروش رفت کل وجه به حساب افراد واریز می‌شود. مهم‌ترین هدف ما این است که مبلغ متناظر سهام عدالت فروش رفته در اولین فرصت به حساب فروشندگان واریز شود، هر چند که این مبلغ ناشی از فروش بخشی از سهام عدالت باشد یا مبلغ ناچیزی باشد. اگر این پول را یک مرحله به حساب افراد واریز کنیم، باید تا زمان فروش آخرین سهم از سهام عدالت منتظر بمانیم که این کار باعث نارضایتی بیشتر افراد می‌شود.»

10 نظرات
 1. علی می‌گوید

  مسئله ایه که سهام که فروش میره و نوشته فروش رفته هم پولش خیلی دیر و کم کم واریز میشه

 2. Zahra می‌گوید

  سلام ، ایا برای فروش ۳۰ درصد ، احراز هویت انجام بدم ؟

 3. عسل می‌گوید

  تو رو خدا بانک ملت رو پیگیری کنین خیلی پول کم میریزه اخه دو هزار تومن پولیه چی بگم بخدا دیگه خسته شدم از بس انتظار کشیدیم

 4. ناشناس می‌گوید

  ۷هزار تمن و۱۴ هزارتمن وفلان وفلان تو همین مایعات هم شد اخه واریزی بعد از دوما بانک ملت

 5. عیسی می‌گوید

  با سلام اینکه سهام عدالت خودم را در مورخه۹۹/۰۴/۲۱به فروش گذاشتم ولی هنوز پولی واریز نشده است

 6. ساشا می‌گوید

  خدایی یکبار این نوشته ها رو خود مسئولین بخونن،آدم خنده اش میگیره،،بچه میخاین گول بزنن،،این فرآیند اون فرآیند مگه میخای متاآمفتامین تولید کنی حرف فرآیند میزنی یا أتم بشکافین،کارگذاری سهام صدنفر رو عرض یک روز جداجدا یا یکجا میفروشه و مطلب اینه پول رو نگه میدارن روش سود میکنن،،یکم احترام،یکم درک،به شعور مردم توهین کردید شماها

 7. مهیار می‌گوید

  ۹۹/۳/۱۰ امروز میشه ۳ ماه چرا واریز نمیکنید بی دینا

 8. فرشید محمودی می‌گوید

  بعداز دوماه که توبانک رفاه درخواست فروش دادم تازه چندروز پیش گفتن کارگزازیت بانک پاسارگاده حساب من رفاه نمیدونم شیر توشیره معلوم نیست کی به کیه خوب الان که گفتن پاسارگاده بازم باید منتظربمونیم مسول محترم درخواست فروش زدم توکارگزاری پاسارگاد بابا جان به کی قسم بخورم باورکنید که احتیاج دارم به پول شصت درصد سهام لطفا رسیدگی کنید خواهشا رسیدگی کنید جناب مسولین محترم ممنون لطف کنید بیزحمت رسیدگی کنید ممنون

 9. منصورافرازه می‌گوید

  سلام من خیلی مشکلات دارم و۶۰درصدسهام خودم رایک جاه واسه فروش گذاشتم وحالا۳ماه نیمه که کی این پول واریزمیشه اماخبری نیست تورخدا به فکرباشید ممنونتون میشم بااین همه مشغله زیاد. وانتظار واریز سهامم(بیکارم هستم متاهل باچندتابچه)

 10. منصورافرازه می‌گوید

  سلام من ۶۰درصدسهامم رافروختم ولی خبری نیست حالا۳ماه نیم که گذشته توروخدابفکرباشید. اونم ک بانک سپه هست حساب وتاکی انتظاربکشم کاری ام ندارم لاحقل بفکرباشیدمسولین ببینیدبه مردم گفتین سهامتونو بفروشیدبه ما حالا تاکی تماشاکنیم باباجان من خودم بیکارم متاهلم بچه دارم…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.