راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

شاپرک درگاه پذیرندگان متخلف را شناسایی و مسدودسازی می‌کند

رصد، شناسایی و مسدودسازی درگاه پذیرندگان متخلف یکی از اقدامات همیشگی شاپرک است که بدون هیچ اغماضی همواره در جریان است.

به گزارش روابط عمومی شاپرک، نظارت بر عملکرد شرکت‌های پی‌اس‌پی همواره از جمله اولویت‌های شاپرک به عنوان بازوی نظارتی بانک مرکزی در حوزه پرداخت الکترونیک بوده است که کمترین مماشاتی در آن راه نداشته و ندارد. یکی از مواردی که از سوی شاپرک در نظارت بر عملکرد شرکت‌های پرداخت مورد توجه ویژه قرار دارد، شفافیت در نوع فعالیت پذیرندگان اعم از پذیرندگان کارت‌خوان و پرداخت اینترنتی است. بنا بر مستندات نظارتی شاپرک، شرکت‌های پی‌اس‌پی موظف‌اند نوع فعالیت متقاضی هر نوع درگاه پرداخت را به صورت شفاف و قطعی اطلاع یابند و علاوه بر این به صورت دوره‌ای بر تطابق فعالیت اعلام شده از سوی متقاضی درگاه با فعالیتی که پس از دریافت درگاه به آن مشغول است، نظارت داشته باشند و با هرگونه عدم تطابق در رسته فعالیت برخورد کنند.

علاوه بر این شرکت شاپرک در صورت اهمال یا غفلت شرکت‌های پی‌اس‌پی در برخورد با تخلف پذیرندگان از رسته و فعالیت اعلامی، می‌تواند نسبت به مسدود کردن درگاه پذیرنده متخلف اقدام کند.

شاپرک بر همین مبنا همواره بر عملکرد شرکت‌های پی‌اس‌پی در حوزه شفافیت و تطابق رسته فعالیت پذیرندگان نظارت داشته و موارد لازم را به این شرکت‌ها تذکر داده است. در برخی موارد نیز که بنا به علل و دلایل مختلفی شرکت‌های پرداخت الکترونیک در مسدودسازی درگاه پذیرندگان متخلف، اهمال کرده‌اند نسبت به بستن این درگاه‌ها به طور مستقیم اقدام کرده است.

گزارش‌های موجود در بخش نظارت شاپرک نشان‌ می‌دهد طی نیمه نخست سال جاری علاوه بر درگاه‌های مسدود شده توسط شرکت‌های پی‌اس‌پی، درگاه بیش از 100 پذیرنده متخلف از سوی شاپرک به صورت مستقیم مسدود شده‌است.

برخلاف جوسازی‌هایی که در برخی مقاطع علیه شاپرک و نهادهای نظارتی به راه می‌افتد، رصد، نظارت و برخورد با پذیرندگان متخلف نه تنها از دستور کار شاپرک و شرح وظائف شرکت‌های پی‌اس‌پی خارج نشده است بلکه همچنان با جدیت ادامه دارد و تنها طی چند هفته اخیر درگاه بیش از 23 پذیرنده متخلف که برخی از آن‌ها از درگاه پرداخت اینترنتی برای فعالیت‌های غیرقانونی استفاده کرده بودند، از سوی شاپرک مسدود شده‌است.

شاپرک در راستای انجام وظائف نظارتی خود با سایر نهادهای مرتبط از جمله پلیس فتا، دادستانی کشور و بانک مرکزی همکاری لازم و تنگاتنگی دارد و از تمام ظرفیت خود برای مسدودسازی راه‌های سوءاستفاده از ابزارهای پرداخت الکترونیک کشور بهره‌ می‌برد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.