راه پرداخت
رسانه فناوری‌های مالی ایران

فیشینگ، USSD، سیف و دیگران

هر هفته لابه‌لای اخبار حوزه صنعت بانکداری و پرداخت الکترونیکی، فین‌تک و بیت‌کوین و این داستان‌ها می‌گردیم و  اخباری را با دست سوا می‌کنیم، کمی با آن بازی کرده و سپس به گوش و چشمتان می‌رسانیم.

 

درایت سیف عزیز

جناب سیف در نشست مشترک با کمیسیون اقتصادی مجلس از لزوم برخورد قاطع با تمام مسببان و سردمداران موسسات غیر مجاز خبر داد و تلویحا گفت که «به جان خودم اصلا مهم نیست چه کسی این خلاف بزرگ را مرتکب شده». به گفته او، هر فرد یا گروهی با هر پشتوانه مافیایی یا غیرمافیایی خلاف کرده باشد با او تعارف نداریم و سفت و سخت با او برخورد می‌کنیم.

به این ترتیب جمعی از خلافکاران که پیش از این در خیابان‌های مملکت آزادانه راه می‌رفتند و مسببان اصلی غائله موسسات غیرمجاز بودند، بلافاصله پس از این جملاتِ رئیس بانک مرکزی، تحت تاثیر صراحت کلام ولی‌الله سیف اشک شوق ریختند، خود را به نزدیک‌ترین زندان‌های کثیرالانتشار تقدیم کرده و از تمام هم‌میهنان طلب مغفرت کردند.

 

فیشینگ‌های اقیانوسی

در روزهای گذشته حرف‌هایی در خصوص فیشینگ و تقلب و ناقلابازی شنیده شد؛ اولین واکنش به قصه فیشینگ این بود که تک‌تک افراد فعال و غیرفعال که انگشت اتهام به سمت آنها و یا سازمانشان رفته بود، این خبر را از اساس تکذیب کردند. راستش را بخواهید زمانی که مسئله‌ای تکذیب می‌شود، دریچه‌های تازه‌ای به ذهن خیلی‌ها خطور می‌کند. به همین جهت شاپرک، فتا و بانک مرکزی هم هشدارهایی را در خصوص شنا در اقیانوس آبی به ملت همیشه‌هشیار گوشزد کردند.

 

این USSD لعنتی

جمعی از بانک‌های ایران، فعالان صنعت پرداخت، شرکت‌های کامپیوتری و پایگاه‌های خبری سعی کردند سرِ خانم «ستاره مربعی» با اسم سازمانی USSD را زیر آب کنند.

این اقدام در نگاه اول بسیار حرفه‌ای و رضایت‌بخش و در نگاه‌های دوم به بعد نافرجام و رو‌دست‌خورانه به نظر رسید. عده‌ای از اپراتورها، نماینده‌های مجلس و سایر بستگان وابسته در یک بیانیه مشترک از خانم «ستاره مربعی» دفاع کردند. این بیانیه این‌طور شروع می‌شد:

«بیا!»

در ادامه این متن جملاتی مانند «برو بابا خیلی هم این بستر امنه»، «مرگ بر بعضی از سکان‌داران بانک مرکزی» و «درود بر برخی قسمت‌های محیط زیست» دیده می‌شد.

از آنجا که تا لحظه نگارش این متن، زور این عده از زور آن عده بیشتر بوده، بنابراین خانم «ستاره مربعی» با چند عدد در دامنش، کما فی‌السابق به حرکت خود ادامه می‌دهد.

2 دیدگاه
  1. مسعود رجبيان می‌گوید

    آرش جان عااالي بود
    هميشه موفق باشي

  2. ناشناس می‌گوید

    موفق باشی جون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.