انتخاب سردبیر بانک‌تک (BankTech) شرکت‌ها پی‌تک (PayTech) کسب‌وکارها

طرح پرداخت الکترونیکی عوارض در چهار بزرگراه کشور همزمان با نوروز ۹۸ اجرا می‌شود / حذف ایستگاه‌های پرداخت نقدی

نوشته شده توسط میترا محمدنژاد

آنی‌رو، (طرح پرداخت الکترونیکی عوارض) همزمان با نوروز ۹۸، بستر پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراهی را در کشور فراهم کرده است. با راه‌اندازی این خدمت، باجه‌های موجود در ایستگاه‌های عوارضی فعلی حذف شده و مسیر تردد در آزادراه‌های کشور باز خواهد بود. مسافران می‌توانند برای پرداخت عوارض به صورت الکترونیکی از طریق پرداخت موبایلی، باتوقف، بی‌واسطه و پرداخت از طریق برچسب، اقدام کنند.

 

پرداخت موبایلی

نرم‌افزار پرداخت موبایلی (تاپ) شرکت تجارت الکترونیک پارسیان، کیف پول الکترونیکی شرکت سیمرغ تجارت، کیف پول همراه پاسارگاد (کیپاد) از روش‌های پرداخت الکترونیک عوارض با استفاده از تلفن همراه هستند.

 

پرداخت باتوقف

در این روش اگر کاربر برای سوخت‌گیری یا استراحت قصد توقف در یکی از مجتمع‌های رفاهی بین راهی یا پمپ‌بنزین را داشته باشد می‌تواند از طریق دستگاه‌های کارت‌خوان نصب شده نسبت به پرداخت عوارض آزادراهی اقدام کند.

 

پرداخت از طریق برچسب

در این روش، کاربر قبل از سفر، نسبت به تهیه برچسب و نصب آن بر روی خودرو اقدام می‌کند. مبلغ عوارض به‌طور خودکار پس از عبور خودرو از آزادراه از مبلغی که در کیف پول برچسب، شارژ شده است کسر می‌شود.

 

پرداخت بی واسطه

با موافقت کاربر و دادن اجازه برداشت از حساب، مبلغ عوارض در ازای هر بار تردد در آزادراه، به‌صورت خودکار از حساب بانکی اعلام‌شده، کسر و به مالک خودرو اطلاع‌رسانی می‌شود.

 

۲۸ اسفند تمامی باجه‌های پرداخت نقدی عوارض جمع‌آوری می‌شود

سهیل مظلوم، مجری پروژه سامانه پرداخت‌های نوین در آزادراه‌های کشور، از اجرایی شدن سرویس آنی‌رو در راستای الکترونیکی شدن پرداخت عوارض در چهار بزرگراه خبر داد و گفت: «چهار آزادراه تهران – ساوه، تهران – قم، قزوین – زنجان، کرج – قزوین در راستای این طرح تا شب عید به بهره‌برداری می‌رسند.»

مجری پروژه سامانه پرداخت‌های نوین در آزادراه‌های کشور ادامه داد: «در روز سه‌شنبه ۲۸ اسفند تمامی باجه‌های پرداخت نقدی عوارض جمع‌آوری می‌شود و تا آخر تیرماه سال آینده این طرح به طور کلی در تمامی بزرگراه‌ها اجرا خواهد شد.»

او با بیان اینکه نرخ پرداخت الکترونیکی همانند پرداخت نقدی طبق مصوبه وزارت راه و شهرسازی اخذ می‌شود از عدم محدودیت برای همکاری با بانک‌ها برای اجرای این طرح خبر داد و گفت: «بانک مسکن، پارسیان، پاسارگاد و تجارت در حال حاضر در راستای اجرای این طرح سرویس‌هایی را ارائه می‌دهند.»

مظلوم، ضمن یادآوری این نکته که پرداخت از طریق برچسب فقط از طریق خریداری این برچسب‌ها از بانک مسکن ممکن است گفت: «در پرداخت الکترونیک بی‌واسطه با موافقت کاربر ارتباط مستقیم میان پلاک خودرو و شماره‌حساب برقرار می‌شود و مبلغ عوارض به طور خودکار از حساب کاربر کسر می‌شود، شرکت توسن و تجارت الکترونیک پارسیان مجری این طرح  هستند.»

او در رابطه با طرح پرداخت با توقف افزود: «مسافران با توقف در رستوران، پمپ‌بنزین و… می‌توانند با استفاده از  دستگاه کارت‌خوان نسبت به پرداخت الکترونیکی عوارض خود اقدام کنند در حال حاضر شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد مجری این طرح است.»

درباره نویسنده

میترا محمدنژاد

میترا محمدنژاد، فارغ التحصیل کارشناسی روابط عمومی از دانشگاه علامه طباطبایی تهران است و با راه پرداخت همکاری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

۳۶ دیدگاه

 • ما که هنوز برچسب عوارض خریداری نکردیم و از امروز بانکها تعطیل شده و هم اکنون در حال مسافرت هستیم باید چه بکنیم

    • سلام خسته بناشید من چند ساله از برچسب تهران پردیس دارم استفاده میکنم ولی از عوارضی کرج قزوین که مبلغ ۲۵۰۰۰ریال بود از برچسب که شارژ هم داشت کسر نشده ولی استعلام گرفتم ۶۵۰۰۰ریال بود لطفا توضیح دهید چرا ۴۰۰۰۰ریال بیشتر شده

   • باسلام..من عوارضی ساوه رو رد کردم بعد فهمیدم که اینترنتی شده حالا چطور میتونم پرداخت کنم که جریمه نشم..تاپ گزینه پرداخت جریمه عوارضی رو نداره..تشکرمیکنم راهنمایی کنید

  • تایک هفته مهلت پرداخت دارید،هنگام عبورازعوارضی بزرگراه ازطریق شماره خودرواخطارازطریق تلفن همراه برایتان می آید((،قابل توجه کسانی که تاکنون اطلاعات اتومبیل خودرا به روزرسانی نکرده اندحتما”به دفاترپلبس+۱۰مراجعه واطلاعات خودوتلفن همراه رابدهند))

 • من نمی دانستم و سه شنبه پس از عبور انتهای اتوبان تهران قم با آن مواجه شدم حالا باید چه کنم، تاپ را نصب کردم ولی اصلا گزینه پرداخت نداره ، قاعدتا اینها باید ابتدای اتوبان اطلاع رسانی کنن نه انتها

  • داداش تاپ گزینش هست خرید انی هست همونه پلاکتو بده بدهیت میاد من رفتم از قزوین ب زنجان برگشتم باید میشد هفت هزارتومان استعلام زدم نوشته چهارده هزارتومان چی جوریحساب کردن

 • سلام ؛ ۲۸ اسفند موقع اینکار بود !!!! شب تعطیلی بریم تو صف بانک‌های شلوغ برای باز کردن حساب !!! فکر نمی کنید همه گوشی هوشمند ندارند!!! خداوکیلی کدوم آدم کندذهنی این طرح مسخره را با این روش اجرا میکنه!!!

 • خیلی از ر انندها هنوز طریقه پرداخت را یاد نگرفته اند،، کسی که این طرح را داده است باید اول فرهنگسازی میکرد بعد اجراء میکرد،،

 • به نظر من برای هر بار رد شدن از عوارضی شناسه پرداخت و مبلغ عوارضی را بدهید خیلی بهتره تا اینکه بخواهید از حساب پول بردارید

 • اگه از طریق نرم افزارهایی مثل تاپ عوارض رو پرداخت کنیم بعد از پرداخت عوارض و عبور از عوارضی برای صاحب ماشین پیامکی میره عایا؟

 • پرداخت عوارض خوبه در صورتی که به اتوبانها برسن برگشت از تبریز بین بستان اباد و زنجان افتضاحه خیلی دست انداز چه بگم اصلا جاده دره و چاله های خیلی بدی وجود داره لطفا رسیدگی شود .

 • باسلام چند سال است که عوارضی بعداز مهرشهر حذف شده است وبرای رفتن ازتهران به هشتگرد عوارضی پرداخت نمیشد ولی از عید بعد پیام می آید آیا باید عوارض پرداخت نمود ؟لطفا اطلاع رسانی نمایید.

  • استانداری البرز در حال پیگیری این موضوع و به زودی این سیستم قبل از هشتگرد جمع آوری میشه چون شرکت مجری تخلف کرده و بدون هماهنگی نصب کرده.

 • با سلام اتفلقا خیلی خوبه . اما من الان چند روزه ثبت نام کرده ام در سامانه بانک مسکن هنوز بر چسبش به دستم نرسیده. واین همه زمان برای ارسال یک بر چسب واقعا تعجب آۀوره.

 • سلام ضمن آرزوی سالی خوب ؛ امسال من دو بار به مسیر تهران کرج قزوین زنجان تا تبریز را رفته و برگشنه ام تاریخ ۰۵/۰۱/۹۸ و ۱۱/۰۱/۹۸ والبته مابین زنجان تا تهران هیچ عوارضی دریافت نشد. با وجود اینکه برای پرداخت مستقیم پول می دادم نگرفتند. و باعث تعجب بود حالا این ها جزء جریمه می شود یا میتوان پرداخت کرد؟ از راهنمایی شما متشکرم.

 • سلام حالا باید به جای ۲ هزارتومان عوارضی ،۳۰ تومن جریمه پرداخت کنه پدرم .
  چون سواد ندارن و گوشی هوشمند هم ندارند .

  خیلی ممنون

 • سلام خیلی ببخشید گوشی اندروید ندارم وگوشی معمولی دارم به نظر من با گرفتن پول از کارخانجات وتبلیغ کالاهای مانند پفک بی ارزش و چیپس سرطان زا شما که قدرت دارید واتاق فکر خوب هم دارید زودتر آموزش واطلاع رسانی کنید تا برای مردم فرهنگ سازی شود کار یک شب ویک روز نیست بیشتر تامل کنید وبعد اقدام نمایید با تشکر ازمدیران محترم

 • سلام امروز رفتم رو سایت پرداخت عوارض جاده مشخصات رو دادم یهو گفت ۹۰۰۰تومن بدهی داری من فقط رفتم ساوه نمیدونم این شرکته چقدر بر میداره

 • سلام من ۲۷ اسفند از عوارضی قزوین _زنجان عبور کردم بطرف گیلان عوارضی را پرداخت کردم بصورت دستی برگه هم داد ۱۲روز بعدش هنوز گیلان بودم پیامک اومد که شما عوارضی را پرداخت نکردی این چه معنی داری جز اینکه مسولین این عوارضی از ۲۷ اسفند هم عوارضی دستی از خودروها میگرفتن و هم دوربینها را روشن کرده بودند

 • تایک هفته مهلت پرداخت دارید،هنگام عبورازعوارضی بزرگراه ازطریق شماره خودرواخطارازطریق تلفن همراه برایتان می آید((،قابل توجه کسانی که تاکنون اطلاعات اتومبیل خودرا به روزرسانی نکرده اندحتما”به دفاترپلبس+۱۰مراجعه واطلاعات خودوتلفن همراه رابدهند))

 • باعث شده که استفاده از بزرگراه کم شده چون کسانی که مسیر کوتاهی مثلا بیست سی کیلومتر میخواستن از بزرگراه استفاده کنن دیگه میرن جاده قدیم و کلی هم پرسنلی که شاغل بودند الان بیکار شدند

 • حداقل این کار میکنن یکم به فکر جاده ها باشن همشون داغون شدن یا باید تو اتوبان مارپیچ بری یا میوفتی داخل دست انداز الا کلنگ بازی میکنی ماهی یک بار جلو بندی ماشین باید ببری تعمییر به فکر جاده باشید

 • مسئولین محترم آیا در جریان تخلف های شرکت مجری طرح در گرفتن پولهای بدون حساب کتاب خارج از تعرفه و همچنین گرفتن عوارض های اشتباه از خودروهای بدون تردد از آزادراه هستید ؟ این رفتارها بجز ایجاد بی اعتمادی مردم و سرمایه گذاران و شکست طرح و تضییع سرمایه های عمومی دستاورد دیگری نخواهد داشت.اینجانب به نمایندگی از عموم مردم از سازمانهای نظارتی همچون سازمان تعزیرات حکومتی و بازرسی کل کشور درخواست رسیدگی به این موارد را خواستارم.

 • سلام من در مورخ ۹۸/۱/۲۳ کل عوارضی هایم را تسویه کردم …اما در مورخ ۹۸/۱/۲۴برام ۴۰۰۰ تومان عوارض اومده در صورتی که از هیچ اتوبانی استفاده نکردم آخه این انصافه نری ولی عوارض بدی….؟

 • سلام خسته بناشید من چند ساله از برچسب تهران پردیس دارم استفاده میکنم ولی از عوارضی کرج قزوین که مبلغ ۲۵۰۰۰ریال بود از برچسب که شارژ هم داشت کسر نشده ولی استعلام گرفتم ۶۵۰۰۰ریال بود لطفا توضیح دهید چرا ۴۰۰۰۰ریال بیشتر شده

/* ]]> */