امنیت (Security) بانک‌تک (BankTech) پی‌تک (PayTech)

چگونه رمز یک‌بارمصرف بانک ملت را دریافت کنیم؟

نوشته شده توسط مرضیه شمس

استفاده از رمز یکبار مصرف برای بانک‌ها طبق بخشنامه بانک مرکزی تا اول خرداد ۱۳۹۸ اجباری شده است و آنها باید برای برداشت‌های اینترنتی، رمز یکبار مصرف را در اختیار کاربران قرار دهند. در این میان بسیاری از بانک‌ها از طریق روش‌های مختلف این خدمت را ارائه داده‌اند. بانک ملت یکی از بانک‌های ارائه دهنده است که در این گزارش نحوه استفاده از رمز یکبار مصرف کارت این بانک را توضیح داده‌ایم.

برای فعال‌سازی رمز یکبار مصرف بانک ملت، نیازی به مراجعه به شعبه نیست و از طریق نرم‌افزار بانک و دستگاه خودپرداز می‌توانید از این خدمت استفاده کنید. توجه داشته باشید که برای دریافت برنامه رمز یکبار مصرف بانک ملت تنها از طریق سایت این بانک اقدام کنید.

 

گام اول: فعال‌سازی اپلیکیشن رمزنگار

۱- ابتدا به سایت بانک ملت مراجعه و از صفحه اول بر روی گزینه بانکداری الکترونیک کلیک کنید.

۲- از منوی باز شده گزینه رمزنگار را انتخاب کنید.

۳- پس از آن، می‌توانید نرم‌افزار اپلیکیشن رمزنگار را برای گوشی‌های اندورید یا iOS دانلود کنید. البته این اپلیکیشین با نسخه ۵ به بالای اندروید سازگار است.

۴-پس از دریافت اپلیکیشن جهت فعال‌سازی آن به خودپرداز یا کیوسک بانک ملت مراجعه کنید. بعد از وارد کردن رمز کارت بانکی، در قسمت انتخاب عملیات گزینه تغییر رمز را انتخاب کنید.

۵- در قسمت تغییر رمز، گزینه فعال‌سازی رمز پویا را انتخاب کنید.

۶- در این قسمت به شما شرایط فعال‌سازی ارائه داده می‌شود که در صورت صحت، آن را تایید کنید.

۷-پس از آن پیامکی مبنی بر کد تایید برنامه رمزنگار برای شما ارسال می‌شود.

 

گام دوم: فعال‌سازی رمز یکبار مصرف

۱- در این قسمت شماره تماس خود و رمز پیامک شده را وارد کنید. برای تأیید این کد در گوشی خود، تا ۲۴ ساعت مهلت دارید. در غیر این صورت باید با مراجعه به دستگاه خودپرداز مجدداً رمز خود را دریافت کنید.

 

۲-پس از فعال‌سازی و قبل از ثبت کارت پیغامی به شما نشان داده می‌شود که رمزهای پویا تنها در تراکنش‌های مالی قابل استفاده بوده و در فرایندهای تغییر رمز، تنها رمز ایستا معتبر است.

۳-بعد از علامت تأیید مشخصات کارت خود را وارد کنید و روی گزینه ثبت کارت کلیک کنید.

۴-پس از آن به قسمت تنظیمات رفته و از فعال بودن رمز یکبار مصرف خود اطمینان حاصل کنید.

۵-در قسمت تنظیمات بانکی دو گزینه برای تنظیمات رمز اول و دوم وجود دارد که بنا به نوع درخواست خود تنظیم و پس از آن ذخیره تنظیمات را انتخاب کنید.

۶-اگر می‌خواهید رمز دوم یکبار مصرف خود را تغییر دهید، بخش «دریافت رمز دوم یکبار مصرف» را انتخاب کنید.

۷-در این قسمت مدت زمان و سقف برداشتی رمز یکبار مصرف را تعیین کنید و پس از آن بر گزینه «درخواست رمز یکبار مصرف» کلیک کنید.

۷-بعد از درخواست، به مدت زمان تعیین شده برای شما رمز یکبار مصرف ارائه می‌شود.

 

نحوه غیرفعال‌سازی رمز یک‌بارمصرف بانک ملت

برای غیر فعال‌سازی رمزیکبار مصرف نیز با مراجعه به دستگاه کارتخوان یا کیوسک بانک ملت و گزینه غیر فعال‌سازی را انتخاب می‌کنید. مراحل این مرحله هم مانند مرحله فعال‌سازی رمز یکبار مصرف است و پس از تایید رمز یکبار مصرف شما غیرفعال می‌شود.

درباره نویسنده

مرضیه شمس

مرضیه شمس دانشجوی کارشناسی ارشد علوم ارتباطات اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی است و در حال حاضر به عنوان خبرنگار با راه پرداخت همکاری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

۳ دیدگاه

 • سلام
  این کار اجباری هست ؟
  امروز رفتم بانک ملی کارمند گفت اجباری نیست و همون رمز دوم اصلی براتون کار میکنه
  ولی تو اخبار شنیدم اجباریه
  این اجبار برای بانک هاست که این امکانات رو در اختیار مشتری بزارند درسته ؟یعنی برای مشتریان اجبار نیست که استفاده کنند از این طرح

 • این برنامه دارای دو ایراد اساسی است
  ۱- برخلاف نرم افزار بانکهای دیگر مثل ملی و تجارت که بدون اینترنت کار می کنداین نرم افزارنیاز به اینترنت دارد و بدون اینترنت کار نمی کند که خود باعث مشکل در استفاده میشود
  ۲-برای هر پرداخت بایستی سقف پرداخت مشخص شود این نیز خود موجب سخت شدن برنامه میگردد

/* ]]> */