راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

رئیس‌کل بانک مرکزی: در ۹ ماه اول سال، ۲۲ میلیارد یورو از طریق بانک مرکزی و ۷ میلیارد یورو از طریق سامانه نیما، ارز برای واردات تامین شده است

جلسه هم‌اندیشی رئیس‌کل بانک مرکزی با هیات رییسه و اعضای اتاق بازرگانی ایران با محوریت بازگشت ارز حاصل از صادرات برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی،‌ دکتر عبدالناصر همتی عصر امروز در دیدار با هیأت رییسه و اعضای اتاق بازرگانی با تأکید بر بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور گفت:«اگر صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات بیشتری را به سامانه نیما عرضه کنند به تبع، شاهد تعادل بیشتر نرخ ارز در بازار خواهیم بود و اینگونه بخش خصوصی به رونق تولید نیز کمک کرده است.»

رئیس‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه هدف مشترک ما باید ایجاد رفاه برای مردم باشد، گفت: «همه ما در بانک مرکزی و بخش خصوصی در یک کشتی هستیم؛ اما از طرفی بانک مرکزی مسئول سیاست‌های ارزی کشور است و باید در مقابل هشتادودو میلیون جمعیت ایرانی پاسخگو باشد و البته هدف مشترک همه ما باید رفاه مردم باشد که این امر از هر اولویتی مهم‌تر است.»

به گفته رئیس شورای پول و اعتبار، ارز حاصل از صادرات نفتی به کالاهای اساسی و استراتژیک اختصاص می‌یابد و ازاین‌رو برای تأمین ارز واردات دیگر نیازهای مردم، باید از ارز حاصل از صادرات استفاده کرد. لذا ضروری است که صادرکنندگان برای رفاه مردم به میدان بیایند و ارزشان را به چرخه اقتصادی بازگردانند.

بنا به اظهارات رئیس‌کل بانک مرکزی، اهداف این بانک در مقابل صادرکنندگان قرار ندارد، بلکه بانک مرکزی همواره بخش خصوصی را در کنار خود می‌بیند و به دنبال افزایش تولید است تا درنهایت به رفاه عمومی مردم و رونق اقتصادی دست یابیم.

همچنین در این جلسه معاون ارزی بانک مرکزی در خصوص سیاست‌های ارزی این بانک در قبال صادرکنندگان گفت: «برای صدور دستورالعمل‌های ارزی، ابتدا با فعالین اقتصادی مشورت‌های لازم به عمل آمده است و البته در این راه همواره شفافیت اولویت بانک مرکزی بوده است.»

پناهی اهداف تولیدکنندگان و صادرکنندگان را در راستای اهداف بانک مرکزی ارزیابی و عنوان کرد که صادرکنندگان در طول ۹ ماه اخیر حدود ۲۹ میلیارد یورو صادرات داشتند و حدود ۲۲ میلیارد یورو از طریق بانک مرکزی و حدود ۷ میلیارد یورو از طریق سامانه نیما برای واردات ارز تأمین شده که این امر نشان از حمایت بانک مرکزی از صادرکنندگان و تولیدکنندگان دارد.

به گفته معاون ارزی بانک مرکزی، این بانک از پیشنهاد‌ها و راهکارهای صادرکنندگان استقبال می‌کند، چراکه این‌گونه ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور باز می‌گردد و البته در این راه بانک مرکزی نیز به برنامه‌های توسعه‌ای صادرکنندگان کمک می‌کند.

تأکید بر ادامه روند با ثبات بازار ارز، روش‌های بازگشت ارز از حاصل صادرات به چرخه اقتصادی به منظور کمک به توسعه کشور، افزایش همکاری‌های دو جانبه میان بانک مرکزی و اتاق بازرگانی، از جمله مباحثی بود که از سوی هیأت رییسه و اعضای اتاق بازرگانی مطرح شد. همچنین در پایان بخش خصوصی بابت ثبات ایجاد شده در بازار ارز از رئیس‌کل بانک مرکزی قدردانی کرد و مقرر شد اینگونه جلسات تداوم یابد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.