انتخاب سردبیر رگ تک (RegTech) شرکت‌ها پی‌تک (PayTech) کسب‌وکارها

سقف ۵۰ میلیونی پرداخت اینترنتی برای مشتریان خاص برداشته شده است / بروز خطا در هنگام خرید اینترنتی خودرو، به دلیل محدودسازی خود شخص است

نوشته شده توسط نوید نیک‌نژادی

در حالی که طبق مصوبه بانک مرکزی، سقف تراکنش خرید از درگاه‌های پرداخت اینترنتی، ۵۰ میلیون تومان است، کاربران در هنگام خرید اینترنتی خودرو از سایت شرکت‌های خودروسازی کشور، تراکنش‌های بالاتر از این رقم را تجربه می‌کنند.

بر اساس پیگیری خبرنگار راه پرداخت، با توجه به شرایط خاص بعضی از دریافت‌کنندگان خدمات پرداخت اینترنتی (مانند شرکت‌های خودروسازی که نیاز به دریافت کل مبلغ خرید نقدی خودرو در یک تراکنش دارند)، با مجوز بانک مرکزی، شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت (PSP) می‌توانند به مشتریان خاصی، درگاه پرداخت اینترنتی بدون این سقف ۵۰ میلیون تومانی ارائه بدهند.

محمد خداکرم، کارشناس اداره محصولات اینترنتی و موبایلی شرکت ایران کیش در این باره می‌گوید: «در حال حاضر بانک مرکزی مجوز ارائه چنین خدمتی را تنها برای شرکت‌های خودروسازی و شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی داده است. در نتیجه شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات پرداخت اینترنتی می‌توانند با قراردادی سه‌جانبه که میان آنها، یکی از این شرکت‌های بزرگ و بانک بسته می‌شود، درگاه پرداخت اینترنتی با قابلیت انجام خریدهای بالای ۵۰ میلیون تومان ارائه بدهند.»

سروش صاحب‌فصول، روابط عمومی شاپرک هم با تایید این مطلب می گوید: «به دستور بانک مرکزی و شرکت شاپرک، سقف خرید از درگاه‌های پرداخت اینترنتی، ۵۰ میلیون تومان است. اما شرکت های PSP با توجه به شرایط خاص برخی از مشتریان، می توانند درخواست ارائه خدمات بالای ۵۰ میلیون تومان را برای بررسی به شاپرک بدهند تا پس از این بررسی‌ها، مجوز ارائه خدمات ذکرشده توسط بانک مرکزی صادر شود.»

بر اساس بررسی‌های راه پرداخت، بعضی از شرکت‌های PSP برای ارائه خدمات پرداخت به این دسته از مشتریان خاص، از سوئیچی مجزا از سوئیچ خدمات پرداخت اینترنتی اصلی‌شان استفاده می‌کنند. اما به گفته صاحب‌فصول، فراهم کردن سوئیچ متفاوت برای این مشتریان الزامی نیست.

همچنین خرد کردن تراکنش به دو تراکنش، یکی از ترفندهای قبلی شرکت‌های PSP در مواجهه با سقف ۵۰ میلیون بوده است که به نظر می‌رسد با توجه به صدور مجوز انجام تراکنش بالای ۵۰ میلیون تومان، امروزه منسوخ شده است.

همچنین گفتنی است که در حال حاضر سقف تراکنش در طول ۲۴ ساعت، برای هر کارت بانکی ۵۰ میلیون تومان و برای هر کد ملی، ۱۰۰ میلیون تومان است. بنابراین شرکت‌های خودروسازی امکان فروش نقدی محصولات تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان را دارند و برای محصولات بالاتر از این رقم، روش‌های دیگری را به کار می‌برند.

 

بروز خطا در هنگام خرید اینترنتی خودرو، به دلیل محدودسازی تراکنش‌ها توسط خود مشتری است

اما برخی از خریداران محصولات شرکت‌های خودروسازی، انتقاداتی درباره پیغام‌های خطا در هنگام پرداخت مبلغ خودرو و در نتیجه ناموفق بودن آنها در خرید خودرو داشتند.

دلیل این اتفاق این است که کاربران امکان تعیین سقفی پایین‌تر از سقف مصوب برداشت را برای حساب‌های بانکی‌شان دارند و برخی از افراد در هنگام افتتاح حساب، چنین گزینه‌ای را برای حساب خود فعال می‌کنند.

بنابراین چنانچه یک کاربر، با حضور در شعبه، سقفی پایین‌تر از سقف ۵۰ میلیون تومان را برای خریدهای اینترنتی‌اش تعیین کرده باشد، طبیعتا امکان خرید خودروهایی با مبلغ بالاتر از سقف تعیین‌شده‌اش را نخواهد داشت. این دسته از مشتریان می‌توانند با مراجعه به شعبه بانک، سقف تراکنش پایین‌تر از ۵۰ میلیون تومان را بردارند.

درباره نویسنده

نوید نیک‌نژادی

نوید نیک‌نژادی، دانش‌آموخته کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی از دانشگاه شهید بهشتی است.

دیدگاهتان را بنویسید

/* ]]> */