انتخاب سردبیر بانک‌تک (BankTech)

نوش دارو پس از رفتن سهراب / انارکی: عمده تحقیق و تفحص مجلس مربوط به عملکرد بانک مرکزی در دوران سیف است

مجلس با تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مرکزی در ۵ سال گذشته موافقت کرد. بسیاری از محورهایی که در این طرح مطرح‌شده، مربوط به دوران ریاست ولی‌الله سیف در بانک مرکزی هستند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی دیروز با تقاضای ۶ نفر از نمایندگان به‌منظور تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در ۵ سال گذشته موافقت کردند.

بر اساس اصل هفتاد و ششم قانون اساسی، مجلس شورای اسلامی حق تحقیق و تفحص در تمام امور کشور را دارد. بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس، هرگاه نماینده‌ای، تحقیق و تفحص در هر یک از امور کشور را لازم بداند تقاضای خود را به‌صورت کتبی به هیئت رئیسه مجلس تقدیم می‌کند.

پس از ارجاع درخواست به کمیسیون تخصصی مربوطه، و در صورتی که متقاضیان، تحقیقات کمیسیون مربوطه را کافی تشخیص ندهند، از بالاترین مقام دستگاه اجرایی ذی‌ربط برای ارائه توضیحات دعوت می‌شود و سپس کمیسیون گزارش خود را مبنی بر تصویب یا رد تقاضای تحقیق و تفحص به هیئت رئیسه مجلس ارائه می‌دهد و در صورت تصویب طرح در کمیسیون، طرح در صحن مجلس به رای گذاشته می‌شود. (+)

پیش از این، در دوره فعلی مجلس (دوره دهم) چندین مرتبه طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی مطرح شده بود اما هر بار این طرح به دلایلی از جمله رای نیاوردن در کمیسیون اقتصادی و یا صحن مجلس به مرحله اجرا نرسیده بود. (+، +)

 

انارکی: عمده موضوع تحقیق و تفحص مربوط به موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز است

در خصوص جزییات بیشتر طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی با احمد انارکی محمدی، عضو کمیسیون اقتصادی و عضو ناظر مجلس در شورای عالی اقتصاد صحبت کردیم.

احمد انارکی محمدی با اشاره به اینکه عمده موارد تحقیق و تفحص مربوط به دولت پیشین و مدیران قبلی بانک مرکزی است گفت: «بخش اعظم این طرح، به موضوع سپرده‌گذاری‌هایی است که در موسسات مالی و اعتباری و صندوق در سال‌های گذشته انجام گرفته بود و مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کرده بود. مشکلات سپرده‌گذاران این موسسات روی هم انباشت شده بود و در نهایت اوضاع بدی را برای کشور ایجاد کرد.»

او با بیان اینکه اگر پیش از این، همکاری رخ داده بود نیازی به این پروسه طولانی و زمان‌بر تحقیق و تفحص نبود، گفت: «سوال‌های زیادی در خصوص بانک مرکزی مطرح شده و پاسخ‌هایی هم گرفته‌ایم. برای مثال بانک مرکزی در خصوص موسسات مالی می‌گوید که نقش کنترلی و نظارتی نداشته است اما به هر حال، نشان بانک مرکزی در کنار تابلوی این موسسات دیده می‌شد.»

به گفته نماینده رفسنجان و انار، حالا که طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی در مجلس رای آورده است، هیات ۱۵ نفره‌ای شامل ۱۰ نفر از اعضای کمیسیون اقتصادی و ۵ نفر از متقاضیان طرح، انتخاب می‌شوند و از طرف رییس مجلس حکم خواهند گرفت.

نهادهای مربوطه موظف به پاسخگویی به اعضای این هیات ۱۵ نفره هستند. این هیات ۶ ماه زمان دارد تا گزارش خود را به کمیسیون تحویل بدهد و این زمان تا ۶ ماه دیگر هم قابل تمدید است.

احمد انارکی محمدی دلیل منتشر نشدن نتایج برخی از گزارش‌های تحقیق و تفحص را ناقص بودن اطلاعات و نیمه‌کاره ماندن تحقیقات دانست و گفت: «با توجه به اینکه موضوعات تحقیق و تفحص کاملا مشخص هستند و محل‌های وقوع قصور و تخلف هم مشخص‌اند، پیش‌بینی می‌کنم که گزارش این هیات ظرف مهلت شش‌ماهه منتشر شود.»

یکی دیگر از محورهای تحقیق و تفحص، نحوه تخصیص ارز و نحوه مدیریت بازار ارز است. انارکی در این خصوص گفت: «باید مشخص شود که توزیع ارز بر چه اساسی بوده است. توزیع ارز باید مطابق با قانون انجام شود و اگر هم نیازی به ابزار قانونی جدیدی است باید آن ابزار را فراهم می‌شد. کشور نیاز به سیستمی شفاف و منطبق دارد که در آن کلیه ورودی‌ها و خروجی‌های ارز مشخص باشد.»

دیروز محورهای تحقیق و تفحص از بانک مرکزی منتشر شد. باید ۶ ماه منتظر ماند و دید که گزارش هیات تحقیق و تفحص مجلس می‌تواند به شناسایی مشکلات و تهدیدهای بالقوه موجود در نظام بانکی کشور منجر شود یا نه.

درباره نویسنده

نوید نیک‌نژادی

نوید نیک‌نژادی، دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی (EMBA) از دانشگاه شهید بهشتی‌. علاقه‌مند به حوزه‌های اقتصاد و مدیریت کسب‌وکار.

دیدگاهتان را بنویسید