راه پرداخت؛ پرمخاطب‌ترین رسانه فین‌تک ایران

چگونه برای دریافت قبض الکترونیکی برق درخواست دهیم؟

خردادماه امسال از طرح ملی قبض سبز در راستای تحول دیجیتال در خدمات مشترکین رونمایی و فرایند حذف قبوض کاغذی در سراسر کشور به صورت رسمی آغاز شد. قرار است تا اول مهرماه امسال صدور قبوض کاغذی برای ۳۶میلیون مشترک برق متوقف شود.

8

در حال حاضر شرکت توزیع جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان به طور کامل قبض کاغذی برق را حذف کرده‌اند و اطلاعات این قبض را به صورت الکترونیکی در اختیار مشترک قرار می‌دهند. به گفته مسئولان صدور قبوض کاغذی برای ۳۶ میلیون مشترک برق کشور از مهرماه امسال متوقف خواهد شد و در حال حاضر شماره تلفن همراه بیش از ۸۰ درصد مشترکان برق به‌منظور ارسال قبوض پیامکی و دیجیتال جمع‌آوری شده است. (+)

ببینید: چگونه می‌توان قبوض الکترونیکی برق را پرداخت کرد؟ / نگاهی به روش‌های پرداخت الکترونیکی قبض برق

ارتقای سطح خدمات و رفاه مشترکین، بهره‌مندی از فناوری‌های نو، صرفه‌جویی اقتصادی، توسعه دولت الکترونیک، ارتباط دوسویه با مشترکین، ارائه خدمات غیرحضوری، نظارت مؤثر، مدیریت کارآمد و حفظ محیط زیست از اهداف طرح ملی قبض سبز به شمار می‌رود.

با توجه به فرصت کمی که تا اول مهر برای اجرای طرح حذف قبوض کاغذی برق باقی‌مانده است در ادامه ضمن پرداخت به چگونگی ثبت درخواست برای دریافت قبض الکترونیکی برق نگاهی به روش‌های پرداخت آن نیز انداخته‌ایم.

.

چگونه درخواست خود برای دریافت قبض الکترونیکی برق را ثبت کنیم؟

اگر تاکنون مأمورین قرائت کنتور جهت دریافت شماره تلفن همراه شما برای ثبت در طرح حذف کاغذی قبوض نیامده‌اند؛ ۱* شناسه قبض # را به شماره ۱۰۰۰۱۵۲۱ ارسال کنید.

همچنین راه دیگر مراجعه به سایت توزیع برق استان‌هاست. با مراجعه به سایت توزیع برق استانی که در آن زندگی می‌کنید؛ روی گزینه «حذف قبوض کاغذی» کلیک و سپس با واردکردن شماره تلفن همراه، ثابت و شناسه قبض، اطلاعات خود را ثبت کنید. شهروندان تهرانی می‌توانند با کلیک روی این لینک درخواست خود برای دریافت قبض الکترونیکی برق را ارسال کنند.

اگر مستأجر هستید و قصد نقل مکان دارید به روش‌های زیر عمل کنید:

۱- ۲* شناسه قبض محل سکونت قبلی # را به شماره ۱۰۰۰۱۵۲۱ ارسال کنید تا فرآیند ارسال قبض آن شماره شناسه برای شما متوقف شود.

۲- سپس مجدداً ۱* شناسه قبض محل سکونت فعلی # را به شماره ۱۰۰۰۱۵۲۱ بفرستید.

 توجه: طبق اعلام وزارت برق از یکم مهرماه سال جاری قبض برق به صورت پیامکی تنها با سرشماره ۱۰۰۰۱۵۲۱ برای مشترکان ارسال خواهد شد. بنابراین اگر از شماره دیگری پیامکی تحت عنوان قبض برق به همراه لینک مستقیم پرداخت به شماره تلفن همراهتان ارسال شد به هیچ عنوان به آن اعتنایی نکنید و مساله را به مسئولان مربوطه اطلاع دهید.

.
شناسه پرداخت و قبض را بشناسید

قبوض شهری (قبض آب، قبض برق، قبض تلفن، قبض گاز، قبض عوارض شهری، قبض جریمه خودرو و دیگر قبوض) هرکدام دو شماره با عنوان «شناسه قبض» و «شناسه پرداخت» دارند که جهت پرداخت الکترونیکی و پرداخت غیر حضوری ابن قبوض از آنها استفاده می‌شود.

شناسه پرداخت مشخص‌کننده اطلاعات مبلغ، سال و دوره قبض و شناسه قبض کد یکتای مربوط به قبض است که حاوی اطلاعات نوع خدمت (آب، برق و …)، کد شرکت مربوطه و شماره اشتراک است.

در آخر هر یک از شناسه‌ها یک یا دو رقم کنترل وجود دارد. درصورتی‌که مشتری حتی یکی از شماره‌ها را اشتباه وارد کند دستگاه با محاسبه رقم کنترل، اشتباه را تشخیص داده و پیغام خطا می‌دهد و از مشتری می‌خواهد مجدداً شماره صحیح را وارد کند.

.

چه روش‌هایی برای پرداخت الکترونیکی قبض برق وجود دارد؟

علاوه بر استفاده از روش‌هایی که برای پرداخت سایر قبوض (آب، گاز، تلفن و…) مانند پایانه‌های فروشگاهی (pos)، خودپرداز (ATM)، اینترنت بانک و اپلیکیشن‌های پرداخت وجود دارد؛ برای پرداخت قبض برق خود می‌توانید به طور اختصاصی از طریق وب‌سایت شرکت توزیع برق استان‌ها، اپلیکیشن خدمات الکترونیک برق و شماره اختصاصی پرداخت تلفنی قبوض برق (۱۵۲۱) اقدام کنید.

با شماره گیری ۱۵۲۱ سامانه تلفنی درخواست انشعابات برق و خدمات پس از فروش شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ می‌توانید علاوه بر آگاهی ازهزینه قبض خود نسب به پرداخت آن نیز اقدام  کنید.

8 نظرات
 1. ناشناس می‌گوید

  ببخشیدا برنامه مسخره ای هستش

 2. ناشناس می‌گوید

  روش قدیمی پرداخت قبض بهتربود ماتلفن همراه نداریم

 3. ناشناس می‌گوید

  شما که قبض رو حذف میکنید حداقل برای اداره ها که باید سند بزنن قبض صادر کنید یا با بانک ها هماهنگ باشیدصورت کلی حدود سی اشتراک دادم بانک اضهار میکنند برای هرقبض سند میخوره وباید تک تک قبض بیارید مگه ملت چه گناهی کردن بجای پیشرفت شما پسرفت میکنید

 4. ناشناس می‌گوید

  چند هزار میلیارد تومان بنفع اداره برق میشه؟
  آیا بابت اینکه نزدیک به ۸هزار میلیارد تومان در مصرف کاغذ های قبض صرفه جویی میشه برق هم ارزونتر میشه که به مردم کمتر فشار اقتصادی بیاد؟

 5. ناشناس می‌گوید

  برای نشان دادن مصرف کارکرد چرا اینقدر سختگیری شده ازاین ببعد هر چقدر گفتیم ماهم پرداخت کنیم نیازی نیست مصرف خود را ببینیم اگر اشتباه شد حق هیچ اعتراضی نداریم

 6. ناشناس می‌گوید

  خخخخخخخخخخخخخخخخخخ
  خر
  نتلا

 7. ناشناس می‌گوید

  واقعا همه دنیا پیشرفت میکنن ولی ما نه.بااین روش هیچوقت نمیفهمیم مصرف چقدر بوده یا چقدر داریم ضرر میکنیم و ندونسته پرداخت میکنیم…
  از طرفی هم این هزینه ای ک برای چاپ نشدن برگه هست باعث میشه یه نفر دست به دزدی بزنه و اختلاس کنه نه اینکه صرفِ امور رفاهی مردم بشه

 8. رامین می‌گوید

  سلام ما تازه به محل سکونت جدید آمدیم شناسه قبضم نداریم فقط شماره کنتور داریم
  چطور می‌توانم شناسه قبض رو داشته باشیم تا هزینه برق
  پرداخت کنیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.