راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

دبیر انجمن فین‌تک: انجمن را تبدیل به کسب‌وکار نمی‌کنیم

نمی‌خواهیم انجمن فین‌تک را تبدیل به کسب‌وکار خودمان کنیم و تفاوت انجمن و اتحادیه نیز همین است؛ اگر روزی همه فین‌تکی‌ها کارشان را به‌سادگی انجام دهند انجمن می‌تواند تعطیل شود.

به گزارش پیوست، دبیر انجمن فین‌تک مهدی عبادی، بابیان این مطلب گفت: «انجمن ابزاری است که کسب‌وکارهای فین‌تکی مشکلاتشان رفع شود و فعالیتشان بدون دغدغه پیش رود.»

او از شکل‌گیری بخش‌های جدید در انجمن فین‌تک‌ها خبر می‌دهد و می‌گوید: «انجمن در حوزه‌های دیگر مانند بورس تازه دارد فعال می‌شود و کارگروه استارت‌آپ‌های فین‌تکی بورس در حال شکل‌گیری است. انجمن چه ثبت‌شده باشد یا نه دغدغه‌های این حوزه را پیگیری خواهد کرد و امیدواریم مانند پرداخت‌یار منجر به قانون‌گذاری در حوزه بورس شود. اگر این اتفاق بیفتد چالش‌های این حوزه هم رفع خواهد شد.»

او در پاسخ به سؤالی دیگر درباره تأثیر عضویت شرکت‌های فین‌تکی در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای می‌گوید: «ارزیابی جریانی که در نظام صنفی اتفاق افتاده در حال حاضر امکان‌پذیر نیست و برای این کار زود است. مسئله اینجاست که سازمان نظام صنفی دوره‌های خوب و بد داشته و دوره‌هایی بوده که کاری نکرده و دوره‌هایی هم بوده که تلاش‌هایی کرده است. به نظر می‌رسد این دوره، دوره‌ای است که می‌خواهد تلاش‌هایی برای رفع مشکلات استارت‌آپ‌های فین‌تک بکند. طبیعی است برای جاهایی که به ثبت شدن و مجوز داشتن و عضو بودن نگاه می‌کنند، عضویت در سازمان نظام صنفی می‌تواند راهگشا باشد. من فکر می‌کنم اگر برای استارت‌آپ‌های حوزه بلاکچین در دادستانی مشکلی پیش بیاید، ممکن است عضویت در سازمان نظام صنفی کمک‌کننده باشد اما برای پیش‌بینی این موضوع خیلی زود است؛ زیرا به‌عنوان‌مثال چند استارت‌آپ پرداختی هم در سازمان نظام صنفی عضو بودند اما فیلتر شدند و دادستانی حساب‌هایشان را مسدود کرد.»

او تأکید می‌کند که تمام کسانی که در انجمن فعال هستند دارای کسب‌وکارند و اولویت آن‌ها کسب‌وکارشان است و انجمن تنها به این دلیل به وجود آمد که این کسب‌وکارها در مخاطره قرار گرفتند.

او دراین‌باره می‌گوید: «بر همین اساس هم ما زمانی که احساس نیاز می‌شود فعالیت‌های صنفی را انجام می‌دهیم. در حال حاضر وجود انجمن ضروری است؛ زیرا چالش‌های حوزه پرداخت همچنان حل‌نشده باقی‌مانده است و حوزه‌های دیگر مانند بورس، بیمه، بلاکچین و ارزهای رمزنگاری‌شده تازه در حال شکل‌گیری هستند و مشکلاتشان هم در حال شکل‌گیری است. پس انجمن باید وجود داشته باشد که مشکلات آن‌ها را هم رفع کند.»

دبیر انجمن فین‌تک‌ها درباره کارکرد انجمن فین‌تک‌ها در یک‌کلام می‌گوید: «انجمن به دنبال مطالبات صنفی است که هر چیزی می‌تواند باشد. زمانی می‌تواند ایجاد مزایا برای اعضا باشد و زمانی رفع برخی چالش‌ها برای یک حوزه کسب‌وکاری فناوری‌های مالی است. تجربه انجمن در یک سال و نیم گذشته نشان می‌دهد که در این مدت با نماد و بانک مرکزی و دادستانی و پلیس فتا وارد مذاکره شده و این‌همه جاهایی است که برای استارت‌آپ‌های حوزه پرداخت مشکل ایجاد کردند و برخی مذاکرات موفق و برخی هم ناموفق بوده است.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.