امنیت (Security) بانک‌تک (BankTech) پی‌تک (PayTech)

چگونه رمز یک‌بار مصرف بانک ملت را دریافت کنیم؟

استفاده از رمز یکبار مصرف برای بانک‌ها طبق بخشنامه بانک مرکزی تا اول خرداد ۱۳۹۸ اجباری شده است و آنها باید برای برداشت‌های اینترنتی، رمز یکبار مصرف را در اختیار کاربران قرار دهند. در این میان بسیاری از بانک‌ها از طریق روش‌های مختلف این خدمت را ارائه داده‌اند. بانک ملت یکی از بانک‌های ارائه دهنده است که در این گزارش نحوه استفاده از رمز یکبار مصرف کارت این بانک را توضیح داده‌ایم.برای فعال‌سازی رمز یکبار مصرف بانک ملت، نیازی به مراجعه به شعبه نیست و از طریق نرم‌افزار بانک و دستگاه خودپرداز می‌توانید از این خدمت استفاده کنید. توجه داشته باشید که برای دریافت برنامه رمز یکبار مصرف بانک ملت تنها از طریق سایت این بانک اقدام کنید.


۱. دریافت رمز دوم پویا بانک ملت از طریق اپلیکیشن


گام اول: فعال‌سازی اپلیکیشن رمزنگار


۱- ابتدا به سایت بانک ملت مراجعه و از صفحه اول بر روی گزینه بانکداری الکترونیک کلیک کنید.

۲- از منوی باز شده گزینه رمزنگار را انتخاب کنید.

۳- پس از آن، می‌توانید نرم‌افزار اپلیکیشن رمزنگار را برای گوشی‌های اندورید یا iOS دانلود کنید. البته این اپلیکیشین با نسخه ۵ به بالای اندروید سازگار است.

۴-پس از دریافت اپلیکیشن جهت فعال‌سازی آن به خودپرداز یا کیوسک بانک ملت مراجعه کنید. بعد از وارد کردن رمز کارت بانکی، در قسمت انتخاب عملیات گزینه تغییر رمز را انتخاب کنید.

۵- در قسمت تغییر رمز، گزینه فعال‌سازی رمز پویا را انتخاب کنید.

۶- در این قسمت به شما شرایط فعال‌سازی ارائه داده می‌شود که در صورت صحت، آن را تایید کنید.

۷-پس از آن پیامکی مبنی بر کد تایید برنامه رمزنگار برای شما ارسال می‌شود.


گام دوم: فعال‌سازی رمز یکبار مصرف


۱- در این قسمت شماره تماس خود و رمز پیامک شده را وارد کنید. برای تأیید این کد در گوشی خود، تا ۲۴ ساعت مهلت دارید. در غیر این صورت باید با مراجعه به دستگاه خودپرداز مجدداً رمز خود را دریافت کنید.

۲-پس از فعال‌سازی و قبل از ثبت کارت پیغامی به شما نشان داده می‌شود که رمزهای پویا تنها در تراکنش‌های مالی قابل استفاده بوده و در فرایندهای تغییر رمز، تنها رمز ایستا معتبر است.

۳-بعد از علامت تأیید مشخصات کارت خود را وارد کنید و روی گزینه ثبت کارت کلیک کنید.

۴-پس از آن به قسمت تنظیمات رفته و از فعال بودن رمز یکبار مصرف خود اطمینان حاصل کنید.

۵-در قسمت تنظیمات بانکی دو گزینه برای تنظیمات رمز اول و دوم وجود دارد که بنا به نوع درخواست خود تنظیم و پس از آن ذخیره تنظیمات را انتخاب کنید.

۶-اگر می‌خواهید رمز دوم یکبار مصرف خود را تغییر دهید، بخش «دریافت رمز دوم یکبار مصرف» را انتخاب کنید.

۷-در این قسمت مدت زمان و سقف برداشتی رمز یکبار مصرف را تعیین کنید و پس از آن بر گزینه «درخواست رمز یکبار مصرف» کلیک کنید.

۷-بعد از درخواست، به مدت زمان تعیین شده برای شما رمز یکبار مصرف ارائه می‌شود.


نحوه غیرفعال‌سازی رمز یک‌بارمصرف بانک ملت


برای غیر فعال‌سازی رمزیکبار مصرف نیز با مراجعه به دستگاه کارتخوان یا کیوسک بانک ملت و گزینه غیر فعال‌سازی را انتخاب می‌کنید. مراحل این مرحله هم مانند مرحله فعال‌سازی رمز یکبار مصرف است و پس از تایید رمز یکبار مصرف شما غیرفعال می‌شود.


۲. دریافت رمز دوم پویا بانک ملت از طریق پیامک


اگر گوشی هوشمند ندارید، می‌توانید از طریق پیامک، رمز یک‌بار مصرف کارت بانک ملت خود را دریافت کنید. اگر شماره تلفن همراه شما همان شماره مورد تایید بانک باشد، با ارسال چهار رقم آخر کارت بانکی فعال شده به شماره ۳۰۰۰۳۳۰۳ می‌توانید رمز‌یک‌بار مصرف خود را دریافت کنید. برای دریافت رمز دوم پویا از طریق پیامک، مراحل زیر را طی کنید:

راهنمای کاربری سامانه رمزنگار ملت- نسخه پیامکی

 1. به یکی از دستگاه‌های خود پرداز یا پایانه بانکی غیر نقد بانک ملت مراجعه کنید؛ سپس از منوی تغییر رمز و خدمات رمز پویا، فعال‌سازی سامانه رمز نگار ملت- نسخه پیامکی را انتخاب کنید.
 2. سپس شماره همراه شما نشان داده می‌شود که در صورت صحت شماره نمایش داده شده، گزینه تایید را انتخاب کنید.
 3. در ادامه، پیامک فعال سازی و راهنمای سامانه از سوی بانک ملت برایتان ارسال می‌شود.
 4. در این مرحله باید چهار رقم آخر کارت بانکی فعال شده خود را به شماره ۳۰۰۰۳۳۰۳ جهت دریافت رمز پویا ارسال کنید.
 5. سپس رمز ۷ رقمی یکبار مصرف از طرف بانک با سرشماره Bank Mellat روی تلفن همراه شما ارسال می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با پشتیبانی بانک ملت تماس بگیرید: ۸۲۴۸۸-۰۲۱

درباره نویسنده

مرضیه شمس

مرضیه شمس دانشجوی کارشناسی ارشد علوم ارتباطات اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی است و در حال حاضر به عنوان خبرنگار با راه پرداخت همکاری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

۵۶ دیدگاه

 • سلام
  این کار اجباری هست ؟
  امروز رفتم بانک ملی کارمند گفت اجباری نیست و همون رمز دوم اصلی براتون کار میکنه
  ولی تو اخبار شنیدم اجباریه
  این اجبار برای بانک هاست که این امکانات رو در اختیار مشتری بزارند درسته ؟یعنی برای مشتریان اجبار نیست که استفاده کنند از این طرح

  • سلام. وقتی دزدهای اینترنتی انقدر راحت کارتهامون رو خالی می کنن بهتره خودمون دنبالش باشیم و کاری به اجبار یا اختیار بانکها نداشته باشیم. نمی دونین اون لحظاتی که پیامهای برداشت غیر مجاز دزد اینترنتی تند تند براتون می یاد و شما هیچ کاری نمی تونی بکنی جز تماشا کردن و خالی شدن حسابت اون موقع متوجه می شی که ای کاش زودتر رمز یک بار مصرف گرفته بودم

   • چندروزپیش یکمیلیون ازکارتم سرقت اینترنتی شد. برای محکم‌کاری میخوام رمزدوم یکبارمصرف راه‌اندازی کنم. همه مراحلو طی کردم ولی وقتی رمز شش‌رقمی وارد برنامه رمزنگارمیکنم مینویسه ارتباط بامرکز قطع شد. چندمرتبه هی رفتم عابربانک ملت وکدگرفتم و وقتی کدروبهش میدم دوباره پیام میده ارتباط بامرکزقطع شد دوباره تلاش کنید.
    لطفا راهنمایی کنیدکه اشکالم ازکجاس؟؟محبت کنیدجوابموبدید
    ممنونم.

    • بنظر میاد مسئولان ذیربط اصلا” توجهی به شرایط کاربران بلحاظ سنی ، امکاناتی و … ندارن و فکر نمیکنن که برای تغییر روش استفاده از امکانات و خدمات بانکی نه میشه و نه باید همه رو بچشم افراد جوان و آشنا به نرم افزارها یا حرفه ای نگاه کرد ..!!!!

 • این برنامه دارای دو ایراد اساسی است
  ۱- برخلاف نرم افزار بانکهای دیگر مثل ملی و تجارت که بدون اینترنت کار می کنداین نرم افزارنیاز به اینترنت دارد و بدون اینترنت کار نمی کند که خود باعث مشکل در استفاده میشود
  ۲-برای هر پرداخت بایستی سقف پرداخت مشخص شود این نیز خود موجب سخت شدن برنامه میگردد

 • باسلام رمزیک بارمصرف خوب است ولی خیلی ازافراد جامع نمی تواندازان استفاه کنندویا یک گوشی ساده دارند چکار باید کنند وتعداد ازافراد هستندکهنسال ازاین برنامها سردرنمیاورند انهاچگونه ازاین برنامه استفاده کنند متشکرم

 • سلام من برنامه رو نصب کردم ولی برای ورود رمز من را قبول نمی‌کند و پیغام می‌دهد رمز شامل کاراکترهای حرف و عدد باشد.

 • این نوشتن دیدگاه روبرای چه کسی گذاشتین؟خب بخونین جواب مردم بدین دیگه،،حتما باید فحش وناسزا بشنوید تاجواب بدید..چراباید یه بارمصرف مسخره روبگیریم،،آیا اجباریه،،آیا همین رمز خودمون کارنمیکنه؟؟

  • سرکار خانم علیپور ما یک پایگاه خبری هستیم که این خبر رو کار کردیم. اگر مشکلی در دریافت رمز دارید با پشتیبانی بانک ملت تماس بگیرید. در پاسخ به سوال دومتون باید بگم طبق اخبار منتشر شده از بانک مرکزی مهلت مقرر برای دریافت رمز یکبار مصرف به تعویق افتاده و شما برای مبالغ بیش از ۵۰۰ هزار تومان باید از این رمز استفاده کنید.

  • من مشتری بانک ملت هستم و ساکن کشور سوئد و ار طریق سامانه ی اینترنتی بانک ملت و با استفاده از دستگاه OPT از خدمات مختلف بانک استفاده میکنم.ولی متاسفانه دریافت رمز پویا فقط از طریق دستگاه خودپرداز در داخل ایران امکان پذیر هست و عملیات دریافت رمز پویا تاکنون در برنامه سامانه طراحی نشده،لطفا در صورت اطلاع بنده را آگاه فرمائید.،،با سپاس

   • سلام سرکار خانم قوتی
    با احترام من ساکن خارج از کشور هستم بفرمایید چگونه میتوانم
    از این قانون رمز یک بار مصرف استفاده کنم
    توفیق برایتان ارزو میکنم ایام بکام

  • سلام دوست عزیز شما میتونین از همون رمز ثابت دوم استفاده کنید ولی عواقب استفاده از رمز دوم ثابت رو هم بپزیرید وبه اون لحظه که حسابتون رو حک میکنن فکر کنید. من خودم شخصا قربانیه رمز دوم ثابت شدم . شما نشید.

 • ممنون ی سوال من کد شش رقمی تغییر رمز پویا را وارد میکنم پیام میده کد اشتباه هست ،این کد را از دستگاه خود پرداز ملت گرفتم

  • یه مقدارازبانک ملی وسایربانکها یادبگیرید که بصورت رایگان لینک دانلودرمزیکبار مصرفو دراختیارهمه قرارمیدن واس ام اس میکنندگوشی های اپل چرا بایدبرای دانلودیه همچین اپلیکیشنی بایدابتدا با پرداخت هفتادتومان مجبورش میکنید اول سیپ اپو دانلودکنه

 • با سلام
  بنظر شما اینکار چه ضرورتی دارد؟
  مگه تا بحال مشتریان بانک کارهای خود را انجام نمی‌دادند که حالا این مورد هم به دغدغه های آنها اضافه می نمائید؟؟
  چون همه نمیتوانند اینکار رو بسادگی انجام دهند.
  لابد برای هر بار گرفتن رمز هم میخواهید مبلغی از حساب مردم بعنوان کارمزد و… برداشت نمایید؟!
  درسته؟

 • هر دفعه یه سازی میزنن مردم بیکار نیستن که همش دنبال رمز یکبار مصرف باشن پیر مرد پیرزنها کجا حوصله این کارها رو دارن جمع کنید این مسخره بازی ها رو

 • با سلام، من فکر میکنم از نظر بالا بردن امنیت کار جالبی هست.ولی گذشته از زیر ساختهای لازم دو تا مشکل عمده اینجا به چشم ممیخوره.یکی سواد عمومی برای استفاده از این امکانات دوم داشتن گوشی مناسب برای استفاده کردن از این سامانه سامانهمونطور که خودتون هن نوشتین ب ای این نرم افزار احتیاج به گوشی با اندروید پنج به بالا هست حالا تکلیف کسانی که گوشی هوشمن ندارن و یا اینکه مثل بنده گوشی هوشمندشون قدیمی هست چیه؟ با این فشار اقتصادی هزینه خرید گوشی جدید ا کجا باید تامین بشه؟ کسی اهمیت میده؟ کسی پاسخگو هست؟

 • با سلام ،کارشون از نظر بالابردن امنیت خیلی خوبه و مخصوصا برای شرایط حال حاضر جانعه که برنامه ریزان این طرح دیدن شرایط اقتصادی هم بستر مناسب را ایجاد کرده پیش خودشون گفتن حالا که گوشی های هوشمند خیلی ارزون هستن و هنه براحتی میتونند گوشی هوشمند بخرن و یا گوشی هوشمند قدیمیشون رو جایگزین کنند ، ما هم فکر بکر خودمون رو عملیاتی کنیم.

 • با سلام. اگر برای دریافت رمز یکبار مصرف بانک ملت همانند بانک ملی که بدون احتیاج به اینترنت میباشد
  بود بهتر.ولی گاها همه کس اینترنت ندارد چه فکری برای این مشکل همگانی دارید

 • اجباری من الان میخوام اشتراک بگیرم با رمز دوم اما قبول نمی کنه بانک‌ملت میگه تراکتی معتبر اجباری؟؟

 • در مورد سازگار این نرم افزار با اندروید۸

  با سلام و خسته نباشید بنده تا به حال روی سه گوشی سامسونگ j7 – j7 pro-a8 این نرم افزار نصب کردم و برای بار اول وارد میشه و اوکی هستش ولی برای بار دوم دیگه وارد نمیشود و خطای متوقف برنامه را میدهد —هر سه گوشی را ریست و فلش کردیم ولی باز فایده نداشت

  اگر امکانش هست یک راهنمایی بفرمایید

 • افرادی که اینجا می یاد و غر می زنین این چه کاریه آخه و دردسر درست کردین برای مردم و از این حرفها یک بار حسابتون رو خالی کنن حاضرین برین پنج ساعت هم توی صف بایستید تارمز یک بار مصرف بگیرید

  • فرمایش شما متین به شرطی که یک اپلیکیشن واحد از طرف بانک مرکزی ارائه بشه نه اینکه هر بانکی ساز خودش رو بزنه! تکلیف کسی که توی این گرونی و سختی یه گوشی زاقارت داره که دو تا اپلیکیشن رو هم به زور روش نصب می کنه چیه؟

  • سلام. بانک ملت به‌تازگی دریافت رمز یک‌بار مصرف با پیامک رو هم فراهم کرده.اینکه چهار رقم آخر کارت بانکی فعال شده خودتون رو به شماره ۳۰۰۰۳۳۰۳ ارسال کنید.

 • سلام
  این همه عملیات و رفت و آمد روی گوش و کامپیوتر و عابر بانک برای فعال سازی رمز دوم پویا!
  برید ببینید بانک شهر چکار کرده
  راهنمای تصویری فعالسازی رمزنت(نرم افزار رمزیکبارمصرف)بانک شهر
  https://www.instagram.com/p/B5fHwy2l03-/?igshid=eowfogi4fi47
  واقعا که بانک ملت خیلی به فکر مشتری های خودشه
  هر کاری رو تو یه نسل قبل راه اندازی میکنه

 • از بانک ملت با اون خدمات خوبش توی اینترنت بانک انتظار بیشتری داشتم واقعا برنامه رمزنگارشون بی مصرف و کلافه کننده هست .در صورتی که برنامه ارسال رمز یکبار مصرف بانک ملی از طریق کد دستوری بسیار جالب و بسیار حساب شده طراحی شده و نیازی به اینترنت هم نداره

 • بالاخره باید یه جوری مردم رو سرگرم کنن دیگه، عزیزم من رمز یک بار مصرف نمیخوام به کی باید بگم بخدا مردمو مسخره کردین با کارهای مزخرفتون، یه عده بی سواد نشستن اونجا هر روز یه تصمیم میگیرن، مردمو پیچوندین به….

 • با درود
  رمز نگار بانک ملت را نصب کردم و رمز فعال سازی برایم پیامک شد اما آخرین عدد را که می زنم برنامه می پرد بیرون و نوتیفیکشن برنامه رمز نگار بانک ملت متوقف شده است .روی گوشی نمایان می شود .اندروید گوشی ۴.۲ است دوبار هم نرم افزار را دانلود کردم ولی بعد از نصب به محض اینکه شماره موبایل و رمز را میزنم برنامه قطع می شود .لطفا راهنمایی کنید .قبلا از شما بابت یاری زیبایتان کمال امتنان و سپاسگذاری دارم .بدرود

  • این مشکل برای من هم هست البته گوشیم اندروید ١٠ هست. وقتی اون قسمت که میگه رمز جدید تعیین کنید، بلافاصله بدون هیچ پیامی می پره بیرون. حتی یه بار گوشیم رو ریست فکتوری کردم بازم نشد…

 • سلام من همه کارا و انجام دادم حالا نه از طریق رمز پویا پول میتونم انتقال بدم نه از طریق رمز ایستا همش پیام میاد رمز کارت شما نامعتبر هست

 • اخه هر بانکی برای خودش اپلکیشنی درست کرده وفقط مختص همان بانک است چه بدرد میخور کسی که با چند بانک کار می کند باید چند ااپلیکشن نصب کند یک اپلیکشین را برای همه بانکها درست می کردند که با همه بانکها بتواند کار کند