راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

آهای استارت‌آپ‌ها اگر مشکلات را حل نکنید شما را می‌بندیم!

0

شایان شلیله، دبیر انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی، وبنا / استارت‌آپ‌ها باید به رشد اقتصادی کمک کنند، جلوی فرار مغزها را بگیرند، بازار را متعادل نگه دارند، جلو اختلاس و فساد را بگیرند، مانع افزایش قیمت خودرو شوند، تمام مشکلات فرهنگی و خانوادگی را رفع کنند و هزار حرف‌وحدیث دیگر.

خیلی وقت‌ها این حرف‌ها را خودمان می‌زنیم که به خود امید دهیم و به آینده امیدوار باشیم. ولی واقعاً باید بدانیم که استارت‌آپ‌ها جادو نمی‌کنند. دلیل گران شدن قیمت خودرو استارت‌آپ‌ها نبودند که بتوانند در پایین آمدن قیمت خودرو کمک کنند. بالا رفتن قیمت مسکن هم در دست استارت‌آپ‌ها نبوده که حالا با یک دگمه اقدام به پایین آوردن آن کنند.

از همه این‌ها گذشته، ما انتظار داریم که استارت‌آپ‌ها دست‌به‌دست هم داده و جلوی قاچاق کالا و کلاهبرداری‌ها را هم بگیرند. به سادگی هم کلمه مجازی و آنلاین به تمام اینها می‌چسبانیم و چشممان را بر روی تمام مشکلات موجود در دنیای واقعی می‌بندیم و می‌خواهیم استارت‌آپ‌ها نتیجه مشکلاتی که سال‌ها و بر اثر برنامه‌ریزی‌های نادرست ایجاد شده‌اند را در مدت بسیار کوتاهی برطرف کنند.

استارت‌آپ‌هایی شاید، تاکید می‌کنم شاید، بتوانند این همه کار مفید را در کشور انجام دهند، ولی آنقدر درگیر مشکلات بیمه، مالیات و قانون‌های پیچیده هستند که اگر هم بتوانند این مشکلات را رفع کنند، زمانی برای فکر کردن و تلاش برای رفع این مشکلات ندارند.

قصدم از نوشتن این مطلب کوتاه این بود که بگویم انتظارمان از استارت‌آپ‌ها زیاد شده و دنبال جادو و جادوگر هستیم. اشتباه فکر می‌کنیم. با کمبود زیرساخت مواجهیم ولی می‌خواهیم یک‌شبه بهشت کارآفرینی بسازیم. تلاش نمی‌کنیم مشکلات این اکوسیستم را رفع کنیم ولی انتظارهای عجیبی از آن داریم.

در ماه‌های گذشته از اتحادیه املاک گرفته تا اتحادیه ماشین فروش‌ها و هر سازمان و نهادی دیگری، به دنبال این هستند که تمام مشکلات، مسئولیت و خرابی را سر اکوسیستم و صنعتی خالی کنیم که چند سال بیشتر از عمر آن نگذشته و خیلی جوان‌تر از آن است که بتواند با تمام این مشکلات مبارزه کند.

جالب اینجاست که سنتی‌ها در برابر مشکلات کنار کشیده‌اند، نه قیمت ماشین می‌دهند، نه مشکلی را حل می‌کنند، نه دنبال مبارزه با گرانی مسکن هستند و نه مسئولیت آن رو قبول می‌کنند. چشمشان را بر تمام درگاه‌های ورودی کشور می‌بندند و دنبال قاچاق و قاچاقچی در سایت‌های مختلف می‌گردند. شاید بهتر باشد بگوییم که بیرون گود نشسته‌اند و می‌گویند آهای استارت‌آپ‌ها مشکلات را حل کنید، اگر مشکلات را حل نکنید شما را می‌بندیم.

نمی‌دانم اسم این مطلب رو طنز یا واقعیت بگذارم، ولی موضوعات مطرح شده درد مشترک چند ماه گذشته اکوسیستم استارت‌آپی، انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی و اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی است. انشالله این مشکلات هم مرتفع شود. تقاضا دارم که نقش زن بابا یا پدر و مادر ناتنی را برای استارت‌آپ‌ها بازی نکنیم. مسئولان و کارکنان این‌ها کسب‌وکارها، بچه‌های همین کشور و مملکت هستند که مانده‌اند و سعی می‌کنند کشور خودشان را بسازند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.