راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

حکیمی: کسب‌وکار کیف پول باید معطوف به دریافت کارمزد باشد

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی گفت: «کسب‌وکار استارت‌آپ‌ها در کیف پول باید معطوف به دریافت کارمزد باشد و اگر بخواهند از رسوب وجوه استفاده کنند، ممنوعیت جدی وجود دارد.»

به گزارش ایبِنا، ناصر حکیمی درباره ارائه خدمات استارت‌آپ‌ها بر روی کیف پول اظهار داشت: «از منظر بانک مرکزی، استارت‌آپ‌های فین‌تک باید مؤسسه یا سازمانی مانند بانک یا مؤسسهٔ اعتباری را که قانوناً مجاز به انجام دادن این کار است، وارد چرخهٔ کسب‌وکار کیف پول خود کنند و این کار باید با مشارکت بانک انجام پذیرد.»

او افزود: «البته این امر به این معنی نیست که بانک در کسب‌وکار فین‌تک‌ها دخالت کند بلکه بانک به‌منزلهٔ محلی عمل می‌کند که نهایتاً پول در حساب‌های آن ذخیره می‌شود. در این صورت، می‌توان محدودیت‌های قانونی را برطرف کرد و کسب‌وکار شکل خواهد گرفت.»

حکیمی تأکید کرد: «نکتهٔ مهم این است که نه کسب‌وکار، نه درآمد آن نباید مبتنی بر گردآوری وجوه باشند. در این صورت، شکل بانک و مؤسسهٔ مالی خواهد یافت. کسب‌وکار کیف پول باید معطوف به دریافت کارمزد باشد و اگر بخواهند از رسوب وجوه استفاده کنند، ممنوعیت جدی وجود دارد.»

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی درباره نحوه استفاده فین‌تک‌ها از سود پول‌ها، تصریح کرد: دربارهٔ این موضوع اختلاف نظر وجود دارد و از نکاتی که باید برطرف شود، این است که فین‌تک‌ها می‌توانند از تأخیر تسویه استفاده کنند و سود پول را نصیب خودشان سازند یا خیر؟

او افزود: «برای این موضوع دو دیدگاه وجود دارد. مطابق دیدگاه اول، این پول به راهبر کیف پول تعلق ندارد که بخواهد از سود آن استفاده کند بلکه این وجه متعلق به پذیرنده است و دیدگاه دوم می‌گوید زمانی که تسویه طبق قرارداد انجام نشده، این پول متعلق به راهبر کیف پول است. هرکدام از این دیدگاه‌ها استدلال خود را دارند و باید دربارهٔ این موضوع جمع‌بندی شود و به نتیجه رسید.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حامیان راه پرداخت