بانک‌تک (BankTech)

بررسی روند قیمت دلار و طلا از سال ۵۷ تا ۹۷ / نمودار

قیمت دلار و طلا در این ماه‌ها رشد خیره‌کننده‌ای داشته است و افزایش ناگهانی قیمت‌ها در سال‌های ۹۶ و ۹۷ را می‌توان با جهش‌های قیمتی ارزی و سکه‌ای سال‌های جنگ با عراق و دوران تحریم سال ۹۰ و ۹۱ مقایسه کرد. اقتصاد ایران روزهای سختی را سپری می‌کند و نرخ ارز و سکه به نگرانی مردم دامن می‌زند. در این مطلب نگاهی انداخته‌ایم به قیمت دلار در بازار آزاد، نرخ رسمی دلار و سکه تمام بهار آزادی از سال ۵۷ تا ۹۷. در این ۴۰ سال به طور کلی در چهار برهه تاریخی، قیمت ارز و طلا جهش‌های عجیب داشته است. عواملی مانند جنگ و تحریم از بارزترین دلایل افزایش قیمت‌های ارز و طلا بوده‌اند.

 

بررسی روند قیمت رسمی و آزاد دلار از سال ۱۳۵۷ تا امروز

روزهایی را سپری می‌کنیم که در مورد نرخ دلار صحبت‌های زیادی می‌شنویم. حاشیه‌های زیادی در این ماه‌ها به وجود آمده است؛ از صف‌های تشکیل‌شده در مقابل صرافی‌ها گرفته تا صعود خیره‌کننده نرخ دلار و عوض‌شدن رئیس‌کل بانک مرکزی در این ماه‌ها اتفاق افتاده است و این بی‌ثباتی همچنان ادامه دارد.

جنگ و تحریم بارزترین دلایل افزایش قیمت دلار در این ۴۰ سال بوده‌اند. در سال ۱۳۵۷ هر دلار ۷ تومان ارزش داشته و اگر در سال ۱۳۹۷ ارزش هر دلار را معادل با ۹۲۰۰ تومان در نظر بگیریم، می‌توانیم بگوییم در این ۴۰ سال قیمت دلار بیش از ۱۳۱۴ برابر شده است.

 

بررسی روند قیمت سکه بهار آزادی از سال ۱۳۵۷ تا امروز

قیمت طلا از اواخر سال ۱۳۹۶ تلاطم زیادی را شروع کرده و این جهش تا تابستان ۱۳۹۷ هم ادامه داشته است. بیشترین قیمت سکه بهار آزادی در مردادماه ۹۷ به ۴.۵ میلیون تومان رسید و بعد از آن در بازه ۴ میلیون تومانی در نوسان است. این در حالی است که با شروع سال ۱۳۹۶ قیمت هر سکه بهار آزادی زیر ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بوده است.

از مهم‌ترین دلایل جهش‌های ناگهانی قیمت سکه در ۴۰ سال اخیر می‌توان به جنگ با عراق در دهه ۶۰ و  تحریم‌های بین‌المللی در دهه ۹۰ اشاره کرد. در سال ۵۷ قیمت هر سکه ۴۲۰ تومان بوده و اگر قیمت فعلی آن را ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در نظر بگیریم، می‌توان گفت که در این ۴۰ سال قیمت هر سکه بهار آزادی بیش از ۹۲۸۵ برابر شده است.

 

قیمت مسکن

بحث در مورد مسکن و قیمت آن هم یکی از دیگر مواردی است که در این سال‌ها جهش‌های ناگهانی متعددی تجربه کرده است. به گزارش روزنامه ایران، از سال ۷۲ تا ۹۲ قیمت زمین در ایران ۱۰۷ برابر افزایش یافته است. این در حالی است که افزایش سطح عمومی قیمت‌ها در این دوره ۳۷ برابر شده است. همچنین متوسط قیمت مسکن در تهران از سال ۷۲ تا ۹۱ از ۵۱ هزار تومان به ۶ میلیون و ۵۱۰ هزار تومان رسیده و بیش از ۱۲۷ برابر شده است.

قیمت مسکن در سال‌های جنگ با عراق کاهش می‌یابد اما بعد از اتمام جنگ در سال ۱۳۶۸ به یک‌باره قیمت مسکن بیش از دو برابر می‌شود.

سال ۸۶ دومین جهش قیمت مسکن است. قیمت هر متر مربع آپارتمان در تهران به طور متوسط از ۶۷۰ هزار تومان به ۱ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان می‌رسد.

سومین جهش قیمت مسکن مربوط به سال ۹۱ و هم‌زمان با تحریم‌های بین‌المللی رخ می‌دهد. متوسط قیمت مسکن از متری ۲ میلیون تومان به بیش از ۴ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

در سال ۹۷ قیمت مسکن نزدیک به ۵۰ درصد افزایش داشت و می‌توان آن را به نوعی جهش چهارم نامید.

به طور کلی در سال ۹۶ و ۹۷ قیمت سکه، دلار و مسکن افزایش به شدت زیادی داشته است. ثبات قیمتی هنوز به وجود نیامده و شاهد یکی از جهش‌های قیمتی در ۴۰ سال اخیر هستیم.

درباره نویسنده

آرش ترابی

آرش ترابی فعال حوزه رسانه و دانش‌آموخته رشته مدیریت تکنولوژی از دانشگاه علوم و تحقیقات است. او از تابستان 96 با راه پرداخت همکاری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

۱۲ دیدگاه

 • جنگ تحریم بهانه است عدم مدیریت وعدم بهره وری از منابع و از هم گسستگی مدیریتها در کشور و منفعت طلبی عدم شفافیت در بازار واقتصاد دولتی وخصوصی محدودیتها در توسعه کسب و کار بدون رقابت بلکه کسب وکار حمایتی فراهم نکردن امکانات لازم و برداشتن موانع از جلو پای نخبگان کشور نداشتن آینده نگری توجه به سود و منافع وصرفا توجه به تولید و صنعت زود بازده وکاهش کیفیت و…….باعث نابسامانی در وضعیت قیمتها شده است واقتصاد کشور در حال حاضر به بیماری مزمن دچار شده است. پیشنهاد این است که دولت باید با مدیریت صحیح و برنامه ریزی طولانی و کوتاه مدت قوی شود گسترش چارت دولت نشان از ضعف دولت است دولت باید متمرکز وجمع و جور باشدولی پولدار و توانمند در بر طرف کردن حوائج مردم .در همه زمینه ها اقتصادی اجتماعی و صنعت تولید حضور داشته ولی از جنبه نظارتی و مشارکتی تشکیل شرکت‌های دولتی خوب بود ولی در جریان ناصحیح قرار دارد و منفعت خصوصی آن به منافع ملی و عام آن می چربد.دولت کنار تولید و صنعت ونخبگان باشد حمایت کند دیدگاه رقابت باید کمرنگ شود و جای خود را به حمایت بدهد امروزه دولت نقش خود را در بازار رقابت گم کرده است.

  • بدلیل ساختار مشخص و ثابت اقتصاد ایران و روند ثابت جهت گیری سیاسی کشور هیچگونه اصلاحی در ساختار موجود ممکن نیست و فقط خیالبافی است مانند کسی که پایش شکسته و بخواهد در مسابقات المپیک جهانی مدال بیاورد در رشته دوی صد متر سوال من از شما اینست که شخص پا شکسته چگونه میتواند خود را اماده چنین مسابقه ای کند؟؟تغذیه مناسب و نرمش صبحگاهی؟؟ ایا پای شکسته نباید ابتدا خوب بشود؟؟!!!
   ساختار دولت امکان ذره ای اصلاح در هیچ جهتی را ممکن نمیکند و الباقی سخن وری و شعارهای رنگارنگ دروغین عوام فریبانه است نمودار قیمت دلار و طلا و کسری بودجه دولت و قرض کردن هر ساله دولت از بانک مرکزی کاملا شفاف است هیچگونه بهبودی نمیبینید یعنی روزبروز خراب تر شده اقتصاد ایران اگر نفت گران شود باید به همان اندازه طلا دلار کالا زیاد شود و اگر نفت ارزان شود همه اینها باید کم شود در کشور که بدلایل بسیار نمیشود پس وضعیت با نرخ خاصی بد و بدتر میشود تا ونزوئلا بشویم

 • سلام
  ممنون از اطلاعاتتون
  اما من متوجه بعضی چیزا نشدم مثلا دلار ۷ تومانی تا ۱۲.۰۰۰ تومان یعنی ۱۷۱۵ برابری
  و سکه از ۴۲۰ تا ۳.۹۰۰.۰۰۰ یعنی ۹۲۸۵ برابر
  و مسکن ۵۱.۰۰۰ تا ۶.۵۱۰.۰۰۰ یعنی ۱۲۷ برابر
  اینا اصلا باهم قابل مقایسه نیستن
  منظورم اینه که طلا رشد خیلی زیادی داشته پس چرا مثل مسکن ب چشم نمیاد؟؟

  • یعنی دلار هم تو تورم داره…. و ارزشش کمتر از به مرور زمان کم شده، ولی ارزش ریال بیشتر کم شده، ارزش طلا هم رفته بالا… و ارزش مسکن با توجه به پایین اومدن دستمزدها اومده پایین

  • سلام
   علت افزایش شدید قیمت سکه و طلا، بی ارزش شدن دلاره.
   همانگونه که ما تورم و بی ارزش شدن واحد پولی خودمون رو داریم، آمریکا هم اینکار رو با تمام دنیا میکنه.
   و متاسفانه در ایران پایین اومدن ارزش دلار در نظر گرفته نمیشه.
   طلا تو سال ۱۹۷۱ هر انسش ۳۵ دلار بوده و الان ۱۲۸۵ دلاره.
   اگه این رشد رو با سه جدول فوق ترکیب کنید همه چی درس درمیاد.