راه پرداخت
راه پرداخت؛ رسانه فناوری‌های مالی ایران

تاکید بانک مسکن بر بخشنامه ممنوعیت معاملات ارزهای رمزنگاری‌شده بانک مرکزی

بانک مسکن در بخشنامه‌ای با استناد به نامه اداره مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پول‌شویی بانک مرکزی، به‌کارگیری ابزار بیت‌کوین و سایر ارزهای رمزنگاری‌شده را ممنوع اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، در این بخشنامه عنوان‌شده است که با استناد به نامه شماره ۱۹۷۷۷ در تاریخ ۲۸ فروردین‌ماه سال ۱۳۹۷، مدیریت کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پول‌شویی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، انواع ارزهای رمزنگاری‌شده از این قابلیت برخوردار بوده که به‌عنوان ابزاری برای پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم و به‌طورکلی جابه‌جایی منابع پولی مجرمان مبدل شوند.

بر این اساس، شورای عالی مبارزه با پول‌شویی به‌کارگیری ابزار بیت‌کوین Bit Coin و سایر ارزهای رمزنگاری‌شده را در تمامی مراکز پولی و مالی کشور ممنوع کرده است. از همین رو، بانک مسکن بر اساس این مقررات ابلاغی تأکید کرده است که انجام هرگونه خریدوفروش ارزهای مذکور یا انجام هرگونه اقدامی که منجر به تسهیل و یا ترویج ارزهای یادشده شود، توسط تمامی واحدهای تحت پوشش بانک ممنوع بوده و لازم است از انجام آن جداً خودداری شود.

 

دلایل منع معادلات با ارزهای رمزنگاری‌شده

سیاست‌گذاران دلایل متفاوتی را برای ممنوعیت معاملات با ارزهای رمزنگاری‌شده عنوان می‌کنند. یکی از دلایلی که بسیاری از افراد خواستار این هستند که از ارزهای رمزنگاری‌شده برای معاملات غیرمعمول و غیرقانونی استفاده کنند، این است که تبادل پول با این ارز، در هیچ جایی ثبت نمی‌شود و درنتیجه هیچ اطلاعاتی از هویت فرد معامله‌گر وجود ندارد.

بنابراین سازمان‌های امنیتی قادر نخواهند بود که مجرمان، دلالان و متخلفان را ره‌گیری ردیابی کند. درنهایت برای این افراد پول‌شویی و فرار مالیاتی بسیار آسوده و راحت صورت می‌گیرد.

ارزهای رمزنگاری‌شده و در صدر آن‌ها بیت‌کوین، درواقع پردازش مبادلات مالی بر بستر یک فناوری به نام بلاک‌چین هستند که زنجیره بلوک هم تعریف می‌شود و مبتنی بر رمزنگاری است. با استفاده از این فناوری یک پول مجازی به وجود می‌آید که در فضای اینترنتی قابل‌انتقال است و این امکان را به کاربران می‌دهد که بدون نیاز به هیچ بانکی مبادلات مالی خود را انجام می‌دهد، ضمن این‌که فرد مبادله کننده، ناشناس هم باقی بماند.

این موضوع باعث شده که سیاست‌گذاران هر کشور با توجه به شرایط اقتصاد، رویکرد متفاوتی در برخورد با ارزهای رمزنگاری‌شده اتخاذ کنند.

برخی کارشناسان معتقدند مسئله مهم در ارتباط با این فناوری‌های مالی جدید این است که اگر قرار باشد همه مردم به سمت استفاده از این ارز رمزنگاری شده و مخصوصاً بیت کوین بروند، درنهایت ممکن است کاهش ارزش پول ملی را داشته باشیم، چراکه مردم از طریق دلار نسبت به تهیه بیت‌کوین اقدام می‌کنند و زمانی که تقاضا نسبت به دلار زیاد از حد شود، ارزش ریال در برابر آن کاهش پیدا می‌کند و می‌تواند تبعاتی داشته باشد.

البته این بخشنامه بانک مرکزی به‌عنوان کنار گذاشتن کلی استفاده از ارزهای مجازی نیست، بلکه تحقیقات بانک مرکزی در خصوص ارز رمزنگاری‌شده ادامه دارد.

ناصر حکیمی، معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی عنوان کرد: «این موضوع مصوب شورای عالی مبارزه با پول‌شویی است و به نظر می‌رسد که این بخشنامه برای جلوگیری از ایجاد اتهامات به جمهوری اسلامی ایران در زمینه پول‌شویی منتشرشده باشد.»

بنابراین به گفته او این بخشنامه به معنای عدم رگلاتوری در آینده و پژوهش در زمینه ارزهای رمزنگاری‌شده نیست.هیچ سیاستی در هیچ زمانی نهایی نیست و سیاست‌ها به‌صورت بازه زمانی در نظر گرفته می‌شوند. حکیمی بیان کرد که ارز رمزنگار ملی موضوع جدیدی نیست. بستر ارزهای رمزنگاری‌شده یک پلتفرم متن‌باز است و همین مسئله باعث شده تعداد زیادی رمز ارز ایجاد شود که بخشی از آن‌ها مربوط به ارزهای رمزنگاری‌شده ملی است؛ بنابراین به نظر می‌رسد بانک مرکزی در آینده نزدیک بخشنامه‌های تکمیلی را در این زمینه ارائه خواهد کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.