راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

کاهش هزینه‌های چاپ اسکناس نیازمند افزایش آگاهی مردم است

معاون خدمات نوین بانک ملی ایران بر لزوم افزایش سطح آگاهی مردم در توسعه بانکداری الکترونیکی تاکید کرد.

محمدعلی محمود زاده در حاشیه برگزاری هجدهمین نمایشگاه بین المللی الکامپ اظهار داشت: با توجه به شاخص های تعریف شده در برنامه پنجم توسعه تا پایان برنامه، باید ۲۰ درصد از مبادلات مالی تجارت داخلی به صورت الکترونیکی صورت پذیرد.

وی با بیان اینکه باید زمینه لازم برای افزایش سطح آگاهی مردم از مزایای سرویس‌های بانکداری الکترونیکی و استانداردهای موجود در این حوزه به منظور استفاده بهینه از امکانات فراهم شود افزود: برای تحقق این شاخص باید سطح آگاهی مربوط به شیوه های مختلف و در زمینه های گوناگون مرتبط از جمله استاندارها و فناوری‌ها افزایش پیدا کند.

وی با بیان اینکه سرانه اسکناس در کشور به ازای هر نفر ۱۱۴برگ است تصریح کرد: براساس آمارهای اعلام شده از سوی بانک مرکزی، هزینه‌ چاپ هر اسکناس در سال ۱۳۸۷ تقریبا ۲۴۱ ریال بوده که این نشان می دهد هزینه ای معادل ۲۸هزار و ۵۰۰ ریال به ازای هرنفر برای استفاده از پول کاغذی صورت می گیرد. برهمین اساس و با توجه به جمعیت کشور و البته بدون درنظرگرفتن هزینه های جانبی، هزینه چاپ اسکناس حدود ۱۸۰میلیارد ریال به ازای جمعیت کشور می‌شود که با توسعه فرهنگ استفاده بیش از پیش بانکداری الکترونیکی می توان اینگونه هزینه ها را به میزان زیادی صرفه جویی کرد.

محمودزاده تاکید کرد: سازمان‌های مردم نهاد فعال در این حوزه به عنوان رابط میان مردم و بخش دولتی و خصوصی و رسانه‌ها به عنوان سفیران اطلاع رسانی نقش اساسی را در توسعه فرهنگ کاربری فناوری اطلاعات و خدمات الکترونیکی با استفاده از ابزارهای نوین آموزش تعاملی برعهده دارند.

مبنع: خبرگزاری مهر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.